bilety teatr Warszawa

Madonna – Królowa muzyki pop. Historia jej drogi na szczyt

madonna

Fot: pixabay.com

Od 30 lat MADONNA prowokuje, wzbudza kontrowersje i zainteresowanie mediów. Jej kolejne przeboje zdobywają szczyty przebojów, a płyty rozchodzą, jak ciepłe bułeczki. W czerwcu na rynku ukaże się kolejny album Madonny „Madame X”. ” Za każdym razem, kiedy jestem na szczycie, widzę nowy, który chciałabym zdobyć. To tak, jakbym nie mogła się zatrzymać” – mówiła Madonna w jednym z wywiadów.

Madonna Louise Ciccone urodziła się 61 lat temu w Bay City w stanie Michigam. Była trzecim z sześciorga dzieci. Kiedy Madonna miała 5 lat na raka zmarła jej matka. Kilka lat później ojciec przyszłej piosenkarki poślubił Joan – jedną z opiekunek swoich dzieci, która zaczęła wprowadzać w domu rygor. Madonna chodziła do katolickich szkół. W szkole była nielubiana przez nauczycieli, ze względu na niekonwencjonalne zachowanie. Pokazywała kolegom swoją bieliznę. Na jednym ze szkolnych występów tarzała się po scenie. Po zakończeniu szkoły średniej studiowała taniec na Uniwersytecie w Michigien. Uczęszczała także na lekcje baletu w Rochester. Jej instruktorem został straszy o 30 lat homoseksualista Christopher Flynn, który stał się jej mentorem. To Christopher wprowadził ją w nocny świat Detroit. Razem chodzili do klubów gejowskich, gdzie tańczyli do upadłego. Za namową instruktora porzuciła uniwersytet i w 1978 roku mając w kieszeni 35 dolarów przeniosła się do Nowego Yorku.

POCZĄTKI MADONNY

W Nowym Yorku pracowała m.in. jako kelnerka w Burger King i szatniarka w herbaciarni. Dorabiała również jako modelka biorąc udział w rozbieranych sesjach. Wieczorami Madonna tańczyła m.in. w grupach Alvin Ailey i Pearl Lang. W 1979 roku przeniosła się do Paryża, aby tańczyć w rewii Patricka Hernandeza. Szybko jednak z tej pracy zrezygnowała, pomimo, że w Paryżu miała własne mieszkanie i limuzynę. Trzy miesiące później piosenkarka wróciła do Nowego Yorku. Z ówczesnym partnerem Danem Gilroyem założyła grupę „The Breakfast Club”, w której śpiewała. W 1980 roku odeszła z zespołu i razem ze Stephenem Brayem, założyła zespół „Emmy”.

W 1981 roku artystka poznała Camille Borbone, która została jej pierwszą menadżerką, i stworzyła dla Madonny zespół, z którym piosenkarka występowała w nowojorskich klubach. Rok później artystka rozstała się z menadżerką, a wkrótce poznała Marka Kaminsa – Dj z klubu Danceteria. Madonna zaprezentowała mu demo piosenki „Everybody”. Dj zachwycony utworem zaaranżował spotkanie z Seymourem Steinem, właścicielem wytwórni Sire Records.

W 1982 roku Stein podpisał umowę z Madonną na nagranie dwóch singli „Everybody” i „Burning Up”. „Everybody” stał się hitem w nowojorskich dyskotekach. Sukces singli sprawił, że Madonna mogła nagrać debiutancki album. W 1983 roku ukazał się longplay „Madonna” na którym znalazł się m.in. przeboje „Holiday” i „Bordeline”. Do singli nagrano teledyski promowane w MTV. Wkrótce  longplay”Madonna” zdobył status złotej płyty, a artystka pojawiła się w TV i udzieliła wywiadu. W rozmowie z dziennikarzem powiedziała, że chciała by „rządzić światem”. To marzenie wkrótce miało się spełnić.

W 1984 roku piosenkarka pojawiła się na rozdaniu nowojorskich nagród Radia City Music Hall, gdzie premierowo wykonała piosenkę „Like a Virgin” tarzając się po scenie. Madonna ubrana była w welon, suknię ślubną i pas z napisem „boy toy”, wywołując szok publiczności. Kilka miesięcy później ukazał się drugi studyjny album Madonny „Like a Virgin” na którym znalazł się m.in. singiel „Material Girl”. Longplay w dwa miesiące sprzedał się w 2 milionach egzemplarzy. Do dzisiaj sprzedało się 10 milionów egzemplarzy płyty. W 1985 roku artystka wyruszyła w pierwszą trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, obejmującą 39 miast. Bilety na koncerty sprzedały się w kilka godzin.

W 1985 roku wystąpiła w dwóch filmach: „Zwariowałam dla Ciebie” i „Rozpaczliwie poszukując Susan”. Specjalnie na potrzeby drugiego filmu Madonna napisała i zaśpiewała piosenkę „Into the Groove”, która  stała się światowym przebojem. W lipcu 1985 roku „Playboy” opublikował nagie zdjęcia Madonny, a artystka wzięła udział w koncercie charytatywnym Live Aid, który obejrzało 2 miliardy ludzi na świecie.

