Salzburg – miasto Mozarta, kawiarni i kościołów
Salzburg to miasto Mozarta, wspaniałych zabytków i ciekawych muzeów. To miasto, które inspiruje, oczarowuje, pobudza wyobraźnie. Każda spędzona tutaj chwila jest niezapomniana.
Ostatnio o mieście było głośno, bo trafiło ostatnio do Księgi Rekordów Guinnessa za sprawą austriackiego stolarza Herberta Weber z Salzburga, który wyprodukował… najwięcej trumien na świecie. W ciągu 30 lat zrobił ich 707335!
Salzburg – miasto położone w pobliżu granicy z Niemcami w Alpach, nad rzeką Salzach, przyciąga co roku rzesze turystów i miłośników muzyki klasycznej. To tutaj urodził się i wychował wybitny kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych Wolfgang Amadeusz Mozart.
Salzburczycy od wielu lat, dbają o pamięć najsłynniejszego mieszkańca miasta. Nic więc dziwnego, że Salzburg nazywany jest „miastem Mozarta”. Co roku, odbywają się tutaj liczne wystawy, koncerty, konferencje naukowe poświęcone muzykowi.
SALZBURG – MIASTO MOZARTA
Aby poczuć ducha epoki Mozarta, koniecznie musicie odwiedzić Dom Urodzenia Mozarta przy Getreidegasse 9. To tutaj, w mieszkaniu, 27 stycznia 1756 roku urodził się Wolfgang Amadeusz Mozart. We wnętrzach tej słynnej żółtej kamienicy na Starym Mieście można podziwiać obrazy, meble, instrumenty muzyczne, oraz wiele dokumentów i pamiątek po muzyku.
W 1773 roku po powrocie z podróży do Włoch Mozartowie przeprowadzili się z mieszkania przy Getreidegasse do Domu Tancmistrza przy Makartplatz 8. Mozart mieszkał tu z rodzicami i siostrą do 1781 roku. Potem kompozytor przeprowadził się do Wiednia. W mieszczącym się tutaj obecnie muzeum można podziwiać pamiątki po muzyku, instrumenty muzyczne, m.in. fortepian młoteczkowy kompozytora oraz wiele oryginalnych dokumentów.
Zobacz: Wiedeń: Barokowa perła nad Dunajem
Mieszkańcy Salzburga dumni ze swojego obywatela na cześć słynnego kompozytora nazwali już chyba wszystko, co było możliwe – lotnisko, pastę do butów, czy czekoladki. Szlakiem Mozarta organizowanych jest w mieście wiele wycieczek. Podczas dwugodzinnych spacerów po Salzburgu zwiedza się m.in. pomnik Mozarta autorstwa Ludwiga von Schwanthalera, który został odsłonięty w 1842 roku.
CO ZOBACZYĆ W SALZBURGU?
Sercem salzburskiego Starego Miasta jest ulica Getreidegasse (Zbożowa). Pełno tu sklepów, warsztatów rzemieślniczych, cukierni, romantycznych dziedzińców i karczm o wielowiekowej tradycji. Turystów oczarowują średniowieczne kamienice ze starymi portalami oraz oknami, które z każdym kolejnym piętrem są coraz mniejsze. Na zwieńczeniach fasad widnieją daty powstania domów. Ozdobą ulicy są szyldy cechowe z dawnych czasów na fasadach domów.
Salzburg to niepowtarzalna atmosfera, oryginalne zabytki i dobra energia. Swoim pięknem oczarowuje Starówka z dwudziestoma barokowymi kościołami i magiczną atmosferą.
Zachwyca monumentalny Klasztor św. Piotra, założony w 696 roku przez św. Ruperta. W Świątyni znajduję się najstarsza biblioteka w Austrii. Biblioteka posiada 800 manuskryptów. Najcenniejszym dziełem jest „Verbrüderungsbuch”, księga zawierająca spis i informacje na temat zakonów w średniowieczu.
Zobacz: Kontroler ruchu lotniczego. Jak wygląda jego praca?
