bilety teatr Warszawa

Jarmark świąteczny w Europie: zapach cynamonu i magiczna atmosfera

jarmark świąteczny iluminacja

Jarmark świąteczny, Fot. pixabay. com

Jarmark świąteczny to pachnące goździkami grzane wino, feeria kolorowych świateł, kolędy, chrupiące pieczone kasztany, unoszący się w powietrzu zapach cynamonu i magiczna atmosfera. Początek jesieni to doskonała okazja, aby zaplanować wypad na jeden z takich świątecznych targów.

Jarmarki świąteczne po raz pierwszy pojawiły się w Niemczech w średniowieczu. Najstarszy z nich Striezelmarkt odbywa się, od 1434 roku w Dreźnie. Z czasem, jarmarki pojawiły się w innych niemieckich miastach – Kolonii, Hamburgu, Norymberdze. Dzisiaj, w okresie przedświątecznym, w samych Niemczech odbywa się ponad 100 takich kiermaszów. Dużą popularnością cieszą się też targi  bożonarodzeniowe w krajach sąsiednich m.in. w Pradze, Bratysławie i Wiedniu. Pobyt na jednym z takich jarmarków świątecznych to niezapomniane wrażenia.

DREZNO

Jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie nazywany jest „Striezelmarkt” od słowa striezel, czyli strucla, która jest tradycyjnym saksońskim ciastem. Podczas uroczystego otwarcia jarmarku następuje uruchomienie największej na świecie 14 – metrowej bożonarodzeniowej piramidy oraz rozkrojenie pachnącej cynamonem strucli Christsollen z bakaliami i skórką pomarańczową. Ciasto zostało pierwszy raz upieczone w 1427 roku przez dworskich piekarzy.

jarmark świąteczny

Jarmark Świąteczny

Wizyta na drezdeńskim jarmarku świątecznym to doskonała okazja, aby spróbować prażonych kasztanów i migdałów, słodkich pierników. Miłośnicy słodyczy powinni spróbować czekoladek w … kształcie zardzewiałych śrub i nakrętek. Na rozgrzanie warto zamówić gorące i aromatyczne grzane wino glühwein. Wizyta na Jarmarku bożonarodzeniowym to doskonała okazja, aby kupić choinkowe ozdoby, bombki z ręcznie dmuchanego szkła, rękodzieło z Rudaw oraz cynowe naczynia.

PRAGA

Największy jarmark świąteczny znajduje się na Rynku Starego Miasta. Jego rozpoczęcie jest sygnalizowane przez zapalenie światełek na wielkiej, pachnącej choince. Podczas targu bożonarodzeniowego w stolicy Czech, można kupić świąteczne ozdoby, wyroby z drewna. Koniecznie trzeba spróbować trdelnika, tradycyjnego ciasta z cynamonem, którego zapach unosi się w powietrzu. I do tego zamówić grzane wino ze skórkami pomarańczy lub rozgrzewający miód pitny.

jarmark świąteczny

Fot. pixabay.om

Warto również zobaczyć szopkę bożonarodzeniową, która stoi na Hradczanach. W magiczną atmosferę Bożego Narodzenia wprowadzą nas liczne zespoły artystyczne. Jarmark świąteczny w Pradze to urzekające dekoracje świąteczne, dźwięki kolęd, i pachnące czekoladowe pierniki w kształcie choinek.

WIEDEŃ

Jarmark świąteczny w Wiedniu to bajkowa atmosfera, olśniewające swoją urodą dekoracje świąteczne, karuzele, rozpływające się w ustach smakołyki i pachnące wanilią ciasta. Co roku, w okresie przedświątecznym, w stolicy Austrii jednocześnie odbywa się kilka jarmarków świątecznych Największy targ świąteczny w Wiedniu, i prawdopodobnie najpiękniejszy, odbywa się na Placu Ratuszowym. Na kiermaszu znajduję się ponad 150 stoisk z ozdobami choinkowymi, słodyczami i wyrobami rzemiosła artystycznego.

Fot. pixabay.om

Dla zakochanych też przygotowano nie lada atrakcje – świąteczne drzewo zakochanych na którym wiszą bombki w kształcie serca. W pobliskim parku można przejechać się na karuzeli i posłuchać kolęd przy bogato zdobionej choince, która dopełnia świąteczny klimat. Kilka kroków dalej znajduje się wioska świąteczna na placu Maria-Theresien-Platz, gdzie można kupić tradycyjne wyroby rękodzielnicze.

BUDAPESZT

Zapach kandyzowanych owoców, ponczu i pieczonych kasztanów unosi się w na Jarmarku świątecznym w Budapeszcie, który odbywa się w centrum stolicy Węgier. Na świątecznym kiermaszu warto  spróbować lokalnych potraw: pieczonej kiełbasy, drożdżowego ciasta Kürtőskalács, smażonego sera rántott sajt, wędzonych mięs, gulaszu w chlebku czy kołaczy.

jarmark świąteczny

Fot. pixabay.com

Na straganach dostać można m.in.: langosze, placki ziemniaczane, salami, pieczone kasztany oraz słodycze. Świąteczny klimat tworzą zjawiskowe dekoracje świąteczne, rozbłyskujące paletami kolorów choinkowe lampki, pachnące igliwiem choinki. Warto również pospacerować ulicami miasta, które oszałamiają turystów pięknymi ozdobami świątecznymi.

BERLIN

Na kilkudziesięciu jarmarkach w stolicy Niemiec można rozkoszować się smakiem prażonych migdałów, korzennych pierników, pieczonych kartofli i mocnego, rozgrzewającego grzańca. Na turystów czekają kramy z ręcznie zdobionymi bombkami, ozdobami choinkowymi, Mikołajami z drewna, czy biżuterią. Świąteczny klimat tworzą cudne girlandy ozdobione pięknymi bombkami i łańcuchami. Na dzieci czekają szopki, lodowiska i wyglądające, jak z bajki, oświetlone karuzele.

jarmark świąteczny

Fot. pixabay.com

HAMBURG

W Hamburgu w okresie przedświątecznym odbywa się kilkadziesiąt jarmarków świątecznych w mieście. Najpiękniejszy i godny uwagi znajduje się hamburskim rynku Rathausmarkt. Na kiermaszu można kupić rękodzieło, ceramikę, wspaniałe ozdoby na choinkę.

jarmark świąteczny

Fot. pixabay.com

Będąc na świątecznym targu trzeba spróbować rozpływających się w ustach słodyczy, pieczonej wołowiny, czy piernikowych serc. Turystów zachwycają bożonarodzeniowe iluminacje, dzieci Święty Mikołaj, a wszystkich mieniąca się tysiącami światełek choinka.

Piotr Stroński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.