bilety teatr Warszawa

Saint -Tropez, czyli wakacje dla bogaczy

Saint Tropez wakacje

Saint – Tropez, fot. pixabay. com

Saint – Tropez to jedno z najsłynniejszych miast Lazurowego Wybrzeża, które przyciąga przez cały rok najbogatszych ludzi z całego świata. Swoje wille mają tutaj biznesmeni, arystokraci, znane modelki, gwiazdy z Hollywood.

Saint – Tropez było kiedyś małą rybacką wioską, w której toczyło się leniwie życie. O tym mieście na południu Francji zaczęło być głośno w drugiej połowie XIX wieku za sprawą impresjonistów, którzy kupowali tutaj domy. Obrazy z Saint – Tropez, malarze prezentowali na wystawach w Paryżu. Wtedy urokiem miasteczka zachwyciła się ówczesna śmietanka towarzyska i finansowa Paryża, która zaczęła tutaj przyjeżdżać na wakacje i kupować domy.

Miasto rozsławiła w latach 60. XX wieku seria francuskich filmów o żandarmie z rolą Louisa de Funès oraz aktorka i modelka Brigitte Bardot, która zagrała w filmie Rogera Vadima „I Bóg stworzył kobietę”, którego akcja dzieje się w Saint – Tropez.

Zobacz: Lazurowe Wybrzeże – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć?

W połowie lat 60. to senne miasteczko stało się słynnym kurortem do którego zaczęły przyjeżdżać gwiazdy filmu i muzyki. Brigitte Bardot, zachwycona miastem, kupiła tutaj w latach 70. swoją posiadłość i do dziś mieszka w Saint – Tropez. Jej dom, na uboczu miasta, nad brzegiem morza, otoczony zielenią, urządzony jest w stylu prowansalskim.

SAINT – TROPEZ MIASTO LUKSUSU I BOGACTWA

Dziś Saint – Tropez, nazywane „miastem snobów”, to luksusowy i modny kurort, w którym wakacje spędzają Uma Thurman, Leonardo Di Caprio, Roman Polański, Sienna Miller, Victoria Beckham, Bono, Elton John i Sophia Loren.

W mieście wypoczywają też znane polskie nazwiska: Małgorzata Rozenek z Radosławem Majdanem, Omenaa Mensah czy Joanna Przetakiewicz. W 1971 roku w Saint-Tropez odbył się ślub Micka Jaggera i modelki Bianki de Macias.

Swoje letnie rezydencje mają tutaj największe hollywoodzkie gwiazdy i biznesmeni. W mieście znajduje się zamknięta dzielnica nazywana „Gettem bogaczy”, skupiająca 200 najdroższych domów, których właścicielami są potentaci finansowi. Do dzielnicy mogą wejść tylko osoby zaproszone przez właścicieli rezydencji. Ochrona weryfikuję tożsamość każdego, kto chce tutaj wejść. Właściciele posiadłości mają dostęp do prywatnej plaży, którą pilnuje wyselekcjonowana ochrona.

Saint - Tropez

Port w Saint -Tropez, fot. pixabay.com

Swoje rezydencje mają tutaj między innymi Mohamed Al – Fayed, ojciec Dodiego Al – Fayeda, który zginął razem z księżna Dianą w 1997 roku w wypadku samochodowym, francuski biznesmen Bernard Arnault (jego koncern zarządza takimi markami, jak Sephora, Kenzo, Louis Vuitton, Dior, Givenchy) czy właściciel marki Opla.

Zobacz: 12 rzeczy, które musisz zrobić będąc w Paryżu

Właściciele rezydencji często goszczą u siebie znane osobistości ze świata polityki, filmu i muzyki. Na wystawnych imprezach bywają tutaj prezydenci Francji, były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, Beyonce czy hollywoodzkie aktorki.

ATRAKCJE SAINT – TROPEZ

Nic dziwnego, że Saint – Tropez przyciąga tak wiele osób, bo miasto zachwyca wspaniałą przyrodą, kamienicami w pastelowych kolorach i wyjątkową atmosferą.

Sercem tego niewielkiego miasteczka jest Stary Port, gdzie cumują ekskluzywne jachty milionerów. W okolicy pełno jest drogich restauracji, kawiarni i portowych barów, gdzie można napić się wina, zjeść miejscowy przysmak, tarte Tropezienne – ciasta drożdżowego wypełnionego kremem, i obserwować życie miasta.

Kultowym miejscem jest lokal Le Senequier, które słynie z produkcji białego nugatu. W knajpie można spotkać wiele znanych osobistości. Niedaleko, na Placu Ziołowym znajduje się targ, gdzie można kupić lokalne specjały.

Miłośnicy malarstwa powinni odwiedzić Musée de l’Annonciade, gdzie prezentowane są obrazy Dufy, Matisse, Gaugain, Bonnard czy Signac. Wielbiciele filmów o żandarmie powinni odwiedzić miejscowe muzeum poświęcone kultowej serii.

Niezwykłym miejscem jest Muzeum Motyli, gdzie zgromadzono 4.5 tysiąca gatunków motyli z całego świata. Obiekt mieści się w rezydencji, w której mieszkał znany fotograf Jacques Henri Lartigue.

Saint Tropez

Saint – Tropez, fot: pixabay.com

Warto odwiedzić wzniesioną w XVII wieku cytadelę. Z jej tarasu widokowego można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Saint – Tropez. W jej zabytkowych wnętrzach znajduje się Muzeum Historii Morskiej.  Niezwykły klimat ma najstarsza dzielnica miasta La Ponche, pełna brukowanych uliczek i przytulnych kawiarni. Warto tutaj wpaść, aby poczuć ducha dawnego miasta.

Będąc w mieście koniecznie trzeba odwiedzić miejscowe plaże i skorzystać z uroków Morza Śródziemnego.

Zobacz: Paryż, miasto, które zachwyca na każdym kroku

Najpopularniejszą plażą jest Plage de Pampelonne. Miejsce to znane jest z filmów „I Bóg stworzył kobietę” oraz z filmu „Żandarm z Saint-Tropez”. Na plaży wypoczywają najbogatsi tego świata.

Znajduje się tutaj również legendarny Klub 55. Kiedyś miejsce to było stołówką dla ekipy filmowej „I Bóg stworzył kobietę”. Obecnie jest to luksusowa restauracja przy plaży, gdzie stolik trzeba rezerwować nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Ceny w restauracji są kosmiczne. Bawią się tu znani politycy, właściciele miejscowych posiadłości, szejkowie i aktorzy.

Paulina Cichocka

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.