Wenecja. Co zobaczyć w mieście zakochanych?

Wenecja, Fot: pixabay.com

Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie. Wenecja urzeka wyjątkowym klimatem i niezwykłą atmosferą. To znane na całym świecie miasto karnawału, kanałów i gondolierów. Jest wyjątkowym miejscem, w którym można zapomnieć o codzienności.

Zbudowana na 117 wysepkach, oparta na milionach drewnianych pali (nie gniją one tylko dlatego, ponieważ nigdy nie mają kontaktu z tlenem) i połączona 409 mostami jest jedynym miastem na świecie, które zostało zbudowane na wodzie. Jej urok zachwyca nie tylko 20 milionów turystów, którzy co roku pojawiają się w Wenecji. Inspirowała wielu pisarzy, filmowców i malarzy.

Jej niepowtarzalnym urokiem zachwycili się Lord Byron, Proust czy Joyce. To tu powstały takie filmy, jak: „Casanova” Felliniego, „Śmierć w Wenecji” Viscontiego, „Casino Royale” czy „Turysta” z Johnnym Deppem i Angeliną Jolie w rolach głównych.

Miasto zostało założone w 452 roku przez uciekinierów przed barbarzyńskim plemieniem Hunów. Sercem Wenecji jest Piazza San Marco, które Napoleon nazywał największym salonem Europy, a Petrarka widząc Plac św. Marka wykrzyknął zachwycony: „Nie wiem, czy istnieje na ziemi coś równie pięknego!”. Pisarz Herman Melville w 1857 roku, stwierdził: „Wolę być w Wenecji w jeden deszczowy dzień niż w pogodny w każdej innej stolicy”.

ATRAKCJE WENECJI

Na Plac św. Marka najlepiej przyjść nad ranem, kiedy powietrze pachnie zmieloną kawą z pobliskich kawiarni, a nad placem fruwają stada gołębi. Można wtedy usiąść przy kawiarnianym stoliku, delektować się pachnącym espresso (To właśnie wenecjanie w XVII w. rozpoczęli import kawy Arabiki z Konstantynopola) i podziwiać urodę miasta.

Zobacz: Rzym: W wiecznym mieście

Historia jednego z najbardziej znanych placów na świecie, zaczyna się w IX wieku i wiąże z budową Bazyliki św. Marka. To jeden z najwspanialszych zabytków miasta, w którym znajdują się szczątki ewangelisty, przywiezione przez Wenecjan w IX wieku z Aleksandrii. Ówczesny władca Wenecji zbudował kościół, aby umieścić w nich relikwie. Wnętrza świątyni pokrywają złocista mozaika, o powierzchni 4 tysięcy metrów kwadratowych. Centralnym miejscem kościoła jest ołtarz inkrustowany drogimi kamieniami. Wzorowana na bizantyjskich kościołach Konstantynopola, Bazylika zachwyca stylistyczną różnorodnością i przepychem.

wenecja

Wenecja, Fot: pixabay.com

Przylegający do placu, Pałac Dożów to dawna siedziba władców i rządu Wenecji o bogato zdobionej fasadzie. Powstał na miejscu bizantyjskiego zamku w 814 roku. Obecny kształt uzyskał w XV wieku. We wnętrzach budynku znajdują się słynne schody Gigantów i bogato zdobiona Sala Wielkiej Rady. Na placu św. Marka dominuję strzelista XVI – wieczna dzwonnica o wysokości 98.5 metra. Z jej szczytu rozciąga się malowniczy widok na miasto. Podobno ze szczytu dzwonnicy, Galileusz demonstrował Doży działanie lunety.

WENECJA – MIASTO ZAKOCHANYCH

Wenecja to miasto, do którego co roku przyjeżdża miliony zakochanych par, aby spędzić niezapomniane chwile w gondoli, chodzić uliczkami po których spacerował Casanova lub stanąć na moście Westchnień. Most swoją sławę zawdzięcza romantycznym pisarzom. Wedle ich wyobrażeniom na przechodzący tędy skazańcy mieli tęsknić do ukochanej, która pozostała na wolności. Jak głosi legenda, pocałunek pary pod mostem gwarantuję zakochanym dozgonną miłość.

Zobacz: 8 najbardziej romantycznych miejsc. Nie tylko na Walentynki

Wenecja nazywana jest miastem mostów. Jedną z najsłynniejszych przepraw jest Most Rialto, wzniesiony pod koniec XVI wieku przez Antonio De Ponte. Do 1854 roku był jedynym mostem miasta. Jest najstarszą przeprawą Wenecji. Jego początki sięgają X wieku, kiedy to zbudowano w tym miejscu most pontonowy. W San Polo, dawnej dzielnicy czerwonych latarni Carampane di Rialto, znajduje się Most Cycków. To właśnie tutaj w XIX wieku, prostytutki pokazywały się nago, aby zachęcić klientów do skorzystania z ich usług.

Jednak największą atrakcją Wenecji są bez wątpienia weneckie kanały, które najlepiej ogląda się z gondoli. Największy z kanałów przepływa przez środek miasta, wijąc się 3.8 km i dzieląc Wenecję na dwie części. Kanał został zbudowany w XV wieku. Wzdłuż jego brzegów powstały liczne budowle z fasadami skierowanymi w stronę wody. Wśród nich jest gotycki Ca’ D’Oro czyli Złoty Dom, wybudowany w latach 1422 -1440 z fundacji bogatego kupca. Obiekt pokryty jest płatkami złota, stąd nazwa siedziby. Budynek posiada egzotyczne wzory wykute w marmurze i strzeliste okna.

