bilety teatr Warszawa

Seszele – największe atrakcje raju na ziemi

Seszele, fot. pixabay.com

Seszele to raj na ziemi. Ci, którzy odwiedzą archipelag, nie będą zawiedzeni. Pobyt w tym wyjątkowym miejscu dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Można tutaj podziwiać piękno flory i fauny, obserwować szmaragdowy ocean, wylegiwać się na hamaku rozwieszonym pod palmami, obserwować zjawiskowe zachody słońca, sączyć drinki, albo… wziąć ślub.

Wyspa nazywana jest „archipelagiem miłości”. Nic więc dziwnego, że ostatnio na Seszelach miesiąc miodowy spędzili Książę Wilhelm i Kate Middleton, a wcześniej m.in. David i Victoria Beckham, oraz Amal i George Clooneyowie. Wielu nowożeńców z całego świata przyjeżdża tutaj, aby wziąć ślub. Śluby odbywają się przed zachodem słońca, pary przypływają na plażę łódką ozdobioną kwiatami. Na plaży czeka urzędnik, który udziela ślubu. Po ceremonii, nowożeńcy wznoszą toast likierem coco d’amour – likierem miłości, który sprzyja podobno płodności. Na jednej z wysp Seszeli, sakramentalne „tak”, powiedzieli sobie Brad Pitt i Jennifer Aniston.

Zobacz: Malediwy: Uroki raju

Archipelag i państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim, leży na północny wschód od Madagaskaru, 1600 km od wschodniego wybrzeża Afryki. Archipelag to 115 wysp, z czego tylko 33 są zamieszkałe.

seszele

fot. pixabay.com

Wyspy od X wieku były odwiedzane przez arabskich kupców. W XVI wieku Seszele zostały odkryte przez Portugalczyków. Potem stanowiły schronienie dla piratów. W połowie XVIII wieku archipelag został anektowany przez Francję (nazwa wysp pochodzi od nazwiska francuskiego ministra finansów na dworze króla Ludwika XV, Jeana Moreau de Sechelles). W 1756 roku przybyli tu pierwsi osadnicy francuscy, którzy sprowadzili tutaj niewolników. Od 1794 roku Seszele znajdowały się pod okupacją Wielkiej Brytanii. W 1975 roku kraj uzyskał autonomię.

SESZELE – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE WYSPY SKĄPANEJ W SŁOŃCU

Obecnie Seszele zamieszkuje 93 tysiące osób. W kraju nauka trwa 10 lat, pomimo tego 5 % populacji nie umie czytać i pisać. Na Seszelach mało jest samochodów. Pewnie dlatego, że jest tu tylko 500 km utwardzonych tras. Zarejestrowanych jest „zaledwie” 19 tysięcy pojazdów. Co ciekawe, w 2013 roku w wypadkach zginęło tu osiem osób.

Seszele to szmaragdowy odcień oceanu, zawsze wspaniała pogoda i przyjaźni mieszkańcy.

Dwa główne archipelagi kraju to Wyspy Zewnętrzne i Wyspy Wewnętrzne.

Największa z wysp to Mahé (144 km²), którą zamieszkuje osiemdziesiąt procent ludności. Tu znajduje się stolica kraju Victoria , najwyższy szczyt kraju Morne Seychellois (905 m n.p.m.), oraz międzynarodowy port lotniczy. Wyspa zachwyca turystów swoim różnorodnym krajobrazem. Z jednej strony roztacza się skalisty krajobraz z tropikalnymi lasami. Na drugim krańcu znajdują się rajskie plaże z białym piaskiem.

seszele

fot. pixabay.com

Mahé nazywana jest „bramą do Seszeli”. Ta rajska wyspa została odkryta w 1792 roku przez kapitana Lazare’a Picaulta. Co ciekawe, na wyspie rosną rośliny, których nie można spotkać nigdzie indziej na świecie. Są to Medusagyne oppositifolia, dzbaneczniki oraz kilka gatunków orchidei.

Wyspa posiada ponad 60 wspaniałych plaż, na których można się oderwać od codzienności. Jedną z najbardziej znanych jest położona w północno – zachodniej części wyspy plaża Beau Vallon, z puszystym białym piaskiem. To doskonałe miejsce dla amatorów sportów wodnych. Beau Vallon tętni życiem również po zmroku. Pełno tutaj knajp, w których liczy się wakacyjny luz i dobra zabawa.

