bilety teatr Warszawa

Międzyzdroje – ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć w letniej stolicy Polski?

Międzyzdroje woda

Międzyzdroje, fot. pixabay.com

Międzyzdroje to urwiste klify, szerokie piaszczyste plaże, piękna przyroda, oszałamiające zachody słońca i słynny Festiwal Gwiazd.

Międzyzdroje to miasto położone w zachodnio północnej Polsce nad Morzem Bałtyckim. Co roku, zwłaszcza latem, do tej urokliwej miejscowości przyjeżdża tysiące turystów spragnionych słońca, morza i dobrej zabawy.

Pierwsi letnicy zaczęli tu przyjeżdżać w XVIII wieku. Szybko ta mała rybacka wioska stała się popularnym kierunkiem na wakacje. W dzień spędzano czas na plaży, a wieczory w luksusowym kasynie. Swoje eleganckie wille zaczęli tu budować niemieccy i miejscowi przedsiębiorcy.

morze

Międzyzdroje, fot. pixabay.com

Na przełomie XIX/XX w. miejscowość stała się modnym kurortem z zakładem solankowym, hotelami i obiektami kąpieliskowymi. W lipcu 1895 roku oddano do użytku drewniane molo o długości 300 m.  Dziś o tamtym czasie przypominają bogato zdobione, secesyjne wille i Park Zdrojowy objęty ochroną konserwatorską.

Zobacz: Atrakcje Helu

Życie towarzyskie skupia się tutaj na nadmorskiej promenadzie, gdzie jest mnóstwo sklepów, kawiarni restauracji. Przy wejściu na molo działa dyskoteka.

Najwięcej turystów pojawia się w lipcu w czasie Festiwalu Gwiazd, kiedy do miasta przyjeżdżają największe polskie osobistości kina, teatru i TV, aby odcisnąć swoją dłoń na promenadzie gwiazd. Do tej pory swoje dłonie w pamiątkowych płytach odcisnęli m.in.: Zofia Czerwińska, Bogusław Linda, Adam Hanuszkiewicz, Borys Szyc, Anna Seniuk, Danuta Stenka, Agnieszka Holland czy Michał Bajor. Przy promenadzie znajdują się również rzeźby m.in.: Gustawa Holoubka, Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego. Obecnie Aleja to zbiór ponad 200 odcisków upamiętniających wielkie postaci świata kultury i sztuki.

hel ławeczka

Hel, „Ławeczka Gustawa Holoubka”, fot. Wikimedia Commons / Kapitel [Public domain]

Podczas Festiwalu odbywają się liczne spektakle, koncerty i spotkania z aktorami podczas których można zdobyć autograf ulubieńca. W 2019 roku 24 Festiwal Gwiazd odbędzie się w dniach 4 – 6 lipca. Podczas tegorocznej imprezy w Międzyzdrojach swoje recitale zaprezentuje Krzysztof Tyniec i Krystyna Tkacz, wystąpi zespół Lady Punk. Nie zabraknie również spektakli teatralnych z udziałem m.in. Artura Barcisia, Mikołaja Roznerskiego i Karoliny Sawki. Zaprezentowane zostaną także filmy Stanisława Barei.

Będąc w Międzyzdrojach koniecznie trzeba odwiedzić Galerię Figur Woskowych, gdzie można zobaczyć woskowe figury m.in. Krystyny Jandy, Katarzyny Figury i Bogusława Lindy. Nie lada atrakcją jest też miejscowe Planetarium.

Zobacz: Grand Hotel – legendarne miejsce Sopotu

Miłośnicy przyrody z pewnością wybiorą się do Wolińskiego Parku Narodowego, w którym znajduje się m.in. Muzeum Przyrodnicze i zagroda pokazowa żubrów. Obowiązkowym punktem pobytu nad morzem jest wycieczka na wzgórze Gosań. To najwyższy klif na polskim wybrzeżu Bałtyku (95 m n.p.m.). Rozciąga się z niego wspaniały widok na morze, Międzyzdroje i Świnoujście. Warto także wybrać się nad Jezioro Turkusowe w Wapnicy, na terenie zalanego wyrobiska kopalni kredy. Woda w zbiorniku ma barwę zielono – niebieską.

Niezwykłą atrakcją jest Bałtycki Park Miniatur, z replikami zabytków z dziewięciu państw wykonanymi w skali 1:25. W parku można podziwiać m.in. modele latarni morskich, kościołów i zamków Estonii, Polski, Niemiec i Danii oraz makietę miniaturowych kolejek.

promenada gwiazd

Promenada Gwiazd, fot. Radosław Drożdżewski/ wikimedia commons.

Warto również odbyć rejs statkiem na niemiecką wyspę Uznam. Statki odpływają z przystani na molo. Wiele radości, zwłaszcza dzieciom, sprawi wizyta w zbudowanym z kilkuset luster labiryncie. Labirynt mieści się w centrum miasta przy ulicy Bohaterów Warszawy.

Zobacz: Nad polskim morzem

Główną atrakcją Międzyzdrojów są bez wątpienia wspaniałe, szerokie, plaże, gdzie można się rozkoszować słońcem i wakacyjnym luzem. Trzy kilometry od miasta, z dala od gapiów, znajduje się z plaża dla naturystów. Podczas wakacyjnych miesięcy organizowane są na niej wybory Miss i Mistera.

Międzyzdroje to ponad 100 barów i restauracji, w których królują ryby – smażone, wędzone czy pieczone. Koniecznie trzeba spróbować ryb w kultowej tawernie Róża Wiatrów. Wędzone ryby można kupić także za portem rybackim, gdzie znajdują się liczne wędzarnie, do których ryby trafiają prosto z kutrów rybackich.

Ikoną miasta, najbardziej luksusowym adresem jest znajdujący przy plaży czterogwiazdkowy hotel Amber Baltic, który kształtem przypomina statek. W hotelu znajduje się 191 pokoi i apartamentów. Wystrój pokoi inspirowany jest stylowym jachtem. Z obiektu korzystają znane osobistości kultury, które przyjeżdżają tutaj na Festiwal Gwiazd. Elementem każdego pokoju jest balkon, z którego roztacza się widok na Bałtyk. W hotelu znajduje się basen z widokiem na morze, gabinety masażu, sauny i kręgielnia. Do dyspozycji gości są też sale bankietowe, konferencyjne, bary i nocny klub.

Międzyzdroje, fot. pixabay.com

Międzyzdroje to doskonałe miejsce na wakacyjny wypoczynek. Bujna przyroda, zapierające dech w piersiach widoki, szum morza i dużo słońca sprawiają, że wizyta w tej nadmorskiej miejscowości jest niezapomnianym przeżyciem.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.