CO ROBIĆ W WENECJI?

Obowiązkowym punktem wizyty w mieście Casanovy jest przejażdżka gondolą, obsługiwaną przez gondolierów. W Wenecji pracuje ich 400. Według tradycji zajęcie może być wykonywane tylko przez rodzimych mieszkańców tego miasta. Aby rozpocząć prace gondoliera, trzeba przejść specjalistyczny kurs, który pozwala na wykonywanie zajęcia. Praca gondoliera trwa 10 godzin, obowiązkowo w biało granatowej bluzie w pasy i kapeluszu ze wstążką.

Z kolei historia gondoli sięga siódmego wieku, kiedy łodzie były używane już za czasów pierwszego Doży Anafesta Paoluccia. Wygląd ich jest ściśle określony przepisami – jej długość musi mieć 11m, szerokość 1.75m. Gondole mają być koloru czarnego. Wykonywane są z 8 gatunków drewna.

Wenecja uwodzi swoim pięknem na każdym kroku. To miasto o niepowtarzalnej atmosferze i architekturze. To tutaj znajduje się jedna z najsłynniejszych oper świata Teatro la Fenice, gdzie miały miejsce prapremiery oper Verdiego. W jednym z najpiękniejszych miejsc we Włoszech, odbywa się słynny Karnawał wenecki. To największa i najstarsza zabawa w Europie, której początki sięgają XXIII wieku, przyciąga co roku miliony turystów z całego świata, którzy chcą się na kilka dni poddać atmosferze nieskrępowanej zabawy oraz podziwiać oszałamiające stroje, maski i parady gondolierów. Karnawał rozpoczyna się pochodem od Arsenału, wzdłuż Zatoki Weneckiej, aż do Bazyliki św. Marka.

wenecja

Wenecja, Fot: pixabay.com

Warto odwiedzić dzielnice Cannariego, gdzie znajdują się pozostałości najstarszego getta żydowskiego oraz Teatro Itali, z ponad 500 letnią tradycją. W tym romantycznym mieście na wodzie można smakować nie tylko urodę miasta, ale także wspaniałe potrawy, drinki i koktajle. To tutaj powstał słynny koktajl Bellini, który jest połączeniem wina musującego „Prosecco”, z soku z brzoskwiń i soku malinowego. Koktajl stworzył barman z Harry’s Bar w 1948 roku. To w jego lokalu, smakiem drinka zachwycali się reżyser Orson Welles czy pisarz Ernest Hemingway. Ten jeden z najbardziej znanych włoskich drinków został ochrzczony nazwiskiem malarza Giovanni’ego Bellini. Koktajl dedykowany był włoskim malarzom epoki renesansu. Podaje się go w kieliszkach do martini.

KAWIARNIE WENECJI

Co warto zobaczyć jeszcze w Wenecji. Oczywiście, miejscowe kawiarnie. Miłośnicy kawy, odwiedzając Wenecję nie będą zawiedzeni. W mieście znajduje się kilka kultowych, znanych na całym świecie kawiarni. Jednym z nich jest Caffe Florian. To najstarsza kawiarnia we Włoszech. Lokal został otwarty w 1720 roku przez Floriano Francesconi i mieści się w samym centrum Wenecji, czyli przy placu św. Marka. Kawiarnia zachwyca bogatymi barokowymi wnętrzami i portretami najsłynniejszych klientów, które namalował Giulio Carlini. W Caffe Florian, poranną, pachnącą kawę pili m.in.: Giacomo Puccini, Marco Polo, Marcel Proust, George Sand, Goethe i Casanova. W menu lokalu jest oprócz kawy jest szeroki wybór deserów, likierów, lodów i czekolad. Znaną wenecką kawiarnią jest również Caffe Lavena, przy Placu św. Marka, która istnieje od blisko 300 lat. Jej częstymi gośćmi byli m.in. Franciszek Liszt i Artur Rubinstein. Podziwiając tętniący życiem plac, można rozkoszować się aromatem świeżo parzonej kawy czy rozpływających się w ustach deserów ze świeżych owoców.

Zobacz: Capri – atrakcje wyspy. Co warto zwiedzić?

Dla miłośników luksusu, miasto też ma coś do zaoferowania. W 2013 roku w Wenecji powstał pierwszy siedmiogwiazdkowy hotel we Włoszech. Luksusowe apartamenty urządzono w historycznym Palazzo Papadopoli nad Canal Grande. Do dyspozycji gości są 24 komnaty, ze ścianami zdobionymi płatkami złota. Apartament Alcove Tiepolo jest zdobiony freskami słynnego malarza, Giovanniego Battisty Tiepolo. W Aman Canal Grande Venice goście mogą skorzystać z biblioteki, ogrodu, prywatnej motorówki i restauracji w ogrodzie z niesamowitym widokiem na Canal Grande. Nocleg w hotelu kosztuję „zaledwie” 3. 5 tysiąca Euro.

wenecja

Wenecja, Fot: pixabay.com

Miasto urzeka swoją atmosferą wieczorem, kiedy światła latarni odbijają się w tafli wody, nadając fasadom budynków niezwykłych odcieni, a zaułki Wenecji nabierają niezwykłego uroku. To właśnie wtedy można spotkać najwięcej zakochanych par, które spacerują tętniącym nocnym życiem miastem, wtuleni w siebie chłoną urodę Wenecji, łapiąc niezapomniane chwile, w tym najbardziej romantycznym miejscu Europy. Gołębie na Placu św. Marka też wiedzą, że Wenecja to miasto zakochanych:)

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.