bilety teatr Warszawa

Jakie premiery szykują w sezonie 2019/20 polskie teatry?

Fot. pixabay.com

We wrześniu teatry w wrócą po wakacyjnej przerwie i rozpoczną próby do nowych premier. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie nowe spektakle zobaczymy w sezonie 2019/20.

14 września w Teatrze Syrena przebój londyńskiego West Endu, Toronto i Las Vegas rockowy musical „Rock of Ages”. Prapremierę w Teatrze Syrena wyreżyseruje Jacek Mikołajczyk. W spektaklu usłyszymy największe przeboje m.in. zespołów Europe, Foreigner, Twisted Sister. W przedstawieniu wystąpią m.in.: Rafał Szatan, Grzegorz Wilk i Natalia Kujawa.

13 września w stołecznym Teatrze Współczesnym odbędzie się premiera „Wstydu” Marka Modzelewskiego w reż. Wojciecha Malajkata. W obsadzie spektaklu znaleźli się m.in. Iza Kuna i Jacek Braciak.

W Teatrze w Tarnowie 13 września premiera „Księżniczki na opak wywróconej” Calderona. Spektakl reżyseruję Marcin Hycnar.

We wrześniu w elbląskim teatrze Jan Buchwald przygotowuje „Czarownice z Salem”, a w szczecińskim Teatrze Współczesnym odbędzie się premiera spektaklu „Zabić Prezydenta” Piotra Rowickiego w reż. Piotra Ratajczaka.

27 września w Teatrze Dramatycznym odbędzie się premiera „Księżniczki Turandot” Gozziego w reż. Ondrej Spišáka. W rolach głównych wystąpią Agata Góral i Henryk Niebudek. Miesiąc później na czwartej scenie Teatru Dramatycznego – Scenie Przodownik, spektakl na podstawie opowiadania Andrzeja Stasiuka „Grochów” w reż. Agnieszki Glińskiej. W roli głównej wystąpi Łukasz Lewandowski. Kolejną premierą Teatru Dramatycznego będzie musical „Człowiek z La Manchy”. Premiera w styczniu.

W październiku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego premiera „Smoka!” Jakuba Roszkowskiego  w reżyserii autora. 3 października we Wrocławskim Teatrze Polskim „Leśni. Apokryf” wg. T. Różewicza, a tydzień później w Operze Bałtyckiej „Olga” Jorge Antunesa pod batutą maestro Florncio i w reżyserii Romualda Wiczy – Pokojskiego. Tytułowa Olga Benário była działaczką komunistyczną żydowskiego pochodzenia, która całe swoje życie poświęciła walce o wolność jednostki.

Na 10 października w Teatr Polski w Warszawie zapowiada premierę „Dziadów” Adama Mickiewicza w reż. Janusza Wiśniewskiego. W przedstawieniu zobaczymy m.in.: Wiesław Komasę, Dominika Łosia i Barbarę Kurzaj. Pod koniec roku na małej scenie Teatru przy ul. Karasia „Trzy wysokie kobiety” Edwarda Albee w reż. Maksymiliana Rogackiego. W przedstawieniu wystąpią: Grażyna Barszczewska, Joanna Trzepiecińska i Lidia Sadowa.

12 października w stołecznym Teatrze Powszechnym, nowy spektakl Krystiana Lupy „Capri – Wyspa uciekinierów”. W obsadzie spektaklu znaleźli się m.in.: Piotr Skiba, Ewa Skibińska i Grzegorz Artman. Na scenie przy ul. Zamoyskiego planowana jest również  m.in. premiera „Diabłów” w reż. Agnieszki Błońskiej (przedstawienie inspirowane „Matką Joanną od Aniołów” Jarosława Iwaszkiewicza).

26 października w Teatrze Muzycznym Roma polska prapremiera musicalu „Aida” z muzyką Eltona Johna. Spektakl reżyseruje Wojciech Kępczyński, który w jednym z wywiadów mówił:

Musical „Aida” widziałem na Broadwayu kilkanaście lat temu i ogromnie mi się spodobał nie tylko ze względu na fantastyczną muzykę, ale również ze względu na emocje, jakie tu dominują. Bardzo się cieszę, że będę miał okazję go reżyserować, bo to jest ponadczasowa historia miłosna – tak samo ponadczasowa jak muzyka Eltona Johna.

W przedstawieniu wystąpią m.in.: Jan Traczyk, Zofia Nowakowska i Wojciech Paszkowski. Kostiumy przygotowuje Dorota Kołodyńska.