KRÓLOWA MUZYKI POP

W czerwcu 1986 roku Madonna wydała trzeci album „True Blue” na którym znalazły się takie przeboje, jak: „Papa Don’t Preach” , „La Isla Bonita” czy „True Blue”. Po wydaniu tego albumu artystka – zdaniem badaczy muzyki – stała się ikoną lat 80. Madonna nadal szokowała. Na longplayu znalazł się utwór „Papa Don’t Preach” który jest piosenką z antyaborcyjnym podtekstem. Z kolei do singla „La Isla Bonita” powstał teledysk pełen katolickiej symboliki.

Płyta odniosła olbrzymi sukces komercyjny i sprzedała się w nakładzie 25 milionów egzemplarzy, a piosenki z longplaya są dzisiaj klasyką muzyki pop. Według historyków muzyki, teledyski jakie nagrała wtedy Madonna były – jak na tamte czasy – niezwykle nowatorskie. W 1986 roku piosenkarka wystąpiła w filmie „Niespodzianka z Szanghaju”, który okazał się porażką. Sukcesem okazała się jednak ścieżka dźwiękowa filmu na której znalazł się przebój „Who’s That Girl”. Druga trasa koncertowa Madonny okazała się wielkim sukcesem. Sprzedano 1.5 miliona biletów. Artystka występowała m.in. w Kanadzie, Japonii i Francji.

W 1989 roku Madonna wydała czwarty album w swojej karierze „Like a Prayer”, który sprzedał się w nakładzie 12 milionów egzemplarzy. Na płycie oprócz popu pojawia się rockowe brzmienie i gospel, a w tekstach artystka porusza tematy takie jak wiara w Boga czy rozpadające się jej małżeństwo z Seanem Peannem. Uznanie krytyki zdobył pierwszy singiel „Like a Prayer”.

Zobacz: Historia kultowych piosenek: „Like a Prayer” Madonny

Do piosenki powstał kontrowersyjny teledysk, pełen płonących krzyży, katolickich elementów, który zbojkotował Watykan, a włoska TV RAI przestała emitować teledysk. Klip do dziś w serwisie Youtube obejrzało 75 milionów ludzi. Artystka wielokrotnie w swojej karierze odnosiła się do religii i świadomie prowokowała Kościół. Piosenka „Like a Prayer” opowiada o duchowych przeżyciach z seksem i miłością. Uznana została przez krytyków za jedną z najważniejszych piosenek w historii muzyki rozrywkowej.

PIOSENKARKA SZOKUJE

W 1990 roku Madonna wydała płytę „I’m Breathless” na której znalazł się przebojowy singiel „Vogue”, który był nr 1 na listach przebojów w 30 krajach na świecie. Od kwietnia do sierpnia 1990 roku Madonna odbyła kolejną trasę koncertową „World Ambition Tour”, którą bojkotowały organizację religijne i Watykan. Podczas wykonywania piosenki „Like a Virgin” imitowała masturbację. Podczas koncertu w Toronto Madonnę chciano aresztować.

Kilka miesięcy później artystka znowu zaszokowała, kiedy nagrała klip do premierowego singla, zmysłowej piosenki „Justify my love”, w którym pojawiły się sceny seksu homoseksulanego, sadomasochizmu i lesbijskiej miłości. Sceny seksu, pieszczot przerywane są obrazami krzyża i Jezusa. Emisję teledysku wstrzymała MTV.

Pierwsza połowa lat 90. w karierze Madonny to m.in. album „Erotica”, film „W łóżku z Madonną”, ukazujący kulisy ostatniej trasy koncertowej, wydanie książki „Sex”, zawierającej pornograficzne zdjęcia piosenkarki. Książka stała się bestsellerem, a krytyka przyjęła książkę wyjątkowo negatywnie. W 1994 roku artystka wydała album „Bedtime Stories” na którym znalazły się przeboje: „Secret” i „Take a bow”.

W 1996 roku Madonna zagrała rolę Evity Peron, żony prezydenta Argentyny w biograficznym filmie muzycznym „Evita” Alana Parkera. „Uważam te rolę za przeznaczenie” – powiedziała piosenkarka w jednym z wywiadów. Rola w tym filmie spotkała się pozytywnymi komentarzami krytyków filmowych.

W 1996 roku urodziła się córka Madonny Lourdes Leon, a w 1998 roku piosenkarka wydała album „Ray of Light”, który otrzymał m.in. 4 nagrody Grammy. Płyta sprzedała się w nakładzie 20 milionów egzemplarzy. Współproducentem albumu był angielski producent muzyki tanecznej William Orbit. Na płycie znalazły się tak przebojowe kawałki, jak: „Frozen”,”The Power of Good – bye”, czy „Ray of Light”.

