Montmartre – dzielnica grzechu i bohemy

Monmartre -ulica

Montmartre, Fot. pixabay.com

Montmartre to jedna z najbardziej malowniczych dzielnic Paryża. To tutaj mieszkała i bawiła się kiedyś miejska bohema. Montmartre to plątanina wąskich uliczek, małe domki, przytulne kawiarnie i restauracje. Niezwykłe miejsca, skąpane w wieczornym blasku latarni. To miejsce o niezwyklej atmosferze uwodzi swoją urodą.

Montmartre to położona na wzgórzu historyczna dzielnica Paryża. W starożytności było to miejsce kultu. Starożytni Galowie uznali je za święte. Prawdopodobnie w 250 roku poniósł tutaj męczeńską śmierć pierwszy biskup Paryża Święty Dionizy, który według legendy niósł swoją odciętą głowę przez sześć kilometrów. W XI wieku powstał tutaj klasztor benedyktynek. 15 sierpnia 1534 r. w kościele św. Piotra Ignacy Loyola razem z przyjaciółmi złożył śluby czystości i ubóstwa. W ten sposób powstał Zakon Jezuitów.

W XVIII wieku mieszkańcy Montmartre’u dostarczali paryżanom taniego wina i mąki, który uzyskiwano w działających tu młynach. Na Montmartre pracowało wtedy ponad 30 wiatraków.

Zobacz: Paryż, miasto, które zachwyca na każdym kroku

MONTMARTRE – KTO MIESZKAŁ W SŁYNNEJ DZIELNICY?

Z powodu niskich kosztów życia w połowie XIX wieku Montmartre zaczęła zamieszkiwać artystyczna cyganeria, która rozsławiła to miejsce na cały świat. Specyficzny klimat paryskiej dzielnicy sprawił, że mieszkali tutaj znani pisarze, malarze, kompozytorzy i poeci. Mieszkali tutaj m.in.: Auguste Renoir, Vincent Van Gogh, Edgar Degas, Ferenc Liszt, Fryderyk Chopin, Pablo Picasso, Paul Verlaine czy w późniejszych latach piosenkarka Dalida. Paryska bohema tutaj pracowała i bawiła się w miejscowych spelunach i barach, w oparach dymu papierosowego, dyskutując przy absyncie o „życiu i sztuce”. Pod koniec XIX wieku miejska bohema zaczęła się przenosić do dzielnicy Montparnasse, bo Montmartre stał się zbyt drogi. Tradycje artystyczne próbuję się zachować tutaj do dziś. Dawniej, na Placu Malarzy można było spotkać Degas czy Renoira, tworzących swoje obrazy. Obecnie swoje pracę wystawiają tu miejscowi malarze. Z kolei u miejscowych rysowników można za kilka Euro zamówić portret albo karykaturę.

Montmartre rynek

Montmartre zniewala swoją urodą.

130 metrów nad poziomem Sekwany na szczycie wapiennego wzgórza, góruję nad dzielnicą Montmartre Bazylika Sacre – Coeur. Jej budowę zainicjowało dwóch przemysłowców, którzy w ten sposób chcieli podziękować za ocalenie miasta w wojnie francusko – pruskiej. Świątynię zaprojektował Paul Abadie w stylu historyzmu. Co ciekawe, do budowy elewacji zastosowano trawertyn. Ten rodzaj wapienia, z biegiem lat jaśnieje. Z tego powodu Bazylika doskonale widoczna jest zarówno w dzień jak i w nocy. Wnętrza kościoła zachwyca wspaniałymi mozaikami. Bazylika Sacre – Coeur, do czasu wzniesienia Wieży Eifflla, była najwyżej położonym punktem Paryża.

kościół

Montmartre – Sacre Coeur

Ze szczytu świątyni rozciąga się wspaniała panorama miasta. Na dzwonnicy kościoła znajduje się najcięższy dzwon Paryża, który waży 18.5 tony. Warto przyjść tu wieczorem. Ze schodów, prowadzących do Bazyliki można podziwiać nocny Paryż, który błyszczy wtedy tysiącami świateł.

