bilety teatr Warszawa

Moskwa – największe atrakcje

Fot. pixabay.com

Moskwa to jedno z największych miast Europy. Licząca ponad 12 mln mieszkańców stolica Rosji to ponad 600 świątyń różnych wyzwań, wspaniałe zabytki, wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco i liczne muzea i galerie. Nic więc dziwnego, że Moskwę, co roku, odwiedza 10 milionów turystów.

W mieście urodziło się wiele znanych Rosjan m.in. pisarze Fiodor Dostojewski. Władimir Sorokin czy tenisistka Anna Kournikowa. W Moskwie mieszkał też Michaił Bułhakov. Moskwa leży w zachodniej części Rosji, 640 km na południowy – wschód od Sankt Petersburga i ok. 1000 km na wschód od polskiej granicy.

Najwcześniejsze osadnictwo na terenach dzisiejszej Moskwy, datuje się na IV w. p.n.e. W IX stuleciu powstała tutaj osada muromska, która w 862 roku została przyłączona do Rusi. Z 1147 roku pochodzi najstarszy dotyczący Moskwy dokument wydany przez Jurija Dołgorukija, który nakazał zbudowanie na Wzgórzu Borowickim drewnianej baszty, która zapoczątkowała Kreml moskiewski.

Znaczny rozwój Moskwy nastąpił a drugiej połowie XIV wieku, za rządów Iwana I Kality. Od XV w. do 1712 r. Moskwa była stolicą państwa rosyjskiego. Jednym z największych miast w Europie, dużym ośrodkiem rzemieślniczym i kupieckim. W 1712 r. Piotr I przeniósł stolicę z Moskwy do Petersburga. W 1812 r. Moskwę okupowała armia napoleońska. W latach 1918-1919 miasto stało się centrum światowego ruchu komunistycznego.

Najważniejszym zabytkiem i symbolem miasta jest, znajdujący się na Placu Czerwonym, Kreml moskiewski. Jego ogólna powierzchnia wynosi 28 ha. To jeden z najcenniejszych zabytków architektury rosyjskiej, w skład którego wchodzą warownia z zabudowaniami książęcymi, cerkwie i budynki administracyjne. Początkowo była to drewniana twierdza. Od XIV w. Kreml stał się siedzibą książąt moskiewskich, a następnie rosyjskich carów. W kolejnych wiekach powstał m.in. mur z 19 basztami, zbrojownia oraz dzwonnica.

Na terenie Kremla znajduje się m.in. zbudowany z białego wapienia Sobór Zaśnięcia NMP. Wnętrze cerkwi jest bogato dekorowane freskami i ikonami. Warto zobaczyć największy na świecie dzwon Car-kołokoł, pokazywany na placu w obrębie Kremla. Dzwon został odlany z brązu w 1735 roku przez mistrza ludwisarskiego Michała Motorina. Ważący 202 tony dzwon nigdy nie zadzwonił. Dla turystów udostępniona jest również Zbrojownia kremlowska, w której przechowywane są drogocenne przedmioty.

Fot. pixabay.com

Na terenie Kremlu eksponowana jest również największa na świecie armata Car Puszka z 1586 roku.

Na Placu Czerwonym znajduje się jeden z najpiękniejszych zabytków Moskwy, który dzięki swej niepowtarzalnej architekturze przyciąga tysiące turystów. Okazały Sobór Wasyla Błogosławionego zachwyca dziewięcioma wielobarwnymi kopułami, a każda przykrywa osobną cerkiew, która symbolizuje osiem dni walk pod Kazaniem. Sobór Wasyla Błogosławionego został wybudowany na rozkaz Iwana Groźnego w latach 1555 – 1561. To miejsce spoczynku ówczesnego proroka Wasyla Błogosławionego. Wnętrze świątyni zachwyca ścianami pomalowanymi kwiatowymi ornamentami.

Fot. pixabay.com

Na Placu Czerwonym znajduje się również Mauzoleum Lenina. To miejsce spoczynku, zmarłego w 1924 roku, przywódcy rewolucji październikowej Włodzimierza Lenina. Zabalsamowane ciało Lenina umieszczono w sarkofagu, i od ponad 60. lat wystawione jest na widok publiczny. Co ciekawe, ciało Lenina zostało wystawione w mauzoleum, pomimo sprzeciwu rodziny i wbrew woli Lenina, który chciał po śmierci, aby poddano go kremacji. Utrzymanie mumii Lenina kosztuje rocznie 13 mln rubli. Mumia raz na tydzień jest balsamowana, a co trzy lata zmieniany jest garnitur. Co półtora roku stosuje się kąpiel chemiczną. Jak oceniają specjaliści, ze zwłok Lenina pozostało nie więcej niż 10 procent.

Będąc w Moskwie, koniecznie trzeba odwiedzić słynną Galerię Tretiakowską, założoną w 1856 roku przez kolekcjonera obrazów Pawła Tretjakowa. W galerii zgromadzono kolekcję wspaniałych dzieł mistrzów rosyjskiego malarstwa.

Do wielu zabytków dojedziemy moskiewskim metrem. Przejażdżka tym środkiem lokomocji w Moskwie to nie lada atrakcja. Metro moskiewskie to 12 linii na których znajduje się 182 stacje. Wnętrza stacji to przykład architektury socrealizmu na które nie oszczędzano pieniędzy. Wyglądają jak pałace! Stacje metra bogato zdobione są mozaikami, rzeźbami, złoconymi płaskorzeźbami i przepięknymi żyrandolami. Materiały do budowy metra sprowadzano do Moskwy m.in. z Uralu, Kaukazu i Dalekiego Wschodu. Jedną z najpiękniejszych stacji metra jest stacja Komsomolskaya, która przypomina salę balową. Stację zdobią żółte ściany, kolumny z jasnego marmuru, mozaiki i płaskorzeźby prezentującymi broń. Metro przewozi codziennie 2 mln pasażerów.

Najwyższym budynkiem w mieście jest Moskwa Tower, zbudowany w 2009 roku. Budowla ma 299 m i jest najwyższym wieżowcem w Europie.

Fot. pixabay.com

Wizyta w Moskwie to doskonała okazja, aby spróbować lokalnych przysmaków. Jednym z nich są pielmieni. Nadziewane są mielonym mięsem z cebulą, a następnie gotuje się je i podaje polane rozpuszczonym masłem. Z nadzieniem mięsnym przygotowuje się też czeburieki, które nadziewane są baraniną.

Specjałem kuchni rosyjskiej jest rossolnik. Rossolnik to rosyjska odmian zupy ogórkowej, która podobno świetnie nadaje się do leczenia kaca. Popularną zupą jest solanka, gęsta zupa,  doprawiana pieprzem, koprem i cytryną, wodą po ogórkach kiszonych lub kiszonej kapuście. Warto spróbować słynnego barszczu rosyjskiego, zaprawianego gęstą śmietaną. Zupa przygotowywana jest na mięsnym wywarze z ziemniakami. Dużą popularnością cieszą się zupy rybne.

Na drugie danie podaje się m.in. kaszę gryczaną z grzybami i beouf Strogonoff. Smaczny jest popularny w Moskwie kulebiak (duży, nadziewany mięsem pieróg).

Najbardziej znaną moskiewską wódką jest Kristal. Warto również spróbować wódkę Stolicznaja, lekko osłodzoną cukrem. Smaczne są piwa z moskiewskiego browaru Bałtyka. W Moskwie dużo pije się również kwasu chlebowego.

Piotr Strzelecki

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.