bilety teatr Warszawa

Sztokholm: Największe atrakcje miasta

Sztokholm z góry

Sztokholm, Fot. Pixabay.com

Sztokholm zachwyca wspaniałymi zabytkami, muzeami, i niezwykłym położeniem. Miasto usytuowane jest na czternastu wyspach. Wszystkie wyspy połączone są 54 mostami. Wizyta w stolicy Szwecji to niezwykła przygoda. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy, co warto zobaczyć w Sztokholmie.

GAMLA STAN

Gamla Stan, czyli Stare Miasto to najstarsza część miasta Sztokholmu. Brukowane, wąskie uliczki, renesansowe kamienice, kolorowe fasady domów sprawiają, że pobyt na sztokholmskiej starówce to niezapomniane przeżycie. Warto zobaczyć tu Stortorget, czyli najstarszy plac w mieście. To tu odbywa się zimą słynny targ bożonarodzeniowy.

Niedaleko znajduje się gotycka Katedra sztokholmska z XI w. W jej wnętrzu można obejrzeć olbrzymią rzeźbę z 1489 roku przedstawiająca św. Jerzego walczącego ze smokiem. Będąc na Gamla Stan, koniecznie trzeba odwiedzić Dom rycerski (Riddarhuset) z XVII wieku. W przeszłości budynek był siedzibą zgromadzenia szwedzkiej arystokracji.

MUZEUM ABBY

Wielbiciele zespołu ABBA koniecznie muszą odwiedzić sztokholmskie muzeum poświęcone temu szwedzkiemu zespołowi. Otwarta w 2013 roku placówka gromadzi wszystko, co dotyczy zespołu: jego muzyka, kostiumy, nagrody, zdjęcia, teksty piosenek. Fani mogą obejrzeć fragmenty ich występów, zobaczyć odtworzone w muzeum studio nagrań i garderobę ABBY, a także… zaśpiewać z zespołem.

Fot. Pixabay.com

ZAMEK KRÓLEWSKI

Budowa zamku rozpoczęła się w 1697 roku na miejscu nieistniejącej twierdzy „Trzy korony”, która spłonęła. Dziś Zamek Królewski w Sztokholmie to oficjalna rezydencja Króla Szwecji. Zamek otwarty jest dla zwiedzających. Turyści mogą zobaczyć barokowe apartamenty królewskie, w których znajdują się wspaniałe kolekcje mebli i portretów oraz skarbiec i zbrojownię.

MUZEUM STATKU „VASA”

Muzeum statku „Vasa” to najczęściej odwiedzana placówka w Szwecji. W obiekcie znajduje się wrak galeonu wojennego „Vasa”, wydobytego w 1961 roku z dna morskiego. Pochodzący z XII wieku statek, został wybudowany na rozkaz króla Gustawa II Adolfa. Okręt miał 3 maszty, wyposażony został w 64 działa. Był jednym z najważniejszych okrętów szwedzkiej floty wojennej. Galeon 10 sierpnia 1628 roku wypłynął z portu w Sztokholmie. W wyniku podmuchu wiatru poszedł na dno. W 1956 roku statek został odnaleziony przez archeologa – amatora. Pięć lat później okręt został wydobyty i odrestaurowany. Wkrótce rozpoczęto budowę muzeum, w którym umieszczono statek. W placówce można także podziwiać kilka tysięcy przedmiotów, które znaleziono na okręcie m.in. żagle, beczki, biżuterie, liny żeglarskie.

AKWARIUM MORSKIE

W Muzeum Wody znajduje się kilka akwariów, w których możemy obserwować podwodny świat z mórz tropikalnych i z mórz skandynawskich. Turyści odwiedzający placówkę mają okazję podziwiać m.in.: pstrągi, koniki morskie, rafy koralowe, kraby, płaszczki, rekiny i piranie.

Fot. Pixabay.com

RATUSZ MIEJSKI W SZTOKHOLMIE

Ratusz miejski w Sztokholmie to jeden z symboli miasta. Zbudowany został w latach 1911 – 1923 z 8 milionów cegieł. Architekt ratusza projektując go inspirował się weneckim Pałacem Dożów. Dziś w budynku znajdują się biura i sale konferencyjne. W reprezentacyjnej Sali Błękitnej od 1934 roku wydawane są przyjęcia na cześć laureatów Nagrody Nobla.

MUZEUM NAGRODY NOBLA

Muzeum przybliża ponad 100 – letnią historię przyznawania tej nagrody, sylwetki laureatów. Odwiedzający muzeum mogą również poznać historię życia jej fundatora Alfreda Nobla.

SKANSEN

Skansen w Sztokholmie ukazuje sposób życia w różnych rejonach Szwecji. Skansen został założony w 1891 roku. Utworzono tu replikę miasteczka z XIX wieku, z jego najważniejszymi budynkami: kościołem, apteką, szkołą czy piekarnią, które można zwiedzać w środku. Pracownicy skansenu w strojach z epoki, udając piekarzy, młynarzy czy rzemieślników, pokazują turystom czynności wykonywane dawniej w miejscu pracy czy w domu. Na terenie skansenu znajduje się również zoo, w którym można oglądać zwierzęta występujące w Skandynawii: m.in.: renifery, konie, wilki.

MUZEUM ASTRID LINDGREN

Junibacken to muzeum poświęcone postaciom z książek szwedzkiej autorki literatury dziecięcej Astrid Lindgren. Turyści mogą przejechać się specjalną kolejką i odwiedzić miejsca znane czytelnikom z jej powieści: „Dzieci z Bullerbyn”, „Pipi Pończoszanki” czy „Emila ze Smalandii”. Wizyta w tym muzeum to doskonała zabawa dla całej rodziny.

Adam Ratajczak

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.