„Rock of Ages” – nowy musical, z przebojami lat 80. w Teatrze Syrena

Nieśmiertelne przeboje lat 80. na musicalowej scenie! Hity zespołów: Europe, Twisted Sister, Poison, Styx, Mr. Big i innych kultowych bandów w musicalu o najbarwniejszej epoce w dziejach rocka!

„The Final Countdown”, „We Built This City”, “I Want to Know What Love Is”, “I Wanna Rock”, “To Be With You” – to tylko kilka mega przebojów, które wykorzystują autorzy scenariusza “Rock of Ages”. Hity rocka lat 80. łączą dzisiaj pokolenia – dla czterdziesto – czy pięćdziesięciolatków to nostalgiczny powrót do lat młodości, dla młodszych to skok na głęboką wodę w epokę muzycznego rozpasania, kiedy jak w rzadko którym dziesięcioleciu rock wyrażał emocje, frustracje, ale i nadzieje wchodzącego w dorosłe życie pokolenia.

„Rock of Ages” należy do gatunku tzw. jukebox musicals, czyli musicali wykorzystujących gotowe, znane przeboje, do których twórcy dopisują nową historię. Najbardziej znanym musicalem tego nurtu jest „Mamma Mia!”.

„Rock of Ages” światową prapremierę miało w Los Angeles w 2005 roku. Broadwayowskie przedstawienie z 2009 roku stało się wielkim przebojem – zagrano je 2328 razy. Od 2011 roku święciło przez dwa lata tryumfy na West Endzie. Spektakl w Teatrze Syrena będzie polską prapremierą musicalu. Reżyseruje Jacek Mikołajczyk, dyrektor Syreny, reżyser hitów sceny z ostatnich dwóch sezonów, „Rodziny Addamsów”, „Next to Normal” i „Czarownic z Eastwick”.

Rok 1987, złota era glam metalu. Los Angeles, Sunset Strip, dzielnica, w której przy paru ulicach tłoczą się najlepsze heavymetalowe kluby świata. Miejsce, gdzie karierę zaczynały takie tuzy, jak Metallica, Mötley Crew czy Guns’n’Roses. Dennis jest właścicielem podupadającego klubu Bourbon Room. Barmanem w lokalu jest Drew, młody aspirujący rockman. Do miasta przyjeżdża też Sherrie, dziewczyna z prowincji marząca o karierze aktorki. Po przypadkowym spotkaniu Drew załatwia jej pracę barmanki w Bourbon. Tymczasem w Los Angeles pojawia się niemiecki deweloper Hertz, który chce wykorzystać trudne chwile klubu i wykupić go wraz z całym kwartałem, zamieniając dzielnicę w coś w rodzaju warszawskiego Mordoru.

Historia opowiedziana w „Rock of Ages” nawiązuje do najbardziej znanych mitów rocka lat 80. i Los Angeles jako jego światowego ośrodka.

Akcja „Rock of Ages” rozgrywa się pod koniec lat 80., w bardzo charakterystycznym dla historii rocka okresie. Popularność zdobywa wtedy telewizja MTV, dzięki czemu miliony fanów już nie tylko słuchają rocka, ale również „oglądają” go, a raczej kręcone przez jego twórców teledyski. Te stają się wtedy równie ważnym składnikiem przeboju, jak muzyka czy tekst. Dzięki temu rock czy metal również zaczyna „wyglądać” i staje się bardzo widowiskowy – to epoka mocnych makijaży, wyzywających strojów, ekscentrycznych wyskoków gwiazd. Lata 80. to jednak także konserwatywna epoka Reagana, w czasie której metal staje się jednym z najważniejszych sposobów, na jakie młodzi ludzie mogą wyrazić swój bunt.

Na scenie zobaczymy czołowych polskich aktorów musicalowych m.in. Tomasza Steciuka, znanego z tytułowej roli w „Upiorze w Operze” czy Thenardiera w musicalu „Les Miserables”, Damiana Aleksandra wcielającego w ostatniej syreniej produkcji „Next to normal” w rolę Dana, czy też Natalie Kujawe znaną z Teatru Studio Buffo. W obsadzie spektaklu również m.in. Rafał Szatan, Barbara Garstka i Grzegorz Wilk. Premiera przedstawienia 14 września.

RECENZJA SPEKTAKLU: „Rock of Ages” w Teatrze Syrena: Rockowy czad. Recenzja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.