bilety teatr Warszawa

Romuald Lipko nie żyje. Niezapomniane przeboje, które skomponował

Romuald lipko

Romuald Lipko nie żyje. Fot. pixabay.com

Romuald Lipko nie żyje. Jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich, lider Budki Suflera, stworzył wiele niezapomnianych polskich przebojów. Przedstawiamy najważniejsze piosenki, które skomponował.

„JOLKA, JOLKA PAMIĘTASZ”

„Jolka, Jolka pamiętasz” to jeden z największych przebojów Budki Suflera. W 1984 roku na rynku ukazała się płyta Budki Suflera zatytułowana „1974-1984”, na której ukazał się ósmy singiel zespołu „Jolka, Jolka pamiętasz”. Piosenkę zaśpiewał ówczesny wokalista grupy Felicjan Andrzejczak. Autorem tekstu do piosenki jest Marek Dutkiewicz, a muzyki Romuald Lipko. Romuald Lipko skomponował muzykę do „Jolki” na keybordzie, w 1982 roku na scenie domu kultury w Bytomiu, przed koncertem. Tytułowa Jolka istniała naprawdę. Poznał ją Marek Dutkiewicz w 1982 roku, podczas wakacji nad morzem. Znajomość z mężatką, przerodziła się w wakacyjny romans…

Zobacz również: Historia kultowych piosenek: „Jolka, Jolka pamiętasz” Budki Suflera

„WSZYSTKO CZEGO DZIŚ CHCĘ”

Romuald Lipko jest autorem największego przeboju aktorki i wokalistki Izabeli Trojanowskiej. Utwór ukazał się na debiutanckiej płycie piosenkarki „Iza”, wydanej w 1981 roku. Podkład instrumentalny do piosenki nagrał zespół Budka Suflera. Izabela Trojanowska zaśpiewała piosenkę na festiwalach w Opolu i Sopocie w 1981 roku, wzbudzając ogromny aplauz publiczności. Piosenka w latach 80. rozgrzewała parkiety dansingów. Co ciekawe, tekst piosenki autorstwa Andrzeja Mogielnickiego, opowiada o kobiecym orgazmie. Romuald Lipko napisał dla Trojanowskiej również piosenki „Tyle samo prawd, ile kłamstw”, czy „Tydzień łez”. Ostatnio cover piosenki „Wszystko czego dziś chce”, nagrała Monika Brodka.

„DMUCHAWCE, LATAWCE, WIATR”

Utwór „Dmuchawce, latawce, wiatr” to jeden z największych przebojów Urszuli. Piosenka została wydana na albumie „Urszula”, wydanym w 1983 roku. Utwór nagrano w lutym 1983 roku w studiu Polskie Nagrania”. Teledysk do piosenki powstał na terenie lotniska Lublin – Radawiec.

„ALEJA GWIAZD”

„Aleja Gwiazd” to jeden z największych hitów lat 80. Piosenkę, skomponowaną przez Romualda Lipko, zaśpiewała Zdzisława Sośnicka – polska piosenkarka, kompozytorka, dyrygentka, obdarzona silnym głosem o skali 2.5 oktawy. Piosenka znalazła się na płycie „Aleja gwiazd”, wydanej w 1987 roku. Wykonaniem piosenki, Zdzisława Sośnicka, oczarowała opolską publiczność w 1987 roku. Covery piosenki wykonywała, m.in. Edyta Górniak i Ania Karwan.

„TAKIE TANGO”

„Takie Tango” to jeden z największych przebojów polskiej muzyki rozrywkowej lat 90. Piosenka znalazła się na jedenastym albumie Budki Suflera „Nic nie boli, tak jak życie”, wydanym w 1997 roku. Płyta sprzedała się w nakładzie miliona egzemplarzy. Singiel „Takie Tango”, przez wiele miesięcy był nr 1. na szczytach list przebojów. Utwór zaśpiewał wokalista Budki Suflera, Krzysztof Cugowski. „Takie Tango” zostało wybrane największym przebojem 25-lecia Wolnej Polski według słuchaczy Programu Pierwszego Polskiego Radia. W 1997 roku piosenkę nagrodzono statuetką Fryderyka w kategorii piosenka roku.

„ZA OSTATNI GROSZ”

Piosenka, skomponowana przez Romuald Lipko, ukazała się na szóstym studyjnym albumie Budki Suflera, „1974-1984”. Na płycie znalazły się również takie kompozycje Romualda Lipko jak: „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Czas ołowiu”, „Cień wielkiej góry”. Utwór „Za ostatni grosz” zaśpiewał Romuald Czystaw – członek Budki Suflera w latach 1978 -1982.

„NIC NIE MOŻE WIECZNIE TRWAĆ”

„Nic nie może przecież wiecznie trwać” to singel Anny Jantar z albumu „Anna Jantar”, wydanym w 1979 roku. Autorem tekstu do piosenki jest Andrzej Mogielnicki. Piosenkę nagrano w styczniu 1979 roku w jednym z lubelskich studiów. W nagraniu piosenki wziął udział zespół Budka Suflera. Teledysk do utworu powstał w Sandomierzu. Covery piosenki wykonywała, m.in.: Doda, Kayah, Paula, oraz Natalia Kukulska (córka Anny Jantar). Tytuł piosenki okazał się proroczy. Anna Jantar zginęła w katastrofie lotniczej na Okęciu w Warszawie w 1980 roku. Miała 30 lat.

Romuald Lipko to geniusz polskiej muzyki. Przedstawiliśmy tylko kilka jego największych kompozycji. Piosenek, które weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Romuald Lipko komponował dla wielu polskich gwiazd, m.in.: Maryli Rodowicz, Ireny Jarockiej, Eleni, Ireny Santor.

Zmarły dwa dni temu kompozytor, to autor muzyki do większości największych przebojów grupy Budka Suflera: „Bal wszystkich Świętych”, „Cisza jak ta”, „Twoje radio”, „Piąty bieg”, „Czas ołowiu” i wiele, wiele innych…

Niestety, nic nie może wiecznie trwać…

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.