bilety teatr Warszawa

Plany teatrów warszawskich po… pandemii

Teatr

Wszyscy teatromani z niecierpliwością czekają na otwarcie teatrów po pandemii. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie premiery zobaczymy w stołecznych teatrach po zniesieniu rządowych obostrzeń. Plany warszawskich teatrów zapowiadają się imponująco.

W Teatrze Narodowym trwają przygotowania do premiery spektaklu „Piknik pod Wiszącą skałą” w reżyserii Leny Frankiewicz. Przedstawienie jest adaptacją powieści z 1967 roku autorstwa Joan Lindsay pod tym samym tytułem. W 1975 roku na podstawie książki powstał słynny film Petera Weira. W spektaklu Teatru Narodowym zobaczymy m.in. Małgorzatę Kożuchowską.

Na małej scenie zobaczymy „Skórę węża” Artura Urbańskiego, w reżyserii autora. Rzecz o spotkaniu dwóch wielkich reżyserów teatralnych – Konrada Swinarskiego i Berlotta Brechta. W spektaklu wystąpią, m.in. Aleksandra Justa, Marek Barbasiewicz i Beata Fudalej.

Jesienią w Teatrze Narodowym planowana jest m.in. inscenizacja jednej z szekspirowskich sztuk w reżyserii Piotra Cieplaka.

teatr

W Och – Teatrze premiera słynnego thrillera psychologicznego „Dziewczyna z pociągu”. Załamana rozwodem Rachel spędza dnie na fantazjach o pięknej parze mieszkającej w domu, który codziennie mija jadąc pociągiem. Pewnego ranka zobaczy tam coś, co wywróci jej życie do góry nogami. W spektaklu zobaczymy Cezarego Żaka, Leszka Lichotę, Janusza Chabiora i Agatę Wątróbską.

Zobacz: Jej portret: Krystyna Janda

Na 10 czerwca planowana jest premiera farsy „Coś tu nie gra” w reżyserii Krystyny Jandy. W obsadzie przedstawienia znaleźli się m.in. Katarzyna Gniewkowska, Maria Seweryn, Maria Dębska i Kamil Maćkowiak. Od 9 grudnia na scenie przy ul. Grójeckiej, będziemy mogli oglądać komedię „Słoneczni chłopcy”. W rolach głównych Artur Barciś i Cezary Żak.

W Teatrze Polonia w maju premiera „Minetti. Portret artysty z czasów starości” w reżyserii Andrzeja Domalika. To wybitny tekst austriackiego dramatopisarza Thomasa Bernharda, analizujący rolę i kondycję aktora. W roli głównej wystąpi Jan Peszek. Kolejną premierą sceny przy ul. Marszałkowskiej będzie spektakl „Siedem sekund wieczności” w reżyserii Piotra Szalsza. W przedstawieniu zobaczymy Joannę Liszowską i Jerzego Kluzowicza.

Teatr Polonia

Teatr Polonia

Jesienią w Teatrze Polonia teatralna adaptacja słynnego filmu Andrzeja Kondratiuka „Big Bang”. To polska komedia obyczajowa z elementami s-f z 1986 roku. Na jednej z polskich wsi ląduję UFO. Mieszkańcy postanawiają godnie powitać kosmitów wódką i suto zastawionym stołem. Rozpoczynają się nocne Polaków rozmowy… Spektakl w Teatrze Polonia wyreżyseruje Piotr Ratajczak.

Zobacz: Teatr Polonia od kulis

W Teatrze Współczesnym planowana jest premiera żartu scenicznego Czechowa „Jubileusz”. W spektaklu Agnieszki Glińskiej zobaczymy m.in. Agnieszkę Suchorę i Leona Charewicza.

W Teatrze Muzycznym Roma premiera broadwayowskiego przeboju „Waitress” w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego. „Waitress” to musical po raz pierwszy pokazany na nowojorskim Broadwayu w 2016 roku. Muzykę i teksty piosenek napisała Sara Bareilles, a libretto Jessie Nelson (na podstawie filmu wg scenariusza i w reżyserii Adrienne Shelly).

Jest to historia kobiety, która próbuje wyrwać się z nieudanego małżeństwa, odzyskać wolność i możliwość samodzielnego decydowania o własnym losie. W przedstawieniu wystąpią m.in. Jan Traczyk, Zofia Nowakowska i Wojciech Paszkowski.

W stołecznym Teatrze Dramatycznym premiera szekspirowskiego „Króla Leara” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. W roli Króla Leara wystąpi kobieta –  Halina Łabonarska. Kolejną premierą teatru będzie „Teatrzyk Zielona Gęś” w reżyserii Sławomira Narlocha. To surrealistyczny kabaret literacki Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Zobacz: Garść ciekawostek o działalności teatru, o których nie wiedzieliście

W Teatrze Polskim na maj planowana jest premiera spektaklu „Savannach Bay” Marguerite Duras. Spektakl reżyseruje Józef Opalski. W rolach głównych Anna Polony i Anna Cieślak. Rzecz o kobietach.

W maju na scenie przy ul. Karasia również premiera spektaklu „Baba – Dziwo” w reżyserii Ewy Domańskiej. W pewnym państwie rządzi Valida Vrana – opętana głoszoną przez siebie ideologią dyktatorka. Społeczeństwo podporządkowuje się jej, zamieniając się w coraz bardziej bezwolnych poddanych…

Jesienią w Teatrze Polskim premiera „Wiśniowego sadu” Czechowa w reżyserii Krystyny Jandy.

W Teatrze Syrena w przyszłym sezonie premiera bajki „Kajko i Kokosz” w reżyserii Jakuba Szydłowskiego oraz premiera broadwayowskiego musicalu „Matylda” w reżyserii Jacka Mikołajczyka.

teatr wielki

Teatr Wielki

Pandemia pokrzyżowała plany Teatru Wielkiego, który musiał odwołać wiele premier. Trwają próby do m.in. opery „Cardillac” w reżyserii Mariusza Trelińskiego. „Cardillac” Paula Hindemitha to jedna z najciekawszych oper XX wieku, dreszczowiec na podstawie opowiadania E.T.A. Hoffmanna – „Panna de Scudéry”. W Paryżu grasuje nieuchwytny morderca. Jego ofiarami są klientki słynnego jubilera Cardillaca…

Zobacz: Spektakle Teatru Wielkiego, które trzeba zobaczyć

W planach Teatru Wielkiego również balet „Mayerling”, osnuty na kanwie jednej z najbardziej zagadkowych historii miłosnych – związku arcyksięcia Rudolfa, syna cesarza Franciszka Józefa I, z nastoletnią baronówną Mary Vetserą. Parę tę odnaleziono martwą w należącym do Rudolfa domku myśliwskim – kochankowie popełnili prawdopodobnie samobójstwo. W sezonie 2020/21 planowana jest m.in. premiera „Cyganerii” Pucciniego w reżyserii Barbary Wysockiej.

Adam Dratwa

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.