bilety teatr Warszawa

7 podkarpackich muzeów, które trzeba zobaczyć

Fot. pixabay.com

Podkarpackie muzea to wiele wspaniałych dzieł sztuki i niezwykłych pamiątek historycznych. Wybraliśmy siedem najlepszych muzeów Podkarpacia.

MUZEUM ZAMEK W ŁAŃCUCIE

Zamek w Łańcucie to jedna z największych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Przez kilka wieków była siedzibą rodów Lubomirskich i Potockich. W zamku zgromadzono wiele znakomitych dzieł sztuki i imponującą bibliotekę. Po II wojnie światowej w zamku utworzono muzeum z ekspozycją osiemdziesięciu wnętrz mieszkalnych oraz największą w Polsce kolekcją dworskich pojazdów konnych, które można oglądać w autentycznych wnętrzach stajni i powozowni. Wokół zamku rozciąga się wspaniały park z wieloma gatunkami drzew i krzewów. W parku można podziwiać kolekcję storczyków.

Fot. pixabay.com

ZESPÓŁ PAŁACOWO – PARKOWY W PRZEWORSKU

Siedzibą muzeum jest zabytkowy kompleks pałacowo – parkowy wybudowany w XIX wieku. Do kompleksu należą: pałac w stylu angielskiego klasycyzmu, dwie oficyny, powozownia, oranżeria, stajnie. Wokół pałacu rozciąga się romantyczny park z XIX wieku.

MUZEUM DOBRANOCEK W RZESZOWIE

W zbiorach muzeum znalazły się liczne przedmioty codziennego użytku z wizerunkami dobranockowych postaci: puzzle, karty do gry, zabawki, komiksy, książki, opakowania po słodyczach. Na wystawie nie zabrakło również scenariuszy dobranocek, plakatów kinowych czy filmów animowanych. Turyści mogą również obejrzeć projekcje dobranocek. Wizyta w muzeum to doskonała okazja, aby spotkać się z postaciami Pszczółki Mai, Wilka i Zająca, Smerfów, Misia Uszatka czy Krecika.

MUZEUM MARII KONOPNICKIEJ W ŻARNOWCU

W dworku, który w 1903 roku otrzymała Maria Konopnicka jako dar narodu. Po jej śmierci, utworzono w dworku muzeum biograficzne pisarki. Na wystawie prezentowane są pamiątki po autorce „Naszej szkapy”, rękopisy utworów, liczne listy, książki.

ZESPÓŁ PAŁACOWO – PARKOWY W BARANOWIE SANDOMIERSKIM

Renesansowy zamek Leszczyńskich w Baranowie Sandomierskim to jeden z najcenniejszych zabytków architektury w Polsce. W zamku można podziwiać bogactwo detalu architektonicznego: sztukaterii, kamieniarki i stiuków. W piwnicy zamku funkcjonuję muzeum zagłębia siarkowego.

MUZEUM GORZELNICTWA W ŁAŃCUCIE

Na terenie dawnej Fabryki likierów i Rumu hrabiego Alfreda Potockiego utworzono muzeum gorzelnictwa, w którym można podziwiać stare maszyny i urządzenia gorzelnicze, etykiety i butelki po alkoholu, zbiory dokumentów oraz prześledzić proces produkcji wódki.

Fot. pixabay.com

ZESPÓŁ ZAMKOWO – PARKOWY W KRASICZYNIE

Zamek w Krasiczynie to jedno z najwspanialszych dzieł architektury renesansowej w skali europejskiej. Zamek zachwyca bogatą dekoracją architektoniczną, wspaniałymi wnętrzami. Wokół zamku można spacerować po wyjątkowej urody parku krajobrazowym.

Ewa Stępień

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.