Zobacz: Kawiarnie Paryża, które koniecznie trzeba odwiedzić

SŁYNNE MIEJSCE DZIELNICY MONTMARTRE

Najsławniejszym miejscem dzielnicy Montmartre jest bez wątpienia sławny na cały świat Moulin Rouge, położony na Placu Pigalle. Otwarty w 1889 roku kabaret, znany jest z czerwonej imitacji młyna na dachu. W Moulin Rouge można oglądać wspaniałe przedstawienia muzyczne, w których często występują nagie tancerki ozdobione piórami i biżuterią. To tu podobno narodził się taniec kankan, z którego Moulin Rouge słynie do dziś. Spektakle odbywają się tutaj codziennie o 19, 21 i 23. W przedstawieniach występuję 60 kobiet.

Fot. „Taniec z Moulin Rouge” By Henri de Toulouse-Lautrec – The Yorck Project (2002) 10.000 Meisterwerke der Malerei (DVD-ROM), distributed by DIRECTMEDIA Publishing GmbH. ISBN: 3936122202., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=159594

Dawniej, stałymi bywalcami rewii byli malarze Renoir i Toulouse – Lautrec, którzy przychodzili do Moulin Rouge, aby podziwiać piękne tancerki w stroju topless. Ten ostatni w swoich obrazach często uwieczniał życie Moulin Rouge.

Plac Pigalle

Montmartre – Plac Pigalle

Miłośnicy tego typu rozrywki powinni również odwiedzić legendarny kabaret Chez Michou, w którym występują sami transwestyci.

Moulin Rouge położony jest w słynnej Dzielnicy Czerwonych Latarni, która po zmroku dopiero zaczyna żyć, i kusi każdego, kto się tutaj pojawi…. Pełno tu sex shopów, klubów erotycznych, kin dla dorosłych, domów publicznych i prostytutek. Znajduje się tutaj, zajmujące całą pięciopiętrową kamienicę Muzeum Erotyczne, w którym można obejrzeć związane z tematyką eksponaty:), erotyczne obrazy czy rzeźby. Muzeum czynne jest całą dobę.

montmartre

Mur „Kocham Cię” w dzielnicy Montmartre

CO WARTO JESZCZE ZOBACZYĆ?

Jedną z atrakcji dzielnicy Montmartre jest także mur „Kocham Cię”, na którym w 300 językach napisano te dwa magiczne słowa. Warto tutaj przyjść ze swoją drugą połówką i wyznać sobie miłość:).

Montmartre to brukowane uliczki, zakamarki, w których trzeba dać się zgubić. Koniecznie trzeba wybrać się na Rue Lepic, gdzie znajduje się słynna kawiarnia filmowej Amelii, a niedaleko kino Studio 28, w którym filmy oglądali sławni pisarze i reżyserzy. Jednym z najpiękniejszych miejsc jest Rue Becqurelle, ze szczytu mieszczących się tu schodów rozpościera się wspaniała panorama miasta.

Koniecznie trzeba zobaczyć „Statek Lavoir”, czyli po prostu Dom Picassa, w którym artysta namalował swoje słynne obrazy. Miejsce to nazywane jest statkiem, bo łóżka rozkładają się tutaj jak w kabinie na statku. Warto odwiedzić także miejscową nekropolię, położoną u stóp wzgórza. Na Cmentarzu Montmartre pochowano wiele znanych osób m.in.: Edgara Degas, Hectora Berlioza, Stendhala, Emile Zola, Wacława Niżyńskiego czy Dalidę.

Na placu Marcel Aymé znajduje się niezwykły pomnik „Człowiek przechodzący przez ścianę”. Na Montmartre mieszkał pisarz Marcel Aymé. Po jego śmierci, jeden z jego przyjaciół postawił mu pomnik nawiązujący do tytułu jednego z jego dzieł.

Montmartre

Montmartre, Fot. pixabay.com

Montmartre to malownicza 18. dzielnica Paryża, w której czuć atmosferę dawnych lat. To magiczne miejsce, które warto odwiedzić. Ekscytuje, urzeka intensywnością doznań. Dajcie się zgubić w labiryncie krętych uliczek, i poczujcie ten niezwykły klimat miejsca, gdzie jak nigdzie indziej, cieszono się życiem.

Piotr Warecki

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.