Na początku listopada w Teatrze Polonia premiera spektaklu „Próby” Bogusława Schaeffera w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. W przedstawieniu zagra m.in. Andrzej Konopka i Iwona Bielska.

Z kolei Teatr Narodowy na 9 listopada zapowiada premierę „Letników” Gorkiego w reż. Macieja Prusa. W spektaklu zobaczymy m.in.: Piotra Grabowskiego i Edytę Olszówkę.

Kolejne premiery Teatru Narodowego to: „Murzyn warszawski” Antoniego Słonimskiego w reż. Piotra Cieplaka. (Sala Bogusławskiego), „Czerwona Ruth” Artura Urbańskiego w reż. autora. (Scena przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego), „Matka Joanna od Aniołów” według Jarosława Iwaszkiewicza w reż. Wojciecha Farugi. (Scena Studio), i „Śnieg” Stanisława Przybyszewskiego w reż. Anny Gryszkówny. (Scena Studio)

Pod koniec listopada w Och – Teatrze musical „Huśtawka” w reżyserii Anny Sroki – Hryń.

30 listopada w bielskim Teatrze Polskim spektakl poświęcony Kalinie Jędrusik – „Kalina” w reżyserii Agaty Puszcz, a 5 grudnia „Pensjonat Pana Bielańskiego” w reżyserii Marka Gierszała.

Tuż przed świętami bożonarodzeniowymi w tarnowskim teatrze, premierę będzie miał „Wiśniowy sad” Antoniego Czechowa w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego. „To ciekawy, wrażliwy reżyser, jego spojrzenie na Czechowa powinno być interesujące” – mówi dyrektor tarnowskiego teatru.

W połowie grudnia w Teatrze Polonia monodram Rafała Mohra „Wszystko, co najlepsze” Duncana Macmillana i Jonny’ego Donahoe’a w reżyserii Piotra Złotorowicza. Akcja sztuki opowiada o chłopcu, który – żeby pomóc cierpiącej na depresję matce – tworzy razem z publicznością listę rzeczy, dla których warto żyć.

31 stycznia w Operze Bałtyckiej opera „Don Bucefalo” Antonia Cagnoniego do libretta Calisto Bassiego w reż. Pawła Szkotaka. W lutym w Operze Narodowej premiera „Halki” w reż. Mariusza Trelińskiego, który te operę Moniuszki, postanowił odczytać współcześnie.

W marcu 2020 r. w Operze Narodowej premiera baletu „Korsarz”, nie granego tutaj od 150 lat. Z kolei w połowie marca w Teatrze Muzycznym w Gdyni, premiera musicalu „Księga Dżungli”. Kolejną premierą gdyńskiej sceny będzie „Mistrz i Małgorzata” w 3D w reż. Janusza Józefowicza. Premiera we wrześniu 2020 r.

W kwietniu 2020 r. na Dużej Scenie Teatru Polonia premiera „Cwaniar” według powieści Sylwii Chutnik o czterech kobietach z warszawskiego Mokotowa wymierzających sprawiedliwość na własną rękę. Spektakl wyreżyseruje Agnieszka Glińska.

W kwietniu w stołecznym Teatrze Studio „Tamara” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego z Janem Peszkiem.

W maju w Teatrze Polonia premiera spektaklu „Minetti. Portret artysty z czasów starości” austriackiego dramatopisarza Thomasa Bernharda w reżyserii Andrzeja Domalika. Dramat z lat siedemdziesiątych podejmuje temat artysty i życiowego „teatru”. W rolę wybitnego niemieckiego aktora Bernharda Minettiego, o którym traktuje przedstawienie, wcieli się Jan Peszek.

W maju Grzegorz Jarzyna wyreżyseruje w TR Warszawa szekspirowską „Burzę”. 29 maja 2020 r. w Operze Narodowej odbędzie się premiera „Werthera” w inscenizacji Willy Deckera.

Na czerwiec Och – Teatr zapowiada czeską komedię „Wspólnota mieszkaniowa”. Przedstawienie wyreżyseruje Krystyna Janda, a w spektaklu wystąpi m.in.: Cezary Żak, Michał Zieliński i Katarzyna Żak. W Teatrze Syrena z kolei odbędzie się premiera bajki „Kajko i Kokosz” w reżyserii Jakuba Szydłowskiego.

Maciej Łukomski

Polecamy:

Marzena Chełminiak z Radia ZET: Nie warto skupiać się na nieszczęściach

Malediwy: Uroki raju

Krystyna Janda: Mistrzyni monodramów

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.