bilety teatr Warszawa

Zamek w Malborku – największe atrakcje

Malbork

Zamek w Malborku, fot. pixabay. com

Zamek w Malborku to największa twierdza średniowieczna zbudowana z 16 milionów cegieł. Jego powierzchnie wynosi 20 hektarów. Tyle, co powierzchnia Stadionu Narodowego w Warszawie.

Wzniesiony przez Krzyżaków w kilku etapach od 1280 do XV wieku zamek to imponujący rozmiarami zabytek, który wpisany został na listę UNESCO. W czasie wojny trzynastoletniej w 1457 roku zamek został wykupiony przez Kazimierza Jagielończyka od czeskiego dowódcy najemników. Od tamtej pory przez ponad 300 lat zamek należał do Polski. W latach 1457 – 1772 był rezydencją królów Polski. Po rozbiorach zamek został przejęty przez Prusaków, którzy urządzili tu koszary. Zniszczony w 1945 roku, został odbudowany w 1947, a wkrótce wpisany do rejestrów zabytków.

Zobacz: Najpiękniejsze zamki Dolnego Śląska

Zespół zamkowy w Malborku składa się z Zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Zamku Niskiego. Ta olbrzymia budowla jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronnej w Europie. Nazywany żartobliwie przez przewodników zamek największą kupą cegieł kryje w sobie wiele tajemnic i ciekawostek, które z pewnością poznamy zwiedzając to miejsce. Odwiedzającym udostępniono większość pomieszczeń. Do zobaczenia są m.in. kuchnie, piwnice, Wielki Reflektarz, Izba Konwentu. Kościół zamkowy i wiele innych.

Na terenie zamku zgromadzono kolekcję militariów, mebli, kafli, malarstwa czy ceramiki. Jedną z najciekawszych ekspozycji jest wystawa bursztynów ukazanych w kontekście przyrodniczym i artystycznym. Kolekcja bursztynu w Malborku uchodzi za jedną z najciekawszych na świecie. Warto wdrapać się na wieżę zamkową, skąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok.

Zobacz: 12 rzeczy, które musisz zrobić będąc w Sopocie

Na zamku co roku odbywa się wiele imprez. Jedną z najbardziej znanych jest „Oblężenie Malborka”. Niezwykłych wrażeń dostarcza spektakl „Światło i Dźwięk”, który w okresie letnim odbywa się na zamku. Po zmroku słychać dźwięki oręża, rżenie koni i głos lektorów, którzy opowiadają niezwykłe historie związane z zamkiem w Malborku.

Ten najsłynniejszy polski zamek co roku odwiedza pół miliona turystów, którzy zachwycają się tym niezwykłym miejscem. Zamek polubiły również nietoperze, które mieszkają w najciemniejszych zakamarkach. Podobno mieszka tu ich ponad 230. Zamek był również planem filmowym wielu znanych obrazów. To tutaj powstawały zdjęcia m.in. do „Wiedźmina” i „Panu samochodzik i Templariusze”. Kręcono tu również wiele reklam.

Zamek w Malborku to olbrzymia budowla. Na zwiedzanie trzeba poświęcić 3-4 godziny.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.