bilety teatr Warszawa

Wakacyjne piosenki polskie bez których trudno sobie wyobrazić lato

zachód słońca

fot.pixabay.com

Wakacyjne piosenki polskie tworzą letni klimat, towarzyszą opalaniu, wakacyjnym miłościom, letnim imprezom i wędrówką po górach. Stworzyliśmy specjalnie dla Was listę najlepszych przebojów związanych z latem i wakacjami.

FORMACJA NIEŻYWYCH SCHABUFF „LATO”

W 1995 roku Formacja Nieżywych Schabuff wydała album „Fantomas” na którym znalazł się wakacyjny przebój „Lato” zaśpiewany przez lidera grupy Olka Klepacza. Piosenka zdobyła szczyty list przebojów, a zespół za ten utwór odebrał wiele nagród. Teledysk do piosenki powstał w garażu muzyka Marka Kościkiewicza. W klipie wystąpiła m.in. modelka Agnieszka Maciąg, Andrzej „Piasek” Piaseczni i znajomi zespołu, którzy spontanicznie pojawili się na planie teledysku. Przebój Formacji Nieżywych Schabuff, powstał spontanicznie, zimą 1993 roku, z tęsknoty za latem. Olek Klepacz piosenkę „Lato” często na koncertach dedykuję swojej żonie, Iwonie.

Zobacz: Wakacyjne przeboje wszech czasów

BIG DAY „W DZIEŃ GORĄCEGO LATA”

Na liście wakacyjnych piosenek polskich nie może zabraknąć tego utworu. „W dzień gorącego lata” to jeden z największych przebojów olsztyńskiej grupy Big Day. Piosenka ukazała się na czwartym albumie zespołu, wydanym w 1997 roku. Utwór dotarł na trzynaste miejsce Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia. Cover piosenki wykonywał m.in. Łukasz Zagrobelny.

fot.pixabay.com

Zobacz: Artyści jednego przeboju

SAMI „LATO 2000”

Sami (Spontaniczny Atak Muzycznej Intuicji) to polski zespół założony w Katowicach w 1997 przez
pięciu przyjaciół. Do pierwotnego składu zespołu należał także Piotr Kupicha, późniejszy lider zespołu Feel. To właśnie Kupicha zaśpiewał największy przebój zespołu” Lato 2000″. Singiel ukazał się na debiutanckim albumie grupy i szybko stał się wielkim wakacyjnym polskim przebojem. Motyw muzyczny pochodzący z tego utworu pojawił się w spocie reklamowym Totalizatora Sportowego.

ANNA JANTAR „TYLE SŁOŃCA W CAŁYM MIEŚCIE”

„Tyle słońca w całym mieście” to szósty singiel Anny Jantar, wydany w 1974 roku. Kompozycje napisał mąż wokalistki – Jarosław Kukulski, a tekst piosenki Janusz Kondradowicz. Jarosław Kukulski w jednym z wywiadów wspominał, że piosenka miała być niespodzianką dla jego żony i powstała z dwóch różnych utworów. Piosenkę zaprezentowano na festiwalu opolskim, gdzie zdobyła nagrodę publiczności. Zachwycili się nią również miesiąc później widzowie sopockiego festiwalu. Trudno sobie dziś wyobrazić, upalne lato, bez tego ponadczasowego przeboju.

Zobacz: Tina Turner skończyła 80 lat. Zawsze The best

HALINA KUNICKA „LATO, LATO”

Piosenkę „Lato, lato” napisał Witold Krzemieński do słów Jerzego Kerna. Premiera miała miejsce w filmie dla dzieci i młodzieży „Szatan z siódmej klasy” w 1960 roku. Utwór zaśpiewała Halina Kunicka. Co ciekawe, do nagrania tej piosenki w studio, młodą wówczas Halinę Kunicką, zaproszono w nocy. Artystka obawiała się przyjść do studia o tej porze, gdzie czekało na nią kilku panów. Na szczęście, panowie nie mieli złych zamiarów, bo w czasach gdy powstawał utwór, nagrania dokonywano w nocy. Piosenka „Lato, lato” po premierze filmu stała się wielkim przebojem. Pomimo, że utwór ma ponad 60 lat, nadal jest aktualny i uwielbiany przez wszystkich Polaków.

Adam Rataj

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.