bilety teatr Warszawa

Mediolan – miasto mody i zabytków

Mediolan

Mediolan, fot.pixabay.com

Mediolan to miasto o wielu twarzach. Mediolan to światowa stolica mody, wzornictwa i centrum finansowo – gospodarcze Włoch. Swoją siedzibę ma tu włoska giełda, banki i wiele instytucji biznesowych. Stolica włoskiej Lombardii zachwyca wyjątkową atmosferą i oryginalnymi zabytkami.

Dzień w Mediolanie zaczyna się od śniadania, które rozbudza wszystkie zmysły. Pachnąca, aromatyczna kawa i czekoladowe brioche pozwalają naładować baterię na resztę dnia. Najlepsze śniadania w Mediolanie zjemy, m.in. w Pavè, przy Via Felice Casati 27 i Macha Cafè, przy Viale Francesco Crispi.

Pełni energii możemy ruszać na zwiedzanie miasta, aby pojąć na czym polega magia Mediolanu. To miasto, które pobudza wyobraźnie, rozpala zmysły, miejsce, w którym chciałoby mieszkać wielu Włochów. W tym drugim co do wielkości mieście we Włoszech – po Rzymie, znajdziemy wiele wspaniałych muzeów, zabytków i miejsc, które warto zobaczyć.

mediolan

Mediolan, fot. pixabay.com

MEDIOLAN – CO ZOBACZYĆ?

Jedną z najbardziej znanych budowli miasta jest imponująca rozmiarami Katedra Duomo (Katedra  Narodzin św. Marii). Ta gotycka marmurowa katedra o przepięknej fasadzie, należy do największych kościołów na świecie (długość – 157 m, szerokość – 93 ). Budowę świątyni zlecił książę Mediolanu, Gian Galeazzo Visconti, który chciał w mieście zbudować największy kościół na świecie. Do swojego projektu zaprosił najlepszych architektów, a budowniczym dał dostęp do swoich złoży marmuru.

Zobacz: Portofino – co warto zwiedzić?

Jej wnętrza intrygują, uderzają pięknem. We wnętrzu świątyni można podziwiać gigantyczne kolumny, przepiękne witraże i wspaniałe prezbiterium. Olbrzymie wrażenie robi posąg, który przedstawia obdartego ze skóry świętego Bartłomieja owiniętego swoją skórą. W katedrze znajduje się jedna z najważniejszych relikwii katolików – gwóźdź z krzyża Chrystusa.

W posadzce katedry znajduje się mosiężna linia pokazująca południk przechodzący przez Mediolan. Zachwyca dach kościoła, który ozdobiony został licznymi sterczynami, rzeźbami i gargulcami. Warto wjechać windą na dach, aby podziwiać z niego wspaniałą panoramę Mediolanu, nasycić się atmosferą tego wyjątkowego miejsca, spacerując pomiędzy pinaklami. Co ciekawe, 26 maja 1805 roku w katedrze, Napoleon został koronowany na króla Włoch.

mediolan

Mediolan, fot.pixabay.com

Wiele emocji wywoła zwiedzanie położonego niedaleko Duomo, Kościóła San Bernardino alle Ossa, który powstał w miejscu dawnego cmentarza. Do dekoracji kościoła użyto kości i czaszek z dawnej nekropolii. We wnętrzu świątyni można na przykład podziwiać krzyż złożony z czaszek.

Zniewala swym urokiem Castello Sforzesco – ceglany zamek zbudowany na planie kwadratu w XV wieku w centrum Mediolanu. Otoczony fosą budynek to dawna siedziba książęca rodu Sforzów, arystokratycznego rodu panującego w Księstwie Mediolanu. Obecnie zamek jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji miasta. W jego wnętrzach znajduje się wiele cennych eksponatów. Jednym z nich jest Pietà Rondanini – niedokończona rzeźba dłuta Michała Anioła. Tuż obok zamku, znajduje się Park Sempione, który jest ulubionym miejscem wypoczynku mediolańczyków. Warto go odwiedzić i zrelaksować się wśród zieleni.

mediolan

Mediolan, fot.pixabay.com

MEDIOLAN – STOLICA MODY

Mediolan to światowa stolica mody. Z tym miastem związanych jest wielu znanych projektantów mody –  Gucci, Prada, Versace. W mieście odbywa się wiele pokazów mody (m.in. słynny Tydzień Mody w Mediolanie), a na ulicach można spotkać modnie ubranych mediolańczyków o nieskazitelnym wizerunku. W mieście działają liczne butiki i sklepy z ekskluzywną odzieżą, odbywają się sesje zdjęciowe z udziałem światowej sławy fotografów, modeli i modelek.

Miłośnicy shoppingu koniecznie muszą odwiedzić najpiękniejszą galerię handlową świata – Galeria Vittorio Emanuele II, stylowe wnętrza, z pięknymi malowidłami na ścianach, szklanym sufitem i mozaikami na podłodze. Nazwa budynku została nadana na cześć Vittorio Emanuele II, pierwszego króla Zjednoczonych Włoch, Wiktorowi Emanuelowi II, który wywodził się z dynastii sabaudzkiej. Obiekt został otwarty w grudniu 1877 roku.

W Galerii zrobić zakupy w luksusowych butikach Gucciego, Armaniego, czy Dolce & Gabbana. Zachwycają stylowe wystawy sklepowe, które są przygotowywane miesiącami. Jeśli zdecydujecie się na zakupy w jednym z butików, czekają na was dystyngowani i uśmiechnięci sprzedawcy, którzy zaproponują kawę albo szampana.

