bilety teatr Warszawa

„Niepamięć” w Teatrze Fundacja Garnizon Sztuki. Recenzja

Niepamięć

„Niepamięć” w Fundacja Garnizon Sztuki – teatr pozytywnych emocji

„Niepamięć” w Fundacja Garnizon Sztuki – teatrze pozytywnych emocji to spektakl, który warto zobaczyć.

Renesans sztuk Marka Modzelewskiego trwa w najlepsze. Dramaty najmodniejszego polskiego dramaturga grane są między innymi w stołecznym Teatrze Współczesnym („Wstyd” i „Kto chce być Żydem?”), na scenie przy ul. Otwockiej w Warszawie („Inteligenci”), i w Teatrze Polonia („Zabawa”).
Teraz do grona teatrów wystawiających sztuki Modzelewskiego, dołączyła Fundacja Garnizon Sztuki, która przygotowała premierę spektaklu „Niepamięć” w reżyserii Piotra Ratajczaka, w koprodukcji z łódzkim Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Zobacz: „Wstyd” w Teatrze Współczesnym: „Hej wesele tańcowało, grało i śpiewało”. Recenzja

Ta pełna zwrotów akcji, psychologiczna sztuka Marka Modzelewskiego to doskonała teatralna partytura dla piątki świetnych aktorów.

Dramat zaczyna się niewinnie. W eleganckiej restauracji po dwunastu latach od rozwodu spotykają się Agnieszka (Magdalena Kumorek) i popularny aktor Marcin (Rafał Królikowski / Krzysztof Czeczot), którego życie prywatne ekscytuje portale plotkarskie. Ona przychodzi na spotkanie z nowym partnerem Kamilem (Marcin Korcz), On z nową partnerką, Agatą (Karolina Gorczyca /Agnieszka Więdłocha).
Obie pary doskonale się bawią – rozmawiają, opowiadają sobie dowcipy, robią zdjęcia, a kolejne kieliszki białego wina sprawiają, że wieczór jest wyśmienity. Do czasu, kiedy Agata wyzna wszystkim, co wydarzyło się przed laty podczas wakacji z Marcinem. Po tym wyznaniu, już nic nie będzie takie samo…

Niepamięć

Krystian Pesta i Rafał Królikowski w spektaklu „Niepamięć”, fot. mat. prasowe

Jak skończy się ta historia? Co wspólnego z wydarzeniami na wakacjach ma obsługujący pary w restauracji kelner (Krystian Pesta). Dlaczego wypieramy wydarzenia, których nie chcemy pamiętać?
Na te pytania znajdą Państwo odpowiedź, oglądając przewrotną sztukę Modzelewskiego, w której pobrzmiewają echa „Kto się boi Virginii Woolf” E. Albeego i „Boga Mordu” Y. Rezy.

Zobacz: „Same plusy” w Garnizonie Sztuki  – teatrze pozytywnych emocji.  Recenzja

Spektakl rozgrywa się w białej przestrzeni. Biały horyzont, białe kanapy. Aktorzy również zostali ubrani na biało.
W tej zimnej przestrzeni rozgrywa się psychologiczny dramat dwóch par i kelnera wplątanego w intrygę. Na śmierć i życie…

Piątka aktorów doskonale rozgrywa paletę emocji bohaterów „Niepamięci”. Doskonały jest Marcin Korcz w roli wyluzowanego Kamila. Przyciąga uwagę tajemniczy i powściągliwy Krystian Pesta. Rewelacyjny jest Rafał Królikowski, któremu doskonale udaje się pokazać ciemną naturę i wewnętrzny niepokój Marcina. Wyrazista jest Karolina Gorczyca, która przykuwa uwagę sceniczną osobowością.

Niepamięć

Rafał Królikowski i Agnieszka Więdłocha w spektaklu „Niepamięć”

Reżyserowi Piotrowi Ratajczakowi doskonale udało się zbudować napięcie, które rośnie z minuty na minuty. Tempo akcji ani na chwilę nie siada. Świetna jest klubowa muzyka, która doskonale podkreśla, to co się dzieje na scenie i reżyseria świateł Marcina Chlandy.

Wieczór na sztuce „Niepamięć” w Teatrze Garnizon Sztuki, z pewnością na długo zapadnie Państwu w pamięć. Pozycja obowiązkowa.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.