bilety teatr Warszawa

Zapowiedzi premier w warszawskich teatrach w sezonie 2023/24

fot. pixabay.com

Co zobaczymy po wakacjach w warszawskich teatrach?

W sezonie 2023/24 warszawski Teatr Ateneum świętować będzie jubileusz 95-lecia działalności.

21 października na Scenie 61, odbędzie się premiera „Wariacji enigmatycznych” Érica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Artura Tyszkiewicza. W rolach głównych Krzysztofa Tyniec i Grzegorz Damięcki.

24 lutego 2024 r. premiera sztuki „Napis” Géralda Sibleyrasa w reżyserii Bogusława Lindy, który po raz kolejny będzie reżyserować na scenie Teatru Ateneum. W obsadzie spektaklu znaleźli się Marzena Trybała, Krzysztofem Tyniec, Grzegorz Damięcki i Paulina Gałązka. Pewnego dnia w windzie domu przeciętnych obywateli pojawia się obelżywy napis. Napis dotyczy nowego lokatora. Z pozoru mało znaczące wydarzenie przeradza się w nie lada aferę…

W styczniu 2024 r. na scenie przy ul. Jaracza Anna Augustynowicz rozpocznie próby do „Matki” Witkacego. W roli głównej wystąpi Agata Kulesza.

Nowy sezon w Teatrze Narodowym rozpocznie się od listopadowej premiery „Opowieści Lasku Wiedeńskiego Ödöna von Horvatha, które na Scenie przy Wierzbowej reżyseruje Małgorzata Bogajewska.

Sztuka to zbiorowy portret zagubionego społeczeństwa, które z bezradności powoli osuwa się w faszyzm. W spektaklu zobaczymy, m.in.: Anne Chodakowską, Michalinę Łabacz, Piotra Grabowskiego i Beatę Ścibakównę.

Z okazji roku Aleksandra Fredry, Jan Englert przygotowuje na grudzień widowisko „Fredro”,  z udziałem aktorów Teatru Narodowego.

Pod koniec roku na scenie Studio odbędzie się premiera „Czekając na Godota” Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka. W jednej z głównych ról wystąpi Jerzy Radziwiłowicz.

Wiosną 2024 r. na dużej scenie teatru Narodowego odbędzie się premiera szekspirowskiego „Króla Leara” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. W roli tytułowej zobaczymy Jana Englerta.

Nowy sezon Och – Teatr rozpocznie od jesiennej premiery „Władcy much” na podstawie powieści Williama Goldinga w reżyserii Piotra Ratajczaka. W roli głównej wystąpi Jędrzej Hycnar.

Na początku października w Teatrze Polonia wstrząsający monodram „Na pierwszy rzut oka”. Bohaterką sztuki jest prawniczka, która na co dzień broni dziewczyny będące ofiarami gwałtu. Pewnego dnia sama zostaje zgwałcona… Spektakl z udziałem Marii Seweryn wyreżyseruje Adam Sajnuk.

W grudniu na scenie Teatru Polonia teatralna adaptacja słynnego filmu „Na rauszu” Thomasa Vinterberga z 2020 roku. Przedstawienie na scenie przy ul. Marszałkowskiej wyreżyseruje Marcin Hycnar.

fot. mat. teatru

W Teatrze Syrena na początku września premiera musicalu „Six”, której bohaterkami są żony króla Anglii Henryka VIII. Będzie to polska premiera hitu Broadwayu i West Endu. Spektakl przygotowuje Ewelina Adamska – Porczyk. W rolach głównych zobaczymy Natalię Kujawę, Martę Budrynowicz i Olgę Szomańską.

W październiku w Teatrze Polskim odbędzie się premiera „Antygony” Sofoklesa w reżyserii Piotra Kurzawy. W spektaklu zobaczymy, m.in. Szymona Kuśmidra i Krzysztofa Kwiatkowskiego.

16 listopada na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego prapremiera „Heks” w reżyserii Moniki Strzępki – pierwsza sceniczna adaptacja tej dzikiej, radykalnie feministycznej powieści Agnieszki Szpili, której wątki meandrują między wojną z Kościołem, ekoseksualnością, boginicznymi herezjami i antypatriarchalną rewolucją.

1 lutego 2024 na Małej Scenie Teatru Dramatycznego premiera „Mówią wieki” (tytuł roboczy) w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Spektakl o wieku i o ciele; stworzona z przekrojową obsadą (osoby aktorskie w wieku od 20+ po 70+) opowieść o tym, jak różnie doświadczamy swojego wieku, o związanych z wiekiem fantazjach, oczekiwaniach, stereotypach – i o możliwych próbach wyjścia poza te stereotypy.

We wrześniu w Teatrze 6. piętro premiera „edukując Ritę” Willy Russella w reżyserii Eugeniusz Korina. „Edukacja Rity” to klasyka współczesnego teatru. Co może wyniknąć ze spotkania studentki i wykładowcy uniwersyteckiego? W spektaklu wystąpi Mirosława Baka i Maria Dębska.

Kolejną premierą Teatru 6. piętro będzie sztuka „[…] LOVE” w reżyserii Eugeniusza Korina. W obsadzie przedstawienia znaleźli się Anna Dereszowska, Joanna Liszowska i Lesław Żurek. Premiera spektaklu w listopadzie.
21 września w Teatrze Powszechnym premiera „Co gryzie Gilberta Grape’a ?” na podstawie powieści Petera Hedgesa. Spektakl przygotowuje Karolina Kowalczyk.

teatr wielki

Teatr Wielki

Jesienią warszawski Teatr Muzyczny Roma zaprosi na nowy musical. Będzie to „tik, tik… BUM!” („tick, tick… BOOM!”) w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego. To pop-rockowy, kameralny musical na troje aktorów napisany w 1990 roku przez Jonathana Larsona (późniejszego autora „Rent”, zdobywcy nagród Tony i Nagrody Pulitzera). Bohaterem fabuły jest obchodzący trzydzieste urodziny sfrustrowany kompozytor i autor, który bezskutecznie usiłuje zrobić karierę na Broadwayu.

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w planach sezonu 2023/24,  m.in. „Borys Godunow” w reżyserii Mariusza Trelińskiego, „Medea” Cherubiniego w reżyserii Simona Stone’a oraz „Cosi Fan Tutte” Mozarta w reżyserii Wojciecha Farugi.

W kwietniu 2024 roku Polski Balet Narodowy zaprezentuje premierowe wykonanie Pinokia”, dwuaktowego dzieła na podstawie powieści Carlo Collodiego do muzyki Mieczysława Wajnberga. Spektakl wyreżyseruje Anna Hop.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.