bilety teatr Warszawa

Historia kultowych piosenek: „Careless Whisper” George’a Michaela

Fot. Wikimedia Commons, domena publiczna

Piosenka „Careless Whisper” George’a Michaela to muzyczny symbol lat 80. Jeden z najważniejszych przebojów tego brytyjskiego piosenkarza. Historia powstania tego utworu jest niezwykła.

Dwóch szkolnych przyjaciół George Michael i Andrew Ridgley na początku lat 80. występowali razem w zespole The Executive, grającym muzykę ska. Kiedy formacja się rozpadła, osiemnastolatkowie pracowali m.in. jako kelnerzy w londyńskim klubie „Tropicana”.

W 1981 roku George i Andrew postanowili założyć własny zespół, który nazwali Wham! Na początku 1982 roku grupa podpisała pierwszy kontrakt płytowy z niezależną wytwórnią Innervision Records i w pół roku później wydała debiutancki singiel „Wham Rap! (Enjoy What You Do)”, który okazał się duży przebojem. Sukcesem okazał się również występ Wham! w telewizyjnym programie Top Of The Pops „Young Guns (Go For It!)”.

8 lipca 1983 roku ukazała się debiutancka płyta grupy zatytułowana „Fantastic”, na której znalazł się singiel „Club Tropicana”. Utwór podbił brytyjskie listy przebojów, a George i Andrew, stali się gwiazdami muzyki pop.

W 1984 roku wydana została druga płyta studyjna zespołu „Make it Big”. Album promowały single: „Wake Me Up Before You Go – Go”, „Freedom” i „Careless Whisper”.

„Careless Whisper” to nastrojowa ballada, przepojona melancholią, poruszająca temat zdrady. Piosenkę  George Michael wymyślił mając 17 lat. George jechał autobusem linii nr. 32 do pracy do restauracji. Kiedy podawał kierowcy pieniądze na bilet, w jego głowie narodziła się słynna melodia saksofonu.

George Michael nagrał pierwszą wersję „Careless Whisper” w 1984 r. w legendarnym studio Muscle Shoals w Alabamie, w którym nagrywali swoje piosenki m.in.: Rolling Stones, Elton John i Bob Dylan. Nad wszystkim czuwał producent Arethy Franklin, Jerry Wexlere. Wkrótce piosenkarz nagrał drugą wersję piosenki, w której pojawia się gitarowy riff saksofonowy grany przez jazzowego muzyka Steve’a Gregory’ego, który miał za sobą współpracę m.in. z zespołem Queen.

Singiel wydany w sierpniu 1984 roku, szybko podbił serca fanów, utrzymując się na listach przebojów 17 tygodni, będąc nr 1. w 25 krajach. Piosenka stała się znakiem rozpoznawczym George’a Michaela. Singiel do tej pory sprzedał się w 6 milionach egzemplarzy.

Teledysk do piosenki kręcony był w czerwcu 1984 roku w Miami i jego okolicach. Klip rozpoczyna się nocną panoramą miasta. W tle słychać dźwięk saksofonu. W ciemnej sali, ubrany w garnitur George, opowiada swoją historię…

Piosenka „Careless Whisper” w latach 80. królowała na dyskotekach i imprezach w klubie. Świetnie nadawała się na „wolny taniec”, mimo, że to utwór o zdradzie.

George Michael w jednym z wywiadów powiedział, że ciągle nie rozumie fenomenu tej piosenki. Piosenkarz przypuszcza, że może popularność tego utworu, bierze się stąd, że tekst piosenki opowiada o zdradzie, a tak wiele osób przecież zdradza.

Piosenka do dziś jest grana przez stacje radiowe na całym świecie, a w serwisie internetowym Youtube klip obejrzało 5 milionów fanów. Cover tej piosenki nagrali m.in.: Julio Iglesias, Gossip i Bananarama.

My, polecamy posłuchać gitarowej wersji piosenki w wykonaniu John Neko (wpiszcie w Youtube). Tego uzdolnionego chłopaka możecie spotkać, spacerując po warszawskiej Starówce. John gra na Starym Mieście koncerty na gitarze dla przechodniów, wykonując m.in. „Careless Whisper”

W 1984 roku zespół Wham! wydał singiel „Last Christmas”. W 1986 roku Wham! ukazał się trzeci album grupy. Kilka miesięcy później zespół ogłosił zakończenie działalności. Ich ostatni koncert odbył się na stadionie Wembley. George Michael i Andrew Ridgeley postanowili się skupić na karierach solowych.

Przez następne 30 lat kariera George Michael to nie tylko wspaniałe przeboje takie jak: „Faith”, „Jesus to a Child”, „Older” „Fastlove”czy „Amaizing”, ale także liczne skandale…

George Michael zmarł 25 grudnia 2016 roku, w wieku 53 lat, w swojej posiadłości w środkowej Anglii, w czasie, gdy stacje radiowe na całym świecie grały jego bożonarodzeniowy przebój nomen – omen „Last Christmas”. Przyczyną śmierci była Kardiomiopatia rozstrzeniową z zapaleniem mięśnia sercowego oraz stłuszczenie wątroby.

Adam Cis

Jedna odpowiedź do “Historia kultowych piosenek: „Careless Whisper” George’a Michaela”

  1. Kokos pisze:

    W 1987 roku powstał polski cover tej piosenki pt. Magia słów. Piosenkę zaśpiewała Grażyna Świtała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.