W Galerii Vittorio Emanuele mieści się jedyny w Mediolanie siedmiogwiazdkowy hotel, założony przez Alessandro Rosso w 2007 roku. Doba w najtańszym apartamencie kosztuje 8 tysięcy złotych. W cenę wliczona jest usługa osobistego kucharza i lokaja.

Co ciekawe w Galerii Vittorio Emanule na kolorowej posadzce znajduje się wizerunek byka. Podobno obrót piętą o 360 stopni w miejscu byczych genitaliów ma gwarantować szczęście.

Na modowe zakupy można również wybrać się na via Monte Napoleone. Ta stylowa ulica Mediolanu, słynie z drogich butików włoskich szewców i znanych projektantów mody. Swoje sklepy mają tu m.in. takie marki, jak Gucci, Hermes, Louis Vuitton, Venini czy Yves Saint Laurent.

Zobacz: Capri – atrakcje wyspy. Co warto zwiedzić?

Miłośnicy piłki nożnej koniecznie muszą odwiedzić Stadion San Siro, który może pomieścić ponad 80 tysięcy widzów. San Siro jest jednym z blisko 30 europejskich stadionów ocenionych na 5 gwiazdek przez UEFA (5 na 5, najwyższa klasa). Na murawie tego stadionu swoje mecze rozgrywają dwie słynne druzyny piłkarskie A.C. Milan oraz Inter Mediolan

MEDIOLAN – MIASTO KULTURY I SZTUKI

Mediolan to miasto kultury i sztuki. To miasto, które gwarantuje w każdej dziedzinie sztuki intensywność doznań. To tutaj znajduje się słynna na cały świat opera La Scala. Budynek teatru wzniesiono w miejscu zbudowanego w 1381 roku kościoła Santa Maria alla Scala, który w XVIII wieku znajdował się już do rozbiórki. Na polecenie cesarzowej austriackiej Marii Teresy postanowiono wybudować operę. Środki na budowę La Scali zebrano wśród miejscowej arystokracji i od bogatych Mediolańczyków. 3 sierpnia 1778 roku premierą opery „Europa Riconosciuta” Salieriego, teatr zainaugurował działalność.

La Scala

Teatr La Scala

Klasycystyczna fasada La Scali nie robi aż takiego wrażenia, ale jej wnętrza skrywają przepiękną widownię, wykończoną czerwonym aksamitem i pozłacanymi stiukami, która może pomieścić 3.5 tysiąca widzów. Widownia posiada sześć galerii, na których znajduje się niemal 150 lóż.

Występ na scenie La Scali to dla artystów swoista nobilitacja. Śpiewali tutaj najwięksi śpiewacy operowi świata, m.in. Maria Callas i Luciano Pavarotti. Z polskich artystów występowali tutaj solistka Teatru Wielkiego, Ludwika Leśniewska czy Piotr Beczała. W La Scali odbyły się prapremiery wielu oper, które należą dziś do klasyki operowego repertuaru, m.in. „Nabucco” i „Otello” Verdiego czy „Madame Butterfly” Pucciniego.

Warto obejrzeć jedno z wieczornych przedstawień i zachwycić się magią miejsca. Zobaczyć eleganckich, ubranych w drogą biżuterię, najdroższe suknie i garnitury widzów

Zobacz: Rzym: W wiecznym mieście

Obowiązkowym punktem pobytu w Mediolanie jest Pinakoteka Brera. Muzeum przy ulicy Via Brera rozpala zmysły wszystkich miłośników malarstwa. Muzeum posiada w swoich zbiorach bogatą kolekcję malarstwa, m.in. obrazy Rafaela, Caravaggia, Rembrandta i Canaletta.

A po obejrzeniu wspaniałych dzieł sztuki, warto odwiedzić dzielnicę Brera, która ma niezwykły klimat. Perfumerie, przytulne kawiarnie, drogie restauracje i wróżki, czekające na ulicy na klientów tworzą klimat tego wyjątkowego miejsca.

Warto również odwiedzić Muzeum Sztuki Antycznej, Muzeum Sztuki Użytkowej czy Muzeum Egipskie,  w którym można podziwiać posągi, mumie czy antyczne nagrobki.

Obowiązkowym punktem pobytu w słynnym mieście jest wizyta w bazylice Santa Maria delle Grazie, w której znajduje się fresk Leonarda da Vinci „Ostatnia wieczerza”. Malarz przez wiele lat mieszkał i pracował w Mediolanie. To tutaj powstała m.in. „Dama z łasiczką”, którą można podziwiać w Krakowie i Ostatnia wieczerza”. Ten słynny obraz tak naprawdę jest malowidłem ściennym. Dzieło można oglądać w refektarzu klasztoru przy kościele Santa Maria delle Grazie.

mediolan

Navigli District, fot.pixabay.com

Po pełnym wrażeń dniu, warto wybrać się do dzielnicy Navigli District, pełnej knajp i klubów nocnych. To tu toczy się nocne życie Mediolanu w rytm klubowej muzyki i gwaru rozmów dobiegających z restauracji.

Mediolan to miasto wciąż na topie, które wyznacza modowe trendy, oczarowuje, nie pozwala o sobie zapomnieć. To idealne miejsce na pełen wrażeń pobyt.

Piotr Pawlikowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.