bilety teatr Warszawa

Rok 2018 w stołecznych teatrach. Ranking najlepszych spektakli, które musisz obejrzeć

Żołnierz królowej madagaskaru

Fot. K. Chmura Cegiełkowska/ mat. prasowe T. Polskiego

Wybraliśmy specjalnie dla Was, najlepsze spektakle, które miały swoje premiery w 2018 roku w stołecznych teatrach. Przedstawienia, które koniecznie musicie zobaczyć.

„ZAPISKI Z WYGNANIA”

„Zapiski z wygnania” to bardzo osobiste wspomnienia Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która wyjechała razem z rodzicami. Monodram Krystyny Jandy w reżyserii Magdy Umer odbywa się na prawie pustej scenie. Aktorce towarzyszy orkiestra. Krystyna Janda w tym przedstawieniu hipnotyzuje, zachwyca dojrzałością aktorską. Spektakl został uznany przez krytyków za arcydzieło, a Krystyna Janda za te rolę otrzymała wiele prestiżowych nagród teatralnych.

Fot. Katarzyna Kural Sadowska/ mat. prasowe T.Polonia

„NAD CZARNYM JEZIOREM”

„Nad Czarnym Jeziorem” Dea Loher to opowieść o spotkaniu dwóch par, które spotykają się cztery lata po samobójczej śmierci swoich dzieci. Spotkanie zamienia się w pełną wzajemnych oskarżeń kłótnie. Spektakl w Teatrze Ateneum to przede wszystkim wybitna rola Agaty Kuleszy. Jej monolog podczas którego patrzy w oczy Else, wbija w fotel i wywołuję ciarki na plecach. Na scenie doskonale radzą sobie również Magda Schejbal, Wojciech Brzeziński i Sławomir Maciejewski.

Recenzja: „Nad Czarnym Jeziorem” z Agatą Kuleszą w Teatrze Ateneum

„ONCE”

Musical „Once” w Teatrze Muzycznym Roma to wzruszająca historia o miłości i marzeniach. Na scenie, oprócz aktorów występuję orkiestra, która także tańczy i śpiewa. W przedstawieniu Wojciecha Kępczyńskiego nie ma rozbudowanej scenografii i niezwykłych efektów specjalnych. Jest za to wspaniałe aktorstwo i przepiękne piosenki, które chwytają za serce. Spektakl zniewalający swoją urodą.

„RODZINA ADDAMSÓW”

Premiera słynnego musicalu na scenie Teatru Syrena to olbrzymi sukces sceny przy Litewskiej. Spektakl w reżyserii Jacka Mikołajczyka zachwyca znakomitą dekoracją, niezwykłymi efektami i kilkoma wspaniałymi scenami. Siłą tego przedstawienia są aktorzy, którzy doskonale śpiewają i z niebywałym wdziękiem i energią wchodzą w swoje postaci, będące pastiszem horrorów. Spektakl w Syrenie to wysmakowany wizualnie musical na światowym poziomie, który koniecznie musicie zobaczyć.

Recenzja: Musical „Rodzina Addamsów” w Teatrze Syrena

Fot: mat. prasowe Teatru Syrena

„DEPRAWATOR”

Deprawator” to najnowsza sztuka Macieja Wojtyszki, cenionego reżysera teatralnego i filmowego, autora wielu znakomitych dramatów, granych na prestiżowych scenach w Polsce. Akcja sztuki rozgrywa się w 1967 roku, a głównymi jej bohaterami są Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert i Witold Gombrowicz. W obsadzie przedstawienia znaleźli się m.in.: Andrzej Seweryn, Magdalena Zawadzka, Wojciech Malajkat i Grażyna Barszczewska, którzy tworzą w tym spektaklu znakomite rolę.

„WIECZÓR JAPOŃSKI”

Wieczory w Buffo to cykl muzycznych podróży do różnych zakątków świata. Tym razem szefowie Teatru Studio Buffo, zabierają nas w podróż do Japonii. Na scenie kwitną wiśnie, a uzdolnieni artyści sceny przy Konopnickiej wykonują największe przeboje po japońsku i piosenki inspirowane kulturą kraju kwitnącej wiśni. Podczas spektaklu można usłyszeć m.in.”Big in Japan” zespołu Alphaville, „Imagine” Johna Lennona, „Japanese boy” Aneki. Największą atrakcją wieczoru jest jednak wykonanie piosenki „Tora!, Tora!” przez Pawła Orłowskiego, Dominika Ochocińskiego i Jerzego Grzechnika.

Recenzja: „Wieczór Japoński” w Teatrze Studio Buffo

Fot: W. Pepliński/ mat. prasowe T. Buffo

„ŻOŁNIERZ KRÓLOWEJ MADAGASKARU”

Na scenie szacownego Teatru Polskiego półnagie tancerki tańczą kankana, błyszczy złota kurtyna, migocą kolorowe światła, a na widzów spada deszcz confetti. Jesteśmy w rewiowym teatrze, w którym za chwilę zjawi się poczciwy Mazurkiewicz, i będzie zachwycać się urodą pięknej Kamilli. W roli Mazurkiewicza znakomity Zbigniew Zamachowski. Ach, co to był za wieczór!

Żołnierz królowej madagaskaru

Fot. K.Chmura Cegiełkowska/ mat. prasowe T. Polskiego

„UCHO PREZESA CZYLI SCHEDA”

Rok 2018 w stołecznych teatrach kończy premiera spektaklu „Ucho Prezesa czyli Scheda”, który powstał na podstawie serialu internetowego „Ucho Prezesa”. Na scenie Teatru 6 Piętro członkowie Kabaretu Moralnego Niepokoju i plejada polskich aktorów m.in.: Janusz Chabior, Lesław Żurek, Joanna Żółkowska i Cezary Pazura, którzy doskonale parodiują znanych polityków. Scenariusz Roberta Górskiego w mistrzowski i groteskowy sposób maluję galerię dobrze nam znanych polityków i ludzi z pierwszych stron gazet oraz komentuję polską rzeczywistość. Koniecznie zobaczcie!

Maciej Łukomski

POLECAMY:

Bajkowo – filmowa Łódź

Bora Bora: Najpiękniejsze miejsce na Ziemi

Historia kultowych piosenek: „Jolka, Jolka pamiętasz” Budki Suflera

11 najlepszych atrakcji dla dzieci w Polsce

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.