bilety teatr Warszawa

Premiery warszawskich scen w sezonie 2020/21

Fot. pixabay.com

Co zobaczymy nowego po wakacjach na warszawskich scenach? Postanowiliśmy sprawdzić, jakie premiery szykują stołeczne teatry w sezonie 2020/21.

We wrześniu w Teatrze Narodowym premiera „Matki Joanny od Aniołów”. Wojciech Faruga inscenizuje słynne opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza, którego bohaterami są opętane przez diabła zakonnice. W roli głównej Małgorzata Kożuchowska. W obsadzie również, m.in.: Edyta Olszówka, Aleksandra Justa, Krzysztof Stelmaszyk.

Kolejną premierą narodowej sceny będzie „Sonata jesienna” Ingmara Bergmana w reż. Grzegorza Wiśniewskiego. W tym psychologicznym dramacie dwóch kobiet, w roli głównej zobaczymy Danutę Stenkę.

Na dużej scenie Teatru Narodowego zaplanowano dwie premiery – „Trzy siostry” Czechowa w reż. Jana Englerta i „Piknik pod wiszącą skałą” w reż. Leny Frankiewicz. W planach również „Śnieg” Stanisława Przybyszewskiego” w reż. Anny Gryszkówny – rzecz o miłosnym czworokącie.

W stołecznym Teatrze Ateneum premiera „Kwartetu” Ronalda Harwooda w reż. Wojciecha Adamczyka. W domu spokojnej starości dla artystów-weteranów, spotykają się dawni sceniczni partnerzy… W spektaklu zobaczymy, m.in.: Marzenę Trybałę, Magdalenę Zawadzką, Krzysztofa Tyńca i Krzysztofa Gosztyłę.

Z kolei w październiku premiera „Ławy przysięgłych” Ivana Klímy. To aktualna sztuka czeskiego prozaika i dramaturga, którą reżyseruje Jakub Krofta. Wystąpią: Przemysław Bluszcz, Grzegorz Damięcki, Marian Opania, oraz Magdalena Schejbal. Obie premiery odbędą się na nowej scenie Teatru Ateneum.

W Teatrze Kwadrat na początku sezonu współczesna komedia żydowska Jamesa Shermana „Koszerne raz”. W przygotowaniu również monodram Ewy Ziętek na podstawie tekstu Remigiusza Grzeli.

W Teatrze Polskim 26 września premiera sztuki „Trzy wysokie kobiety” Edwarda Albee w reż. Maksymiliana Rogackiego. Na scenie zobaczymy m.in. Grażynę Barszczewską i Joannę Trzepiecińską.

Kolejną premierą sceny przy ul. Karasia będzie spektakl „M.G” w reż. Moniki Strżępki. Główną bohaterką sztuki będzie znana restauratorka Magda Gessler. Premiera spektaklu jesienią.

Teatr Polonia

W Teatrze Dramatycznym pod koniec roku odbędzie się premiera szekspirowskiego „Króla Leara” w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego.

W nowym sezonie Teatr Muzyczny Roma planuję premierę musicalu „Waitress” – tytułu, który święci triumfy na Broadwayu i West Endzie. Bohaterką spektaklu jest kelnerka, która żyje w toksycznym związku. Data premiery nie jest jeszcze znana. W planach sceny przy ul. Nowogrodzkiej również broadwayowski hit, musical „We Will Rock You”, z piosenkami zespołu Queen.

We wrześniu w stołecznym Teatrze Powszechnym premiera „Ronja, córka rozbójnika”, na podstawie powieści Astrid Lindrgen. Spektakl reżyseruje Anna Ilczuk, a w obsadzie znaleźli się m.in. Klara Bielawka, Oskar Stoczyński i Kazimierz Wysota. Kolejne premiery Powszechnego to: „Martwa natura” w reż. Agnieszki Jakimiak (listopad 2020), „Bieguni” w reżyserii Michała Zadary (grudzień 2020) na podstawie nagrodzonej Bookerem powieści Olgi Tokarczuk, „Odyseja kosmiczna 2021” w reżyserii Alicji Borkowskiej (grudzień 2020). Na rok 2021 teatr planuje premierę nowego spektaklu w reżyserii Mai Kleczewskiej opartego na twórczości filmowej Ingmara Bergmana oraz „Jądro ciemności” w reżyserii Pawła Łysaka.

W Teatrze Polonia w grudniu, odwołana z powodu pandemii, premiera „Cwaniary” Sylwii Chutnik w reż. Agnieszki Glińskiej. To opowieść o kobiecym gangu i losach tworzących go czterech kobiet z różnych środowisk. Brawurowa historia o sprawiedliwości i zemście, karze i winie. W spektaklu wystąpią: Elżbieta Kępińska, Anna Smołowik, Irena Melcer. W planach teatru również spektakl „Minetti. Portret artysty” Thomasa Bernharda, z udziałem Jana Peszka. Premiera wiosną 2021 r.

W Och -Teatrze, we wrześniu, premiera spektaklu”Oszuści” Michaela Jacobsa w reż. Jana Englerta. Bohaterami sztuki są dwa małżeństwa i ich dzieci, wplątani w sieć małych kłamstw i intryg. W obsadzie: Michalina Łabacz, Gabriela Muskała, Beata Ścibakówna, Piotr Grabowski, Filip Pławiak, Zbigniew Zamachowski.

Pod koniec roku na scenie przy ul. Grójeckiej premiera sztuki „Aleja Zasłużonych” Jarosława Mikołajewskiego, z Krystyną Jandą w roli głównej. W planach teatru również teatralna adaptacja słynnego thrillera „Dziewczyna z pociągu”, opartej na książce brytyjskiej pisarki Pauli Hawkins o tym samym tytule. Na podstawie książki powstał również w 2016 roku film. Spektakl wyreżyseruje Cezary Żak. Premiera w lutym 2021r.

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w nowym sezonie premiery, m.in.: „Cyganerii”, „Werthera”, „Fidelio”,”Cardillaca”, oraz baletu „Korsarz”.

Więcej: Teatr Wielki ogłosił swoje plany repertuarowe na nowy sezon 2020/21

Piotr Bień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.