bilety teatr Warszawa

„Enjoy The Silence” Depeche Mode. Historia kultowych piosenek

„Enjoy The Silence” to największy hit zespołu Depeche Mode.

„Enjoy The silence” to jedna z najważniejszych piosenek zespołu „Depeche Mode”.

Depeche Mode to brytyjska grupa muzyczna grająca muzykę elektroniczną i alternatywnego rocka. Zespół założyli w 1980 roku w Basildon w Wielkiej Brytanii, szkolni koledzy: Vince Clarke, Martin Gore i Andrew Fletcher. Początkowo grupa działała pod nazwą Composition of Sound. Wkrótce do zespołu dołączył David Gahan, który zaproponował zmianę nazwy na Depeche Mode, inspirując się magazynem mody. Obecnie członkami zespołu od początku istnienia pozostają wokalista Dave Gahan i Martin Gore, kompozytor, autor tekstów, gitarzysta i klawiszowiec.

Debiutanckim albumem studyjnym zespołu był wydany w październiku 1981 roku „Speak & Spell”, zawierający takie piosenki, jak „New Life”, „Big Muff” czy „Nodisco”. Do 2023 roku grupa wydała 15 albumów studyjnych na których znalazły się takie przeboje zespołu, jak „Personal Jesus”, „Wrong”, „It’s no good”, „Freelove”, „Precious” czy „Enjoy the silence”.

Singiel „Enjoy The silence” pochodzi z siódmego albumu grupy zatytułowanego „Violator”, wydanego 19 marca 1990 roku przez wytwórnię Sire Records.

Zobacz: „The Show Must Go On” zespołu Queen. Historia kultowych piosenek

Utwór, który pierwotnie miał być balladą i opierać się na melodii organów, został nagrany latem 1989 roku w Puk Recording Studios w Danii. Jeden z członków zespołu Alan Wilder, kiedy wysłuchał utworu uznał, że piosenka bardziej nadaje się na utwór taneczny z uwypukloną warstwą rytmiczną, niż na balladę. Początkowo członkowie zespołu mieli wątpliwości, czy to dobry pomysł, ale ostatecznie zgodzili się. Alan Wilder razem z producentem albumu, przerobili wersję balladową na wersję bardziej taneczną. Martin Gore dodał wtedy do piosenki słynny gitarowy riff. Ostateczna synth – popowa wersja piosenki powstała w londyńskim Master Rock Studios.

Uniwersalny tekst do utworu napisał Martin Gore. Piosenka opowiada o tym, jak słowa potrafią zranić. Czasami lepiej je zastąpić chwilą ciszy w ramionach ukochanej osoby.

Do utworu powstał klip wyreżyserowany przez Antona Corbijna. Klip inspirowany był książką dla dzieci Antona de Saint-Exupéry’ego – „Mały Książę”. Teledysk kręcony był przez tydzień w Szkocji, Portugalii i Alpach Szwajcarskich.

Członkowie zespołu po latach przyznali, że nie byli do końca przekonani do pomysłu reżysera teledysku, ale ostatecznie  się zgodzili. Podczas kręcenia klipu czuć było wyraźny opór zespołu. Dave Gahan w jednym z wywiadów wyznał, że czuł się na planie „jak idiota” i w wielu scenach zastępował go dubler.

W marcu 1990 roku na potrzeby programu „Champs-Élyséesnakręcono specjalny teledysk do na tarasie widokowym nowojorskiej wieży World Trade Center.

Zobacz: Historia kultowych piosenek: „Autobiografia” Perfectu

Singiel dotarł na szczyt listy European Airplay Top 50, gdzie był nr. 1 przez dwa tygodnie. Na liście Billboardu w Wielkiej Brytanii zajął szóste miejsce. Utwór „Enjoy The Silence” w 20. Topie Wszech Czasów Radiowej Trójki zajął 35. miejsce. Utwór uhonorowano nagrodą Brit Awards w kategorii „Najlepszy brytyjski singiel”. Członkowie Depeche Mode zbojkotowali uroczystość wręczenia nagród.

Piosenka jest najczęściej granym przebojem zespołu w radiu. Singiel sprzedał się w liczbie 1,5 mln egzemplarzy.

W serwisie Youtube teledysk do piosenki został obejrzany 346 milionów razy. Nagranie jest również najczęściej odtwarzaną piosenką zespołu Depeche Mode w serwisie Spotify (ponad 500 milionów streamów).

Covery tej piosenki wykonywali między innymi Tori Amos, Michał Kwiatkowski, Him i Gregorian.

„Enyoy The Silence” można usłyszeć podczas spektaklu „Depesze”, który miał swoją premierę w marcu 2023 roku w warszawskim Teatrze Rampa. „Depesze” to widowisko muzyczne, które łączy elementy twórczości zespołu z próbą oddania jego socjologicznego fenomenu.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.