bilety teatr Warszawa

„Dirty Dancing” – nieznane fakty o filmie

Fot. pixabay.com

„Dirty Dancing” to kultowy film, który większość z nas chociaż raz obejrzała. 31 lat temu, 17 sierpnia 1989 roku, odbyła się światowa premiera obrazu, który podbił serca widzów na całym świecie. Poznajcie nieznane fakty na temat tego słynnego filmu.

„Dirty Dancing” był niskobudżetową produkcją niezależnego amerykańskiego studia „Vestron Pictures”. Wyprodukowanie filmu kosztowało „zaledwie” 6 milionów. Film wyreżyserował Emile Ardolino – amerykański producent i reżyser. Nikt się nie spodziewał, że historia Frances Houseman, zwanej Baby, która zakochuje się w instruktorze tańca (Patrick Swayze), podbije serca milionów widzów na całym świecie. Film spotkał się z niepochlebną krytyką recenzentów filmowych, którzy zarzucali „Dirty Dancing infantylną fabułę i kazali spalić taśmę. Pomimo tej krytyki, widzowie szturmowali kina na całym świecie, a film stał się jednym z największych hitów 1987 roku i zarobił 170 milionów dolarów. Do 2009 roku film zarobił 214 milionów dolarów. Polska premiera „Dirty Dancing” pod tytułem „Wirujący seks” odbyła się w 1989 roku.

„DIRTY DANCING” – KTO ZAGRAŁ GŁÓWNE ROLĘ?

O rolę Baby ubiegały się Heather Graham, Sarah Jessica Parker i Robin Wright. Reżyser na castingu zachwycił się jednak Jennifer Grey. Aktorka, która była 10 lat starsza od swojej bohaterki, musiała reżyserowi udowodnić w 5 minut, że jest w stanie zagrać nastolatkę. Filmowym partnerem Jennifer Grey, miaŁ być początkowo aktor Billy Zane, ale nie wypadł najlepiej na zdjęciach próbnych. Ostatecznie, te rolę powierzono Patrickowi Swayze.

Co ciekawe, Jeniffer i Patrick, nie chcieli razem zagrać w jednym filmie, bo się nie znosili. Po namowach produkcji, zgodzili się jednak zagrać parę kochanków. Po zakończeniu zdjęć aktorzy… zostali przyjaciółmi.

Podczas kręcenia kultowej sceny w jeziorze, Patrick Swayze uderzył kolanami o kamieniste dno jeziora. Kontuzja kolan spowodowała, że aktor podnosząc Grey w kultowej scenie w jeziorze, odczuwał ogromny ból. Dodatkowo tego dnia, kiedy kręcono te scenę, na dworze było chłodno, a jezioro miało tylko kilka stopni. Ekipa filmowa ubrana była w ciepłe kurtki, a aktorzy musieli zanurzyć się w lodowatej wodzie.

Scena, w której para głównych bohaterów wygłupia się na podłodze, powstała przez przypadek. Aktorzy ćwiczyli przed rozpoczęciem scen, aby się trochę rozruszać. Kamery, które były włączone zarejestrowały to. Reżyser postanowił te scenę włączyć do filmu.

Film kręcono przy 40 stopniowym upale, co powodowało, że ciągle któryś z członków ekipy mdlał. „Dirty Dancing” powstał w okresie jesiennym, dlatego też trawę i liście malowano na zielono.

Film został nakręcony w Virginni i Północnej Kaliforni w hotelu Virginia’s Mountain Lake. Obiekt istnieje do dzisiaj. Goście hotelu mogą wziąć udział w lekcjach tańca, albo wybrać się na wycieczkę śladami filmu „Dirty Dancing”. Scenariusz do filmu napisała Eleanor Berstein, która nazywana była przez przyjaciół tak samo jak bohaterka filmu -„Baby”. W latach 60., podczas wakacji, Eleanor odwiedziła z rodzicami ten sam hotel, w którym kręcono film. Postać Johnny’ego była wzorowana na instruktorze tańca Michaelu Tarrace, którego scenarzystka poznała w 1985 roku w tym samym hotelu.

„DIRTY DANCING” – MUZYKA

Kultowa również stała się ścieżka dźwiękowa do filmu. Piosenka „She’s like the wind” śpiewana w filmie przez Patricka Swayze, pierwotnie została napisana dla jego żony. Hitami stała się piosenka „(I’ve Head) The Time of My Life”, śpiewana przez Billa Medleya i Jeniffer Warnes oraz utwór „Hungry eyes” Erica Carmena. W 1987 roku wydano ścieżkę dźwiękową do filmu. Przez 18 tygodni była numerem jeden listy „Billboard 200. Krążek zdobył 11 platynowych płyt i w ciągu ostatnich 20 lat sprzedał się w ilości 42 mln. egzemplarzy.

W 2004 w Australii powstał na podstawie filmu musical, który odniósł komercyjny sukces. Musical był również wystawiany na londyńskim West Endzie i Broadwayu. Wszędzie bilety na spektakle sprzedawały się w ciągu dwóch godzin.

W tym samym roku powstał również remak’e filmu „Dirty Dancing; Havana Nights”. W filmie epizodycznie wystąpił Patrick Swayze, który za udział w obrazie otrzymał 5 milionów dolarów. Co ciekawe, za udział w „Dirty Dancing”, aktor otrzymał „zaledwie” 200 tysięcy dolarów.

Dziś, film jest kultowym filmem lat 80. XX wieku, który zachwyca kolejne pokolenia kobiet, i wygrywa rankingi na najbardziej romantyczny film wszech czasów. Film otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m.in. Oscara za najlepszą piosenkę ” (I’ve Head) The Time Of My Life”.

Po premierze filmu „Dirty Dancing” wydawało się, że kariera aktorska Jennifer Grey stoi otworem. Niestety, aktorce nie udało się już zagrać znaczącej roli. Występowała w serialach, filmach, które trudno nazwać kultowymi. Aktorka wystąpiła również w amerykańskiej edycji „Tańca z Gwiazdami”, który wygrała. W 2001 roku wyszła za mąż, ma córkę Stelle. Chorowała na raka tarczycy.

Lepiej się powiodło Patrickowi Swayze, który po premierze kultowego filmu, dostawał coraz ciekawsze filmowe role. Aktor ma na koncie udział w takich obrazach, jak: „Uwierz w ducha”, „Wykidajło”, „Gracz”, czy „Na fali”. Patrick Swayze zmarł na raka trzustki w 2009 roku w wieku 57 lat.

Maciej Łukomski

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.