Atrakcją tego wyjątkowego miasta jest Salzburg Museum. W odrestaurowanych wnętrzach Nowej Rezydencji, zajmowanych kiedyś przez salzburskich arcybiskupów obejrzymy dziś eksponaty dokumentujące dzieje Księstwa Salzburga. Najcenniejszym przedmiotem muzeum jest dzban celtycki, hełm z epoki brązu, oraz gotycki ołtarz szafiasty dłuta mistrza o pseudonimie „Virgo inter Virgines”.
ATRAKCJE SALZBURGA
W tym liczącym ponad 1300 lat mieście największą atrakcją, symbolem miasta jest Twierdza Hohensalzburg. Górująca od 900 lat nad salzburskim starym miastem średniowieczna budowla, jest najstarszym w całości zachowanym grodem Europy.
Obecnie, na terenie kompleksu, znajduje się m.in. Muzeum Twierdzy, w którym można podziwiać rzymskie monety, broń i zbroje, narzędzia tortur i wojskowe instrumenty muzyczne. Niezapomnianych wrażeń dostarczy też wizyta w Muzeum Marionetek, gdzie można zobaczyć marionetki z Teatru Marionetek w Salzburgu.
Na trzecim piętrze Zamku znajdują się komnaty arcybiskupie: Sala Bankietowa, Złota Izba i Złota Sala. Niezwykłe wrażenie robi sufit imitujący nocne niebo, składający się ze złotych gwiazd, oraz piec kaflowy w Złotej Izbie.
Zwiedzając z dziećmi miasto, koniecznie musicie ich zabrać do interaktywnego Muzeum Zabawek oraz do salzburskiego zoo, w którym można zobaczyć, m.in. koziorożce alpejskie, kangury, tapiry anta, lwy i pandy rude.
SALZBURG – OGRODY I PAŁACE
W Salzburgu znajdują się wspaniały Pałac i ogrody Mirabell. Pałac został wybudowany w 1606 roku przez księcia arcybiskupa Wolfa Dietricha von Raitenau dla córki kupca salzburskiego, Salome Alt, w której był zakochany. Dzisiaj w pałacu mieści się ratusz i Urząd Stanu Cywilnego. A w otaczający budynek ogrodach, odbywają się sesje zdjęciowe nowożeńców.
We wnętrzach tego zbudowanego z rozmachem pałacu można podziwiać wspaniale zdobioną salę ślubów. Do sali prowadzą marmurowe schody, na balustradach, których siedzą kamienne aniołki. Jeden z nich, zdaje się przemawiać do narzeczonych, pukając się w głowę.
Zachwycają, przepełnione kolorami, zaprojektowane przez barokowego budowniczego Lukasa von Hildebrandta Ogrody Mirabell, które są uczta dla zmysłów. Na terenie ogrodów można podziwiać wspaniały ogród różany, palmiarnię i marmurowy basen z fontanną główną. Ogród tonie w kolorowych kwiatach i w kwitnących krzewach.
Zobacz: Kawiarnie Paryża, które koniecznie trzeba odwiedzić
Warto również odwiedzić, położony poza miastem Pałac Helbrunn. Budowę pałacu zlecił książę metropolita Markus Sittikus swojemu nadwornemu architektowi. Chciał, aby to było miejsce wyjątkowe, służące beztroskiej zabawie. Woda miała być główną atrakcją tego miejsca. Można tu znaleźć liczne fontanny, wodotryski, rogi jeleni, które tryskają wodą, czy organy wodne.
Co ciekawe, Markus Sttikus lubił robić swoim koleżankom w ogrodzie psikusy. Sadzał na krzesłach w ogrodzie swoje przyjaciółki. Po chwili, z siedzisk, wprost pod je sukienki lała się woda.
Będąc w Salzburgu, koniecznie zjedzcie czekoladki z wizerunkiem Mozarta, napijcie się miejscowego, pysznego piwa, odwiedźcie najstarszą w Europie Zachodniej kawiarnie Café Tomaselli, w której bywali: Wolfgang Amadeus Mozart, Michael Haydn i Max Reinhardt, i dajcie się ponieść magii tego wyjątkowego, otoczonego górami miasta, w którym przeszłość idealnie współgra z teraźniejszością.
Ewelina Żakowska