bilety teatr Warszawa

Co dziś robi piosenkarka Marlena Drozdowska, która śpiewała „Mydełko Fa”?

Marlena drozdowska

Marlena Drozdowska, fot. oficjalna strona artystki

Marlena Drozdowska na początku lat 90., wspólnie z aktorem Markiem Kondratem, wylansowała hit „Mydełko Fa”, który wyniósł piosenkarkę na szczyt popularności. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda dziś życie artystki kultowego przeboju.

Marlena Drozdowska to absolwentka Wydziału Piosenkarskiego Średniej Szkoły Muzycznej w Warszawie. W 1973 roku zadebiutowała na studenckim festiwalu w Krakowie. Kilka miesięcy później piosenkarka rozpoczęła współpracę z Grupą I, z którą na XII Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1974 wykonała piosenkę „Radość o poranku”.

Następnie artystka występowała w kabarecie „Pod Egidą”. Pod koniec lat 70., piosenkarka wyjechała do Berlina i występowała przez kilka lat ze słynnym zespołem wokalnym „Gerd Michaelis Chor”. Do połowy lat 80. artystka koncertowała z własnym zespołem „Hotline”, m.in. w Austrii, RFN i Szwajcarii, gdzie miała przyjemność śpiewać na jednej scenie z Charlesem Aznavourem, zespołem Bee Gees i Cliffem Richardem.

Zobacz: Freddie Mercury  – ikona zespołu Queen

W 1985 roku piosenkarka wróciła do Polski i wydała swoją pierwszą solową płytę, na którą piosenki skomponował Andrzej Korzyński. Pochodzący z albumu utwór „Bajerada plaż”, został w 1986 roku przebojem „Lata z Radiem”.

Na początku lat 90. do Polski wkracza kapitalizm. Na sklepowych półkach pojawiają się dotąd nieznane nam produkty, m.in. mydło Fa, które każdy chce mieć w swojej łazience. Marlena Drozdowska postanawia nagrać płytę z aktorem Markiem Konradem, na której znajdą się teksty Marka Koterskiego. Na płycie mają się znaleźć piosenki, które mają w prześmiewczy sposób mówić o polskiej rzeczywistości początku lat 90. – raczkującym kapitalizmie, pierwszych polskich telewizyjnych reklamach.

Podczas pracy nad krążkiem, kompozytor Andrzej Korzyński zaproponował piosenkarce nagranie piosenki „Mydełko Fa”. Muzykę do tego utworu napisał jego syn Andrzej, Mikołaj Korzyński. Nikt, nagrywając „Mydełko Fa”, nie przypuszczał, że będzie to hit.

Artystka postanowiła nagrać album, nie tylko na kasecie, ale również na CD. Znalazła sponsora, który sfinansował wydanie płyty.

Pewnego dnia Marlena Drozdowska, spacerując po Warszawie – już po nagraniu demo płyty – na jednym ze straganów usłyszała „Mydełko Fa” i zobaczyła kasety, które za kilka dni miały być premierowo wydane. Zanim płytę wydano, ktoś ukradł muzyczny materiał. Pirackie kopie kasety sprzedały się w liczbie półtora miliona egzemplarzy, a „Mydełko Fa” rozbrzmiewało na każdym bazarze, straganie i w knajpach. Niestety, stacje radiowe w Polsce nie chciały grać piosenki, uznając ją za reklamę mydła Fa.

Zobacz: Wakacyjne przeboje wszech czasów

Na punkcie piosenki zwariowała również Polonia w Stanach Zjednoczonych. Utwór zagrał na antenie radiowej jeden z polskich redaktorów. Piosenka na tamtejszej liście przebojów, była numerem jeden przez kilka tygodni.

Artystka z dnia na dzień stała się mega popularna. Marlena Drozdowska zaczęła koncertować w Polsce i dla fanów w Stanach Zjednoczonych. Piosenkarka wystąpiła również 29 lutego 1992 roku w Sali Kongresowej w Warszawie na słynnej Gali Piosenki Popularnej i Chodnikowej. Utwór z artystką zaśpiewał wtedy Mariusz Czajka. Aktor w pewnym momencie zastąpił Marka Kondrata, który miał liczne zobowiązania zawodowe.

Wydawcy płyty wpadli na pomysł, aby nawiązać współpracę z niemiecką firmą Henkel, która produkowała popularne w Polsce mydło Fa. Dzięki piosence koncern miał darmową reklamę swojego produktu. Niestety, rozmowy z firmą Henkel nie powiodły się.

Po sukcesie piosenki „Mydełko Fa”, Marlena Drozdowska, została nazwana prekursorką muzyki disco -polo. Piosenkarka w 1994 roku nagrała kasetę „Bananowy raj”. Artystka do 2005 roku wydała jeszcze cztery albumy. Ostatni album z najpiękniejszymi polskimi kolędami, piosenkarka nagrała w 2007 roku. Artystka mieszka w Warszawie. Nadal koncertuje. Jest szczęśliwą mężatką kompozytora Janusza Piątkowskiego.

Maciej Łukomski

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.