bilety teatr Warszawa

Teatr Polonia i Och-Teatr rozpoczynają nowy sezon: Premiery i spektakle

Nowy sezon w Teatrach Krystyny Jandy to imponujące plany repertuarowe i wiele niespodzianek dla widzów.

Jak co roku, przez całe wakacje, Teatr Polonia i Och -Teatr intensywnie grał spektakle w swoich siedzibach oraz w plenerze, przygotowując się jednocześnie do nowego sezonu teatralnego.

Pierwszą premierą Teatru Polonia będzie „Kredyt” Jordiego Galcerána w reżyserii Macieja Kowalewskiego. To inteligentna komedia, pełna zwrotów akcji, w której zobaczymy Piotra Borowskiego i Piotra Machalicę. Premierę zaplanowano na 19 października na Małej Scenie Teatru Polonia.

W listopadzie na Dużej Scenie Teatru Polonia odbędzie się premiera „Prób”, zmarłego niedawno Bogusława Schaeffera. „Próby” to utwór, który jest pretekstem do rozważań na temat scenicznych kreacji, aktu twórczego i znaczenia sztuki w życiu człowieka. W przedstawieniu wystąpią: Mikołaj Grabowski, Iwona Bielska, Michał Wanio, Andrzej Konopka i Delfina Wilkońska. Spektakl reżyseruje Mikołaj Grabowski.

Fot. mat. prasowe

Miesiąc później na Małej Scenie Teatru Polonia premiera monodramu „Wszystko, co najlepsze” Duncana Macmillana i Jonny’ego Donahoe’a w reżyserii Piotra Złotorowicza. Akcja sztuki opowiada o chłopcu, który – żeby pomóc cierpiącej na depresję matce – tworzy razem z publicznością listę rzeczy, dla których warto żyć. W spektaklu zobaczymy Rafała Mohra.

W kwietniu na scenie przy Marszałkowskiej premiera „Cwaniar” według powieści Sylwii Chutnik w reżyserii Agnieszki Glińskiej. To historia o czterech kobietach z warszawskiego Mokotowa wymierzających sprawiedliwość na własną rękę.

W maju na Dużej Scenie Teatru Polonia premiera sztuki „Minetti. Portret artysty z czasów starości” austriackiego dramatopisarza Thomasa Bernharda w reżyserii Andrzeja Domalika. Dramat podejmuje temat artysty i życiowego „teatru”. Sztuka była, z sukcesem, grana ponad dwie dekady temu w stołecznym Teatrze Kameralnym. W roli głównej wystąpił wtedy Ignacy Gogolewski. Teraz w spektaklu Teatru Polonia, w rolę niemieckiego aktora Bernharda Minettiego, o którym traktuje przedstawienie, wcieli się Jan Peszek.

Na czerwiec w Och-Teatrze zaplanowano premierę czeskiej komedii „Wspólnota mieszkaniowa” Jiřiego Havelki w reżyserii Krystyny Jandy. Utwór jest satyrą na współczesne społeczeństwo. W spektaklu wystąpi m.in.: Cezary Żak, Izabela Dąbrowska, Witold Dębicki i Katarzyna Żak.

W nowym sezonie w Och-Teatrze odbędzie się jeszcze kilka innych premier. Tytuły i obsady są właśnie ustalane. Szczegóły niebawem.

„Boska!”, Fot. R. Jaworski

Na początku września w Teatrze Polonia będzie można zobaczyć dawno nie graną „Boską”. Spektakl o „najgorszej śpiewaczce świata” z udziałem m.in.: Krystyny Jandy, Macieja Stuhra i Krystyny Tkacz, to przebój Teatru Polonia, który na afiszu sceny przy Marszałkowskiej jest od 12 lat.

We wrześniowym repertuarze Teatru Polonia znalazł się także dawno nie grany „Pan Jowialski” Fredry, z udziałem m.in.: Krystyny Jandy, Magdaleny Zawadzkiej i Mariana Opanii. Przedstawienie zostanie zagrane 23 września o 12.00 i 19.30.

24 września będzie można zobaczyć autorski recital Zbigniewa Zamachowskiego „Nie tylko o miłości”, który miał swoją premierę dwa miesiące temu na Małej Scenie Teatru Polonia. Podczas koncertu będzie można usłyszeć piosenki m.in.: Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory czy Edwarda Stachury.

Fot. mat. prasowe teatru

27 września w Och-Teatrze koncert Krzysztofa Zaleskiego „Solo Act”. Podczas koncertu artysta bierze sam we władanie wszystkie instrumenty znajdujące się na scenie, m.in.: bębny, gitarę elektryczną, gitarę akustyczną, szereg instrumentów klawiszowych – loopuje je i nagrywa na żywo, tworząc szczególną muzyczną rzeczywistość.

We wrześniowym repertuarze Och -Teatru znalazły również uwielbiane przez publiczność spektakle: „Mayday”, „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” czy „Pomoc Domowa”.

W październiku nie lada gratka dla wszystkich teatromanów. Na scenie Teatru Polonia trzykrotnie Jerzy Stuhr zagra swój kultowy monodram „Kontrabasista”. Przedstawienie to miało swoją premierę w 1985 roku. Od tamtej pory Jerzy Stuhr zagrał ten spektakl – na całym świecie – ponad 600 razy.

„Kontrabasista”, Fot. T. Żurek/ mat. prasowe teatru

„Kontrabasista” to gorzka, ironiczna opowieść o samotnym człowieku, który nie potrafi pogodzić się z myślą grania „ostatnich skrzypiec” w orkiestrze.

W październiku Jerzego Stuhra będzie można również zobaczyć w spektaklach Teatru Polonia: „Ich Czworo”, „32 Omdlenia” czy „Na Czworakach”.

Do repertuaru wróci także dawno nie grana „Depresja komika” Michała Walczaka z Adamem Woronowiczem i Rafałem Rutkowskim.

W październiku Teatr Polonia będzie obchodzić 14 rocznicę istnienia. Z tej okazji 28 października zostanie zagrany specjalny spektakl urodzinowy „Boże Mój!”, na który będzie można zdobyć darmowe bilety. „Boże Mój!” w reżyserii Andrzeja Seweryna m.in. z Marią Seweryn i Krzysztofem Pluskotą to jedna z najciekawszych propozycji teatralnych sceny przy ul. Marszałkowskiej. Koniecznie zobaczcie ten rewelacyjny spektakl.

„Boże Mój!”, Fot. K. Kural – Sadowska

Z kolei w październikowym repertuarze Och-Teatru najnowszy monodram Szymona Majewskiego „Maminszymek”, w którym ten znany satyryk opisuje relację z ukochaną mamą.

Warto również jesienią odwiedzić scenę przy ul. Grójeckiej, aby zobaczyć m.in. „Bal Manekinów” w reżyserii Jerzego Stuhra z Maciejem Stuhrem czy rewelacyjne „Lekcje Stepowania” w reżyserii Krystyny Jandy m.in.: z Katarzyną Żak, Elą Romanowską czy Joanną Moro.

Od września w Och-Teatrze startują warsztaty teatralne dla młodzieży w wieku 13-17 lat „Mówimy!”, które poprowadzi Maciej Łysakowski.

Maciej Łukomski

Zobacz także:

„Boże Mój !”w Teatrze Polonia: Kiedy Bóg przychodzi do terapeuty. Recenzja spektaklu

Portofino: synonim luksusu i bogactwa

Krystyna Janda – Mistrzyni monodramów

Sopot- miasto na weekend

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.