bilety teatr Warszawa

Teatr Capitol ma 10 lat

Teatr Capitol

Teatr Capitol to jedna z najciekawszych scen w Warszawie.

„Warto spełniać marzenia”, z pewnością może tak powiedzieć po dekadzie działalności Teatru Capitol jego właścicielka Anna Gornostaj, która razem z mężem Stanisławem Mączyńskim w 2008 roku założyła prywatny teatr. Jedna z najlepszych komediowych scen w Polsce skończyła właśnie 10 lat.

Anna Gornostaj przez 24 lata była etatową aktorką warszawskiego Teatru Ateneum, za czasów jego największej świetności. W pewnym momencie artystka zaczęła się „dusić” w teatrze instytucjonalnym, bo z racji tego, że była na etacie w teatrze musiała występować w produkcjach, które nie do końca jej odpowiadały. Aktorka potrzebowała zmiany. Mniej więcej w tym samym czasie jej rodzina otrzymała spadek po dziadku, który przed śmiercią był właścicielem fabryki śmigieł lotniczych. Aktorka zamiast wydać te pieniądze na dom czy podróże, postanowiła spełnić swoje największe marzenie i otworzyć razem z mężem własny teatr, w budynku dawnego kina Capitol. Artystka miała już za sobą doświadczenie menadżerskie, bo od dwóch lat w Forcie Sokolnickiego prowadziła małą estradę, gdzie odbyło się kilka premier oraz koncertów.

Anna Gornostaj razem z mężem Stanisławem Mączyńskim, zakochanym w teatrze inżynierem rozpoczęli remont i przebudowę kina na potrzeby teatru. W miejscu dawnego hallu kina aktorka postanowiła otworzyć dwu poziomowy klub. W ten sposób miał powstać nowatorski pomysł, by połączyć teatr z klubem muzycznym, gdzie widzowie po skończonym spektaklu zostają do rana, aby bawić się przy najlepszych setach DJ -skich.

Zobacz: Teatr Polonia od kulis

We wrześniu 2008 roku premierą „Bajek Robotów” Stanisława Lema zainaugurowano działalność Teatru Capitol. Kolejnymi premierami tej sceny był „Smak mamrota” w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Spektakl powstał na podstawie scenariusza do telewizyjnego serialu „Ranczo”. Pod koniec 2008 roku roku odbyła się premiera „Pornografii” Witolda Gombrowicza w realizacji Andrzeja Pawłowskiego. Spektakl miał być „ukłonem” do kultowego przedstawienia tej powieści, przygotowanej przed laty przez tego samego reżysera na scenie Ateneum.

Szybko jednak stało się jasne, że aby utrzymać prywatny teatr bez dotacji, nie można grać tylko ambitnych spektakli, które przyciągają niewielu widzów. W repertuarze Teatru Capitol zaczęły więc  się pojawiać komedie z gwiazdami i spektakle muzyczne.

Teatr Capitol położony w centrum stolicy szybko stał się ulubionym adresem dla tych, którzy szukają w teatrze chwil wytchnienia od szarej codzienności. Sukcesem okazał się również klub muzyczny, w którym co weekend odbywają się najlepsze imprezy w mieście. Zachwycają wnętrza teatru. Krzesła są tu obszyte teatralnymi kostiumami, a kolumny – teatralnymi dekoracjami.

Zobacz: Technika w teatrze, czyli helikopter na scenie

Z Teatrem Capitol współpracują największe gwiazdy polskiego show biznesu: m.in.: Viola Arlak, Katarzyna Skrzynecka, Paulina Holtz, Katarzyna Zielińska, Piotr Gąsowski, Marek Siudym, Michał Milowicz, Wojciech Wysocki czy Piotr Zelt.

To właśnie na scenie Teatru Capitol możemy oglądać kultowy spektakl „Klimakterium”, który zagrano już ponad 1000 razy czy znakomity spektakl muzyczny „Zdobyć, utrzymać, porzucić”, z udziałem Olgi Bończyk, Katarzyny Zielińskiej i Katarzyny Żak. Do łez rozśmieszają aktorzy występujący w brytyjskiej komedii „Kiedy kota nie ma…”. Swoim talentem komediowym zachwyca Hanna Śleszyńska i Krzysztof Tyniec w spektaklu „Pomalu, a jeszcze raz!”.

Teatr przygotował również ofertę dla najmłodszych widzów, którzy mogą przyjść tutaj, aby poznać przygody Piotrusia Pana czy Jasia i Małgosi. Na scenie Teatru Capitol możemy oglądać również znane kabarety i gościnne występy.

Dziś Teatr Capitol to dwie sceny, znany klub muzyczny i prężnie działający impresariat, dzięki któremu fantastyczne sztuki Teatru Capitol mają szansę obejrzeć widzowie w całej Polsce.
Teatr gra codziennie – rano bajki dla dzieci, wieczorami spektakle dla dorosłych. W sezonie odbywa się ok. 500 spektakli.

Anna Gornostaj wspomina w wywiadach, że już jako ośmiolatka pytana o marzenia, mówiła, że zostanie dyrektorem teatru. Dzięki konsekwencji, determinacji i wierze w marzenie stworzyła razem z mężem niezwykłe miejsce na teatralnej mapie Warszawy, które pokochała teatralna publiczność i bywalcy warszawskich klubów.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.