bilety teatr Warszawa

Statystyki teatralne warszawskich scen sezonu 2018/19

Fot. pixabay.com

Przez cały sezon teatralny skrupulatnie prowadziłem statystyki teatralne warszawskich scen, czyli ilość premier, ilość spektakli, ilość spektakli w repertuarze. Jak co roku o tej porze, postanowiłem się z Państwem podzielić tymi liczbami.

W sezonie 2018/19 w 25 warszawskich teatrach odbyło się 95 premier i zostało zagranych ok. 7424 spektakli. Stołeczne teatry miały w swoich repertuarach 511 tytułów. W kończącym się właśnie sezonie najwięcej spektakli zostało zagranych w teatrach Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury (Teatr Polonia, Och-Teatr) – 914 spektakle. 611 przedstawień zostało pokazanych w Teatrze Capitol, a 598 spektakli przez ostatnie 11 miesięcy wystawił Teatr Kamienica. 501 spektakli odbyło się w Teatrze Kwadrat. Na trzech scenach Teatru Narodowego zostało zagranych 478 przedstawień. 456 spektakli na dwóch scenach wystawił Teatr Muzyczny Roma. Z kolei na czterech scenach Teatru Dramatycznego zostało zagranych blisko 400 spektakli.

Żołnierz królowej madagaskaru

„Żołnierz, królowej Madagaskaru”, Fot. K.Chmura Cegiełkowska/ mat. prasowe T. Polskiego

W sezonie 2018/19 najmniej przedstawień odbyło się w TR Warszawa – 103 spektakle. W Teatrze Sabat pokazano 131 spektakli. W Teatrze Wielkim zostało zagranych 186 przedstawień, a w Teatrze Studio 190.

Najwięcej premier (10) przygotowano w teatrach założonych przez Krystynę Jandę. 9 premier odbyło się na czterech scenach Teatru Dramatycznego. Po 7 premier w kończącym się właśnie sezonie przygotowano w Teatrze Narodowym, Teatrze Wielkim i Nowym Teatrze. 5 premier odbyło się m.in. w Teatrze Powszechnym, Teatrze Ateneum i Teatrze Kwadrat. W sezonie 2018/19 jedna premiera odbyła się w Teatrze Sabat.

78 spektakli znajduje się w repertuarze teatrów Krystyny Jandy. 42 tytuły znajdują się w repertuarze Teatru Dramatycznego. 35 tytułów zaprezentowano w Teatrze Narodowym, a 29 w Teatrze Kamienica. 9 tytułów ma w repertuarze Teatr Muzyczny Roma, a zaledwie 4 Teatr Sabat.

Fot. mat. prasowe teatru

Najczęściej granymi tytułami w sezonie 2018/19 były: musical „Piloci” – 209 spektakli, musical „Once” – 84 spektakle, komedia „Kiedy kota nie ma” Teatru Capitol – 73 przedstawień, musical „Metro” Teatru Studio Buffo – 72 spektakle. 68 razy zostało zagrane przedstawienie Teatru Kwadrat „Tydzień, nie dłużej”. 58 razy zostały zagrane „Zapiski z wygnania” Teatru Polonia.

Najdłużej granymi spektaklami na warszawskich scenach jest monodram Krystyny Jandy „Shirley Valentine” (ponad 1000 pokazów), musical „Metro” (blisko 2300 przedstawień!) i opera „Nabucco” z Teatru Wielkiego. Premiera spektakli odbyła się 26 lat temu. Od 19 lat w repertuarze Teatru Kwadrat znajdują się „Szalone nożyczki”, które zostały zagrane ponad 950 razy. Teatralnym hitem jest „Kolacja dla głupca”, która utrzymuję się na afiszu Teatru Ateneum 18 lat. Wkrótce odbędzie się tysięczny spektakl.

„Stowarzyszenie umarłych poetów”, Fot. mat. prasowe teatru

Przez cały sezon miałem również (nie) przyjemność oglądać większość warszawskich premier. W minionym sezonie zachwyciły mnie spektakle: „Rodzina Addamsów” Teatru Syrena, „Deprawator” i „Żołnierz, królowej Madagaskaru” – oba spektakle Teatru Polskiego, „Boże mój!” Teatru Polonia, „Nowy Jork. Prohibicja” Teatru Muzycznego Roma,”Stowarzyszenie umarłych poetów” Och -Teatru, „Łowca” Teatru Ateneum i „Hedda Gabler” z Teatru Narodowego. Całkowitym nieporozumieniem są dla mnie spektakle: „Nim odleci” i „Pan Ein…”, oba Teatru Współczesnego, „Samotny zachód” Teatru 6. piętro i  „Zemsta nietoperza” Teatru Narodowego.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.