Początek nowego stulecia dla Madonny upłynął pod znakiem filmu „Układ prawie idealny”.  Za rolę w tym obrazie przyznano artystce Złotą Malinę dla najgorszej aktorki. We wrześniu 2000 roku ukazał się ósmy album „Music”, który zdominowała muzyka taneczna. Tytułowy singiel został nagraniem roku, a płyta sprzedała się znakomicie.

W 2003 roku Madonna razem z Britney Spears, Christiną Aguilerą i Missy Elliott otwierała galę MTV Video Music Awards. Madonna wywołała skandal całując się z Britney i Christiną. O ile pocałunek z tą ostatnią był delikatny, to pocałunek z Britney był bardzo lubieżny.

Rok później piosenkarka wydała… książkę dla dzieci. W kolejnych latach powstała seria dwunastu książek dla dzieci, których autorem jest Madonna.

WSZYSTKIE WCIELENIA MADONNY

Po odbyciu kolejnej trasy koncertowej, która przyniosła 124 miliony dolarów dochodu, Madonna rozpoczęła pracę nad kolejnym albumem, który miał zaskoczyć fanów. W 2005 roku ukazała się płyta „Confessions on a Dance Floor” na której znalazła się muzyka taneczna z elementami disco lat 70. Promujący album singiel „Hung up”, w którym wykorzystano sample piosenki „Gimme, Gimme, Gimme” Abby, stał się wielkim przebojem. Co ciekawe, członkowie Abby niechętnie zgadzali się na wykorzystywanie swoich utworów innym wykonawcom. Madonnie udało się ich jednak do tego przekonać.”Hung up” był najczęściej granym utworem w nowojorskich klubach w latach 2000 -2009. Przebojem stał się również drugi singiel z płyty „Sorry”. Taneczny album był jednym z jej największych komercyjnych sukcesów: płyta zajęła nr. 1 na listach przebojów aż w 41 krajach.

Kolejny skandal z udziałem artystki wybuchł podczas trasy „Confessions Tour”. Artystka śpiewała swój przebój „Live to Tell” w koronie cierniowej, wisząc na krzyżu. W tle pojawiają się zdjęcia afrykańskich dzieci, a obok licznik, który pokazywał liczbę 12 milionów – tyle dzieci zostało sierotami w wyniku pandemii Aids. Występ był krytykowany przez Watykan i organizacje trzech największych monoteistycznych religii. W wydanym oświadczeniu artystka napisała, że jej zamiarem było zwrócenie uwagi na głodujące dzieci w Afryce.

Kolejne wcielenie Madonna pokazała, wydając w 2008 roku album „Hard Candy”. Longplay powstał we współpracy z Timbalandem i Justinem Timberlakiem. Album to połączenie popowego brzmienia z R&B i hip hopem. Album sprzedał się w „zaledwie” 4 milionach egzemplarzy.

W 2009 roku artystka wydała płytę „Celebration” sprzedaną w 4 milionach egzemplarzy. Tytułowa, taneczna piosenka stała się światowym hitem.

15 sierpnia 2009 roku piosenkarka po raz pierwszy wystąpiła w Polsce. Na warszawskim Bemowie odbył się koncert Madonny, który obejrzało kilkanaście tysięcy fanów. Występ Madonny poprzedziły liczne protesty środowisk religijnych, ponieważ artystka występowała w naszym kraju w dniu święta kościelnego.

Ostatnia dekada w karierze Madonny to m.in. dwunasty album studyjny „MDNA” i trasa koncertowa promująca płytę. Podczas występów artystka krytykowała rosyjską politykę i używała repliki broni palnej, co wywołało wiele medialnych skandali. W 2012 Madonna ponownie wystąpiła w Polsce na Stadionie Narodowym. W marcu 2015 roku ukazała się kolejna płyta artystki „Rebel Heart”, ale longplay nie odniósł wielkiego sukcesu komercyjnego.

14 czerwca 2019 roku na rynku ma się ukazać czternasta płyta Madonny „Madame X”.

Madonna według Księgi Rekordów Guinnessa sprzedała 335 milionów egzemplarzy płyt. Jest to najwyższy wynik jaki osiągnęła kobieta w historii przemysłu muzycznego. Według magazynu „Billboard” od 1990 roku trasy koncertowe Madonny przyniosły jej 1.31 miliarda dolarów dochodu. Artystka jest laureatką 295 nagród. Madonna uważana jest za jedną z największych artystów popowych w historii, ikoną popkultury, który miał i nadal ma kolosalny wpływ na rozwój muzyki. Madonna to także wytrawna bizneswoman i filantropka. Jej olbrzymia determinacja, ambicja, pracowitość i chęć bycia na szczycie sprawiły, że stała się ikoną muzyki pop.

” Za każdym razem, kiedy jestem na szczycie, widzę nowy, który chciałabym zdobyć. To tak, jakbym nie mogła się zatrzymać” – mówiła Madonna w jednym z wywiadów.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.