Florencja: Kolebka Renesansu

Florencja miasto

Florencja, fot. pixabay.com/ CCO Creative commons

Florencja to malowniczo położona nad rzeką Arno, stolica Toskanii zachwyca na każdym kroku. To fascynujące spotkanie z niezwykłymi zabytkami, bogatą kulturą i przepysznym jedzeniem.

Florencja została założona przez Etrusków, zburzona przez Sullę w 82 r. p.n.e., a następnie odbudowana przez Juliusza Cezara, który ustanowił tutaj kolonię dla żołnierzy i nazwał miasto Florenthina. Dzięki rządom Medyceuszy (1512-1737) miasto przeżyło okres największego rozkwitu pod względem gospodarczym i kulturalnym. Tworzyli tam Leonardo da Vinci i Michał Anioł. To tutaj narodził się renesans.

Nic więc dziwnego, że we Florencji ilość zabytków i miejsc do zobaczenia przyprawia o zawrót głowy. Zwiedzając miasto trzeba uważać, żeby nie dostać „syndromu Stendhala”. Autor powieści „Czerwone i czarne” odwiedził kiedyś miasto i jednego dnia odwiedził Galerie Uffizzi, grób Dantego i zobaczył kilka miejscowych kościołów. Potem opisywał w swoich pamiętnikach, jak kilka dni leżał z wrażenia w łóżku z gorączką. Florencja zachwyca na każdym kroku.

Zobacz: Capri – atrakcje wyspy. Co warto zwiedzić?

Florencja to miasto wielu wspaniałości na małej powierzchni. Wystarczy przejść kilka kroków, aby natknąć się na zabytek, który powali na kolana. Światową sławą cieszy się Galeria Uffizi, jedno z najstarszych muzeów Europy, które budował ród Medyceuszy. Na dwóch piętrach muzeum zgromadzono obrazy szkół włoskich i flamandzkich. Możemy tutaj obejrzeć dzieła takich malarzy, jak m.in.: Botticelli, Rafaela, Tycjana, Rembrandta, Rubensa czy Michała Anioła. Bogactwo kolorów, kształtów, technik przyprawia tutaj o zawrót głowy. Chłonąc atmosferę tego miejsca, koniecznie trzeba odwiedzić Galerie Polaków, w której znajdują się wizerunki polskich władców i książąt. Zobaczymy tu portrety m.in.: Zygmunta I, Zygmunta III Wazy, Jana III Sobieskiego, Stanisława Augusta Poniatowskiego czy Henryka Walezego.

Z kolei w Muzeum dell’Opera del Duomo, założonego w 1891 roku znajduje się słynna Pieta Michała Anioła, która miała stanąć na jego grobie. Obowiązkowym punktem programu w stolicy Toskanii jest wizyta w Galleria dell’ Accademia, gdzie można podziwiać monumentalny posąg Dawid Michała Anioła. Posąg ma 4,34 m wysokości, wykonany został z dbałością o detale – artysta wyrzeźbił nawet naczynia krwionośne.

Zobacz: Rzym: W wiecznym mieście

Najważniejszym zabytkiem miasta jest Santa Maria del Fiore, zbudowana w miejscu wcześniejszego kościoła katedralnego Santa Reparata z IV w., z charakterystyczną, największą ceglaną kopułą na świecie, autorstwa Filippo Brunelleschi, która góruje nad miastem. Powstanie tej renesansowo – gotyckiej Katedry uważa się za początek epoki renesansu. Wnętrza Katedry zachwycają licznymi rzeźbami i freski z XVI wieku, obrazujące Sąd Ostateczny. Olbrzymie wrażenie na turystach robi kolorowa marmurową posadzka świątyni, nad którą pracowało kilku artystów przez prawie 135 lat. Oczarowany bogactwem wnętrz Katedry turysta, nie zdaje sobie pewnie sprawy, że Florencja ma jeszcze wiele do zaoferowania. Wystarczy odwiedzić Baptysterium, aby dać się znowu ponieść magii stolicy Toskanii.

Baptysterium San Giovanni to jeden z najstarszych budynków miasta, które powstawało, od IV do VI wieku n.e., zaplanowane jako ośmioboczna budowla centralna. Do wnętrza prowadzą trzy drzwi z brązu. Do najbardziej znane ze wszystkich trzech to Dzieło Raju, wykonane także przez Lorenzo Ghibertiego zdobi 10 scen ze starego Testamentu oraz postacie biblijne i artystów żyjących w czasach twórcy, wykonane zostały w latach 1425–1450. Swą nazwę dzieło sztuki zawdzięcza Michałowi Aniołowi. W Baptysterium znajduje się nagrobek antypapieża Jana XXIII, dwa sarkofagi rzymskie oraz sarkofag biskupa Ranieri.

Zachwyca kościół San Lorenzo, najstarsza świątynia we Florencji, która dzięki pieniądzom Medyceuszy zdobiona jest przez Michała Anioła i Donatella. Jest pierwszym kościołem we Florencji w stylu całkowicie renesansowym. Wnętrza lśnią paletą barw. Symbolem miasta jest Most Ponte Vecchio (Most Złotników) na Arno, który powstał w 1345 r. z kamiennych segmentowych łuków. Po obu stronach mostu w XIV wieku zbudowano niewielkie budynki nad dwiema skrajnymi arkadami, w których handlowali biżuterią miejscowi jubilerzy.

Florencja miasto

Florencja, fot. pixabay.com/ CCO Creative commons

Florencja to nie tylko wspaniałe zabytki i muzea, ale także piękne hotele, ekskluzywne sklepy i targi . Warto odwiedzić słynnym targ Mercato di San Lorenzo, blisko kościoła. Na bazarze można nabyć wyśmienite włoskie sery, oliwę, trufle czy wyborne szynki.

Na via Tornabuoni z kolei są dwie atrakcje gastronomiczne: Caffe Giacosa i Procacci. W Caffe Giacosy koniecznie trzeba spróbować rozpływającego się w ustach la torta della nonna, czyli tort babci – dwie warstwy cienkiego ciasta nadziewanego kremem waniliowym. Caffe Procacci słynie natomiast z panini tartufati, czyli bułeczek smarowanych kremem z białych trufli. Warto skusić się na te smakołyki.

Najsłynniejsze potrawy florenckie to Bistecca alla fiorentina, czyli grillowana z masłem wołowina, skropiona oliwą z oliwek i pieczona na węglu drzewnym z aromatycznych gałęzi dębu, zupa minestrone, pasztet z wątróbek drobiowych. Warto także spróbować catagnaccio – ciasta z mąki kasztanowej.

Zobacz: Barcelona – zabytki, zwiedzanie. Tętniąca życiem metropolia

Miłośnicy luksusu i Ci, którzy chcą się poczuć jak w bajce, powinni zatrzymać się w pięciogwiazdkowym hotelu Firenze. Słynny obiekt usytuowany w centrum miasta oferuje m.in.: dwupiętrowe spa, restauracje wyróżnioną gwiazdką Michelina i luksusowe pokoje, których wystrój łączy renesansowy styl z nowoczesnością. Doba w hotelu dla jednej osoby kosztuje 270 Euro.

Florencja to wyjątkowe miejsce. Swoją atmosferą, zabytkami i magią zachwyca kolejne pokolenia spragnione obcowania z prawdziwą sztuką, dziełami mistrzów. To idealne miasto na wymarzone wakacje. Po obejrzeniu najważniejszych zabytków, warto usiąść w kawiarni i popijając „małą czarną”, chłonąć urodę miasta. Takich chwil się nie zapomina.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.