Niedaleko Beau Vallon znajduje się Victoria, uważana za najmniejszą stolicę na świecie. Warto tutaj zobaczyć kolonialną zabudowę oraz ogród botaniczny, w którym można podziwiać palmę o wyjątkowo dużych owocach – lodoicję seszelską. Lodoicja znajduje się też w godle Seszeli.

Na miejscowym rynku kupimy egzotyczne owoce, przyprawy i świeże ryby. Jedną z atrakcji miasta jest również wybudowana na skrzyżowaniu miniaturka Big Bena.

SESZELE – PIĘKNO WYSPY

Drugą co do wielkości wyspą Seszeli jest wyspa Praslin. Tropikalna roślinność, niezwykłe widoki, malownicze zatoki, sprawiają, że zawsze pełno tu turystów. Atrakcją wyspy jest słynny rezerwat przyrody Valle de Mai Nature, który został w 1983 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Praslin to jedyne na świecie miejsce, gdzie rosną palmy Coco de Mer z owocami o niezwykłych kształtach i największymi na świecie nasionami. Porośnięta lasami tropikalnymi wyspa słynie z luksusowych hoteli i egzotycznych plaż.

seszele

fot.pixabay.com

La Digue to najbardziej dziewicza spośród wysp, gdzie główny środek transportu mieszkańców to rower. Wyspa kusi turystów zielonymi palmami, porozrzucanymi na brzegu granitowymi skałami i turkusową wodą oceanu.

Zobacz: Paryż, miasto, które zachwyca na każdym kroku

Główną atrakcją La Digue jest tutejsza plaża Anse Source d’Argent z charakterystycznymi formacjami granitowymi, uchodzi za najczęściej fotografowaną plażę Seszeli. Można tu spotkać wiele rzadkich gatunków ptaków oraz jeden z najrzadszych gatunków żółwi na świecie – żółwie olbrzymie, które przeciętnie ważą 250 kg. Seszele to także miejsce, gdzie można spotkać największego na świecie kraba lądowego, o długości 90 cm.

Warto również wybrać się na wyspę Aride, która objęta jest w całości pod ochroną. Wyspa nie jest zamieszkała. Arida jest domem unikalnych gatunków ptaków. Wyspa jest miejscem lęgowym ponad miliona ptaków morskich. Na wyspie można spotkać, m.in. kolonie rybitwy różowej i żółwie zielone.

seszele

fot. pixabay.com

SESZELE – CO WARTO SPRÓBOWAĆ?

Potrawy na Seszelach zachwycają prostotą i lekkością. Do dań podaje się ryż , a także owoc chlebowca. Popularnym daniem jest gotowany na parze ryż z krewetkami, polany sosem sojowym i sokiem z mango.

Przysmakami na Seszelach jest cari coco, czyli ryż z kokosowym kremem curry, zupa z małży i dyni, sałatka z ośmiornicy. Na wyspie dużo się je potraw z ryb i owoców morza (kraby, tuńczyki, ośmiornice, małże).

Do dań bardzo często wykorzystuje się również mleczko kokosowe, pomidory, cebule, papryczki chili, curry, sos korzenny, ogórki kiszone, czy imbir. Smakiem zachwycają rozpływające się w ustach papaje, mango, melony i grejpfruty. Do najczęściej spożywanych alkoholi zalicza się: rum (dodawany do  koktajlów), likiery Bacca i Calou oraz piwo Seybrew. Co ciekawe, mieszkańcy archipelagu najchętniej piją piwo, wino i…spirytus.

seszele

Seszele fot. pixabay.com

Piękno Seszeli pobudza wyobraźnie wielu filmowców. To tu kręcono zdjęcia do takich kultowych filmów jak: „Emmanuelle”, „Piraci”, „Robinsona Crusoe”, czy „Tarzana”. To właśnie na Seszele w 1958 roku przybył Ian Fleming, aby znaleźć inspirację do kolejnego rozdziału sagi o Jamesie Bondzie, którą potem sfilmowano.

Seszele to idealna pogoda przez cały rok, turkusowy odcień oceanu, rozłożyste palmy, niekończące się plaże z białym piaskiem, i bujna przyroda, sprawiają, że ten egzotyczny archipelag na Oceanie Indyjskim jest ulubionym kierunkiem turystów z całego świata, zakochanych par i ludzi z pierwszych stron gazet.

Kuba Starnawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.