bilety teatr Warszawa

Śladami znanego czarodzieja – Harry Porter kończy 39 lat

Fot. mat. prasowe

Gdzie znajduje się peron numer 9 i ¾? Czy łazienka Jęczącej Marty istnieje naprawdę? W jaki sposób dostać się do kultowej chatki Hagrida? Z okazji kolejnych urodzin czarodzieja podpowiadamy, które miejsca warto odwiedzić, aby poczuć się jak jeden z uczniów Hogwartu.

Ulica Pokątna, Leadenhall Market w Londynie

Ulicę Pokątną pełną sklepów z magicznymi akcesoriami kojarzy każdy fan Harrego Pottera. To właśnie tutaj młody czarodziej robił zakupy przed rozpoczęciem nauki w Hogwarcie. Aby dostać się do tego miejsca należy np. wystukać odpowiedni kod różdżką na podwórku tuż za Dziurawym Kotłem. Wówczas cegły zaczynają się rozchodzić i tworzy się duże przejście. Przy Pokątnej prócz sklepów znajdują się m.in. Bank Gringotta, Ksiegarnia Esy i Floresy czy Książnica Obskurus.

W rzeczywistości ulica Pokątna to Leadenhall Market, znajduje się w dzielnicy City w Londynie. Wyróżnia się przede wszystkim motywami roślinnymi na ścianach oraz dachem pokrytym kryształami. Na targu znajdują się liczne sklepy, w których kupimy wszystko – od pamiątek po drogą biżuterię.

Łazienka Jęczącej Marty, Katedra w Gloucester

Pomieszczenie to nie tylko miejsce, gdzie straszy duch Jęczącej Marty, ale również tajne przejście do Komnaty Tajemnic, zamieszkiwanej przez bazyliszka. Po raz pierwszy została otworzona w 1943 r. przez Toma Marvolo Riddle, który stworzył plan pozbycia się mugoli ze świata czarodziei, wykorzystując przy tym zamieszkałego tam stwora. Prawie 50 lat później komnatę otworzyła Ginny Wesley, a Hermiona Granger stworzyła eliksir wielosokowy.

Łazienka Jęczącej Marty znajduje się w Katedrze w Gloucester, w środkowo-zachodniej Anglii. W budynku zobaczymy również wejście do wspólnego pokoju Gryffindoru, oraz korytarz, na którym pojawił się krwawy napis. Ponadto we wnętrzach kręcono również inne produkcje filmowe m.in. „Doctor Who” i „Sherlock” – mówi Anetta Wilczyńska z księgarni Gandalf.com.pl.

Peron numer 9 i ¾, King’s Cross St. Pancras w Londynie

Z peronu 9 i ¾ odjeżdżał m.in. Hogwart Express, który przewoził uczniów do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Aby dostać się na niego należało przejść przez barierkę oddzielającą peron 9 i 10. Autorka powieści J.K.K Rowling tłumaczy, że wybór stacji nie jest przypadkowy – rodzice pisarki poznali się w pociągu do Szkocji, który odjeżdżał z King’s Cross.

Peron 9 i ¾ znajduje się na stacji kolejowej w Londynie w dzielnicy Kings Cross. Obecnie na jednej ze ścian dworca znajduje się tabliczka informacyjna, że jest przejściem do czarodziejskiego świata oraz do połowy wmurowany wózek bagażowy.

Dziedziniec Hogwartu, Zamek Alnwick w Anglii

Pamiętacie w jakich okolicznościach przyrody uczniowie Hogwartu po raz pierwszy uczestniczyli w lekcji latania na miotle lub miejsce, w którym Harry wylądował latającym samochodem? To miejsce istnieje naprawdę! Aby je odwiedzić wystarczy udać się do miasta Alnwick w hrabstwie Northumberland i skierować prosto do Zamku.

Na terenie zamku znajduje się dom na drzewie, w którym obecnie mieści się restauracja, ponadto regularnie organizuje się pokazy ptaków łownych, walki rycerskie czy koncerty. Jednak jedną z najciekawszych atrakcji jest tzw. Trujący Ogród, w którym zgromadzono rośliny, których nasiona należą do najsilniej trujących na świecie.

Wielka Sala, Christ Church College w Oksfordzie

Najważniejszym pomieszczeniem w Hogwarcie jest zdecydowanie Wielka Sala. Jej wygląd oraz wyposażenie zmieniało się wraz z okolicznościami. Jednak najbardziej atrakcyjnym elementem było sklepienie – zamiast sufitu zebrani oglądali niebo odzwierciedlające pogodę na zewnątrz. To właśnie w Wielkiej Sali Tiara Przydziału decyduje, do którego domu trafi młody czarodziej, uczniowie każdego dnia spożywają posiłki czy uczestniczą w specjalnych ucztach.

Wielka Sala to pomieszczenie w Christ Church, jednego z kolegiów wchodzących w skład Uniwersytetu w Oksfordzie, obecnie znajduje się tam jadalnia kolegium.

Chatka Hagrida, Dolinca Glen Coe w Szkocji

Drewniana chatka była miejscem zamieszkania nie tylko Hagrida, ale również jego udomowionych zwierząt. Dom położony był na skraju Zakazanego Lasu, w środku budynku była tylko jedna izba, a w niej najrozmaitsze przedmioty – kusza, kalosze, palenisko, a z sufitu zwisały bażanty i szynki. Olbrzym mieszkał w chatce, od kiedy został wyrzucony ze szkoły. Od tej pory była miejscem spotkań z Harrym, Hermioną oraz Ronem.

Sceny w pomieszczeniu były nagrywane w górskiej dolinie Gle Coe, która położona jest w zachodniej części Szkocji. Jedna z fanek książek o Harrym odwzorowała izbę Hagrida – domek znajduje się na terenie parku narodowego North York Moors. Cena za nocleg w hagridowych warunkach rozpoczyna się od 250 dolarów za noc.

Źródło: https://www.gandalf.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.