Filmy świąteczne, które koniecznie trzeba obejrzeć

fot. pixabay.com

Filmy świąteczne oglądane razem z całą rodziną bądź z drugą połówką w Boże Narodzenie, wprawiają w świąteczny nastrój, pozwalają przenieść się w magiczny świat, gdzie wygrywa dobroć i miłość. Przygotowaliśmy dla Was subiektywny spis najlepszych filmów na Boże Narodzenie, które koniecznie musicie obejrzeć.

„TO WŁAŚNIE MIŁOŚĆ”

„To właśnie miłość”, fot. mat. prasowe

„To właśnie miłość” to wyjątkowa komedia z 2003 roku, z udziałem m.in. Hugha Granta i Emmy Thompson. Akcja filmu rozgrywa się w okresie przedświątecznym w Londynie. Obraz opowiada 10 historii o miłości – każda w innym wydaniu. Obraz zdobył dwie nominację do Złotych Globów i jest jednym z najchętniej oglądanych świątecznych filmów.

„W KRZYWYM ZWIERCIADLE: WITAJ ŚWIĘTY MIKOŁAJU”

fot. mat. prasowe

Ta przezabawna komedia z 1989 roku z Chevy Chase i Beverly D’Angelo, to znakomita propozycja na bożonarodzeniowy wieczór dla całej rodziny. Clark Griswold postanawia przygotować idealne święta dla całej rodziny. Do ich odświętnie udekorowanego domu przyjeżdżają jego rodzice i teściowie. Zaczynają się „wyjątkowe święta”, które obfitować będą w liczne wpadki i zabawne sytuacje, jak np. spalenie peruki dziadka czy nieoczekiwany przyjazd, niemile widzianego kuzyna Eddie z rodziną.

„CZEKAJĄC NA CUD”

Filmy świąteczne mają to do siebie, że wywołują u widzów wiele emocji i łzy wzruszenia. Jednym z takich obrazów jest z pewnością „Czekając na cud”. Obraz z 2004 roku to historia pięciorga mieszkańców Manhattanu, m.in. rozwódki, młodego barmana i kobiety, która właśnie odeszła od zazdrosnego chłopaka. Bohaterowie filmu spotkają się gdzieś przypadkowo w Nowym Yorku w Wigilię Bożego Narodzenia i na nowo odkryją znaczenie tych wyjątkowych Świąt. W filmie zobaczymy plejadę znakomitych aktorów: Susan Sarandon, Paula Walkera, Robina Williamsa i Penelope Cruz. Aktorów, którzy znakomicie wprowadzają widzów w świąteczny nastrój.

Zobacz: „Last Christmas” Wham! Historia kultowych piosenek

„GRINCH: ŚWIĄT NIE BĘDZIE”

„Grinch: świąt nie będzie” to familijny film z 2000 roku, który do dzisiaj zachwyca dużych i małych. Bohaterem filmu jest mieszkający w jaskini złośliwy Grinch, który nienawidzi Bożego Narodzenia. Grinch postanawia popsuć święta mieszkańcom pobliskiego miasteczka i w przebraniu udaje się do miasta, gdzie spotyka Małą Cindy Lou… W roli głównej wystąpił Jim Carrey, który rewelacyjnie zagrał swoją role. To jeden z tych świątecznych filmów, które nigdy się nie znudzą.

” KEVIN SAM W DOMU”

„Kevin sam w domu”

Najczęściej filmy świąteczne zaczynamy oglądać tuż po Wigilii. Wychodzą temu naprzeciw polskie telewizje prezentując co roku w wigilijny wieczór kultowy film „Kevin sam w domu”. Ten znakomity obraz z 1990 roku, z udziałem Macaulay Culkin to historia Kevina, który przez pomyłkę zostaje sam w domu i musi obronić posiadłość przed włamywaczami. Film ma kilka znakomitych scen, m.in. scena płonącej głowy włamywacza czy scena z pająkiem. Po sukcesie pierwszej części powstał sequel „Kevin sam w Nowym Yorku”.

