bilety teatr Warszawa

„Dorosłe dzieci” zespołu Turbo. Historia kultowych piosenek

Okładka albumu „Dorosłe dzieci” zespołu Turbo

„Dorosłe dzieci” zespołu Turbo to jedna z najważniejszych polskich piosenek lat 80. Jak doszło do powstania tego kultowego utworu?

Zespół Turbo został założony w styczniu 1980 roku w Poznaniu przez Henryka Tomczaka, który wcześniej był basistą w grupach Stress i Heam. Początkowy skład zespołu wielokrotnie się zmieniał. Pierwszym wokalistą grupy był Piotr Krystek. Kilka miesięcy później nowym wokalistą zespołu został Grzegorz Kupczyk, który śpiewał w grupie (z przerwami) do 2018 roku.

W listopadzie 1983 roku, nakładem wydawnictwa Polton, ukazała się pierwsza płyta formacji „Dorosłe dzieci”. Muzyka na krążku była mieszaniną hard rocka i heavy metalu. Płytę nagrywano w Rozgłośni Polskiego Radia w Szczecinie w  lipcu, wrześniu i listopadzie 1982 roku. Na longplayu znalazł się między innymi utwór „Dorosłe dzieci”, który stał się jednym z największych przebojów zespołu.

Zobacz: „Przeżyj to sam” Lombardu – historia kultowych piosenek

W 1980 roku lider grupy Wojciech Hoffmann podczas próby w kinie Kosmos w Poznaniu ułożył słynny gitarowy riff do piosenki, ale stwierdził, że nie da się go dobrze połączyć z głosem Piotra Krystki i lepiej odłożyć ten pomysł na później. Do tego projektu wrócił rok później. Wtedy Hoffman stworzył pozostałą część kompozycji w wynajmowanym mieszkaniu w Poznaniu. Do tej muzyki swój motyw dołożył ówczesny basista grupy Piotr Przybylski. Po kilku próbach utwór był gotowy.

Ponieważ zespół współpracował z Poznańską Estradą, z „urzędu” dostali Andrzeja Sobczaka, który miał napisać teksty do piosenek na ich debiutancką płytę.

Tekst do piosenki „Dorosłe dzieci” Andrzej Sobczak napisał u siebie w domu na Osiedlu Piastowskim w Poznaniu. Miał wtedy trudny czas (problemy zawodowe i wypadek samochodowy). Dodatkowo przerażała go rzeczywistość lat 80. Kłamstwa polityków, bieda, strajki…

W tamtym czasie Andrzej Sobczak napisał teksty do dwóch najważniejszych piosenek lat 80. – „Przeżyj to sam” zespołu Lombard i „Dorosłe dzieci” grupy Turbo.

„Napisałem „Dorosłe dzieci” po dłuższej obserwacji ludzi, którzy chodzili wtedy na koncerty – wspomina pan Andrzej. – I te słowa oddają nastrój ich pokolenia, choć ja się do niego mimochodem też zapisałem. Byłem od nich starszy, ale odczuwałem podobnie jak oni. Z tą różnicą, że za każdą linijkę tego tekstu mogłem trafić do pierdla” – mówił Andrzej Sobczak w wywiadzie dla portalu Onet w maju 2011, kilka tygodni przed śmiercią. Andrzej Sobczak zmarł na nowotwór płuc 31 maja 2011 roku.

W ten sposób powstał ponadczasowy tekst, który doskonale odzwierciedlał nastroje społeczne młodych ludzi w Polsce początku lat 80.

Piosenka „Dorosłe dzieci” przez wiele tygodniu utrzymywała się na liście przebojów Marka Niedźwieckiego.

Debiutancki album zespołu Turbo odniósł wielki sukces i sprzedał się w ilości 200 tysięcy egzemplarzy, a piosenka z tego albumu „Dorosłe dzieci”, stała się hymnem pokolenia lat 80. Utwór do dziś jest grany na koncertach zespołu, wywołując wiele emocji u fanów.

Maciej Łukomski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.