Więcej o tym bożonarodzeniowym filmie: „Kevin sam w domu” – nieznane fakty o kultowym filmie

„EXPRESS POLARNY”

„Express Polarny” to animowany film Roberta Zemeckisa z Tomem Hanksem w roli głównej, który wciela się tu w 6 różnych ról. To historia chłopca, który nie wierzy w Świętego Mikołaja. W wigilijny wieczór pod jego dom podjeżdża pociąg. Konduktor pociągu zaprasza chłopca w podróż na Biegun Północny, gdzie ten będzie mógł porozmawiać ze Świętym Mikołajem. Film, który kosztował 165 milionów dolarów, powstał na podstawie książki Chrisa Van Allsburga.

„LISTY DO M.”

fot. mat prasowe

W zestawieniu świątecznych filmów, nie mogło również zabraknąć polskiej produkcji. „Listy do M.”, to rozgrywające się w okresie Bożego Narodzenia historie perypetii miłosnych pięciu kobiet i pięciu mężczyzn. Przepiękne zdjęcia Warszawy, znakomita ścieżka dźwiękowa filmu i plejada znanych aktorów (Katarzyna Zielińska, Agnieszka Wagner, Maciej Stuhr, Tomasz Karolak), to bez wątpienia atuty tej świątecznej komedii romantycznej. W kolejnych latach powstały jeszcze kolejne części „Listów do M”.

Zobacz: Jarmark świąteczny w Europie: zapach cynamonu i magiczna atmosfera

„HOLIDAY”

„Holiday” to historia dwóch nieznających się wcześniej kobiet, które postanawiają się zamienić na święta domami. To wzruszający świąteczny film o poszukiwaniu szczęścia i miłości w życiu ze znakomitymi rolami Kate Winslet, Cameron Diaz i Jude Law.

„CZTERY GWIAZDKI”

Bohaterami filmu „Cztery gwiazdki” jest Kate i Brade, którzy muszą w święta odwiedzić swoich rozwiedzionych rodziców. Czeka ich więc wizyta w czterech domach, a każde z tych spotkań okaże się katastrofą… W filmie zobaczymy plejadę znakomitych aktorów: Reese Witherspoon, Katy Mixon i Johna Favreau.

Zobacz: Piosenki świąteczne, bez których trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie

„OPOWIEŚĆ WIGILIJNA”

fot. mat prasowe

„Opowieść wigilijna” to animowany film Disneya z udziałem Jima Carreya i Gary Oldmana, będący adaptacją słynnego opowiadania Charlesa Dickensa, którego głównym bohaterem jest Scrooge, nienawidzący Bożego Narodzenia i ludzi. Ten pouczający i poruszający film, który można oglądać kilka razy, jest doskonałą propozycją na świąteczne popołudnie dla całej rodziny.

„CICHA NOC”

Podobno najlepsze filmy świąteczne produkuje się w USA. W Polsce również nie brakuje tego typu filmów. Obejrzyjcie rewelacyjny film „Cicha noc”, rozgrywający się w wigilijną noc. Pracujący zagranicą Adam wraca niespodziewanie na święta do domu, gdzie musi zmierzyć się z trudną przeszłością. Film Piotra Domalewskiego z udziałem m.in. Dawida Ogrodnika, Arkadiusza Jakubika i Marii Dębskiej to realistyczna opowieść o Polsce i Polakach.

Filmy świąteczne "Cicha noc"

„Cicha noc”, fot. mat. prasowe

„BIAŁE BOŻE NARODZENIE”

„Białe Boże Narodzenie” to film muzyczny z 1954 roku, którego bohaterami jest dwóch piosenkarzy, do których dołącza żeński duet. Wszyscy oni wyruszają na świąteczne tournee. W tym świątecznym filmie wystąpili m.in. Bing Crosby i Danny Kaye. Ta filmowa produkcja pełna jest znakomitych świątecznych przebojów z „White Christmas” na czele.

„NAJPIĘKNIEJSZA GWIAZDKA”

„Najpiękniejsza gwiazdka” to jeden z najbardziej wzruszających świątecznych filmów. Ten amerykański film obyczajowy z 2008 roku w reżyserii Michaela Scotta, to historia samotnej matki Jennifer Cullen, która w wigilijny wieczór odmienia swoje życie.

A jaki jest Wasz ulubiony film świąteczny?

Maciej Łukomski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.