bilety teatr Warszawa

Capri – atrakcje wyspy. Co warto zwiedzić?

Jedną z największych atrakcji Capri są niezwykle widoki.

Capri, Fot: Pixabay.com

Capri to bajeczne widoki, lazurowe morze, ogrody z drzewami cytrynowymi, wynurzające się z morza formacje skalne i moc atrakcji. Nic więc dziwnego, że to jedna z najchętniej odwiedzanych europejskich wysp.

Górzysta wyspa położona w Zatoce Neapolitańskiej, znana jest z mitologii greckiej jako wyspa syren. Capri było ulubionym miejscem odpoczynku cesarzy rzymskich, a potem m.in. Maksyma Gorkiego, Claude Debussy, Marii Callas i Włodzimierza Lenina. Dziś odpoczywają tutaj hollywoodzkie gwiazdy i milionerzy m.in.: John Travolta, Danny De Vito i Sophia Loren, którzy chętnie robią zakupy w miejscowych butikach Prady, Gucciego i Diora.

CO WARTO ZWIEDZIĆ NA CAPRI?

Na wyspę dociera się najczęściej drogą wodną przez port Marina Grande. Cumują tu nie tylko statki wycieczkowe, ale także warte fortunę jachty milionerów. Większość turystów przyjeżdża tutaj na jeden dzień, aby zwiedzić te maleńką wyspę pełną zakamarków, stromych uliczek i bajkowych widoków.

Capri morze

Capri, Fot: Pixabay.com

Wyspa dzieli się na dwie części – miasta Anacapri i Capri. Do miasta Capri można dojechać kolejką linową. Znajduje się tu mnóstwo hoteli i restauracji. Warto tutaj zobaczyć ruiny pałacu Tyberiusza oraz Certosa di San Giacomo – klasztor kartuzów otoczony fortyfikacjami. Miasto zachwyca wąskimi, krętymi uliczkami i willami tonącymi w kwiatach.

Zobacz: Portofino – co warto zwiedzić?

Głównym placem miasta Capri jest Piazzetta di Capri, pełnym kawiarni i restauracji, w których można delektować się atmosferą wyspy. Niedaleko znajdują się Ogrody Augusta, z których rozpościera się wspaniały widok na słynne skały Faraglioni.

ATRAKCJE WYSPY CAPRI

Drugim miastem wyspy jest Anacapri. To tutaj znajduje się najwyższa góra na Capri – Monte Solaro o wysokości 589 metrów. Ze szczytu można zobaczyć bajkowy widok na miasto i morze. Jedną z atrakcji miasta jest również Villa San Michele szwedzkiego lekarza Axel Munthe, położona 330 metrów n.p.m.  Z tarasu domu można podziwiać Zatokę Neapolitańską.

Capri słynna figura nad morzem

Capri, Fot: Pixabay.com

Największą atrakcją wyspy jest Lazurowa Grota. Znana była już Rzymianom w czasach Cesarstwa Rzymskiego, którzy wykorzytsywali ją jako nimfeum. W grocie znaleziono wiele posągów bóstw.
Potem uważano, że jest to miejsce, które odwiedzają duchy. Lazurową Grotę odkrył ponownie, w sierpniu 1826 roku niemiecki pisarz August Kopisch. Od tamtej pory grota stała się atrakcją wyspy, ponieważ światło, które dociera do jej wnętrza sprawia, że kolor wody w grocie jest intensywnie błękitny. Do groty turyści dostają się na niewielkich łódkach. Jej zwiedzanie to niesamowite przeżycie.

CAPRI – CO WARTO KUPIĆ?

Ta piękna wyspa to synonim raju. Słońce, bajkowe widoki, wspaniałe zabytki i kwitnące ogrody. Będąc na wyspie koniecznie trzeba pochodzić po sklepach, w których można kupić przepiękną ceramikę, oryginalną biżuterię, perfumy czy ręcznie wykonane buty. Na wyspie znajdują się sklepy ze słynnymi sandałami Canfora, ozdabianymi kryształami Swarovskiego.

Warto również wybrać się na rejs wokół wyspy, aby podziwiać jej piękno. Podczas tych wypraw można z bliska zobaczyć słynne skały Faraglioni – formacje skalne wypiętrzające się z morza, które powstały przez erozyjną działalność morza i wiatru. Często wycieczki połączone są z nurkowaniem, wędkowaniem czy kąpielami w morzu. Rejsy to doskonała okazja do delektowania się pięknem wyspy.

Formacje skalne Capri

Capri, Fot: Pixabay.com

Wizyta na wyspie to raj dla smakoszy kuchni śródziemnomorskiej. Króluje tu wiele dań z ryb, owoców morza oraz makarony z dodatkami. Specjalnością wyspy są ravioli capresi – małe kwadratowe pierożki nadziewane różnymi rodzajami sera. Pierożki polane są najczęściej sosem pomidorowym z dodatkiem bazylii i czarnych oliwek.

Dużą popularnością cieszy się sałatka caprese. To pokrojona mozzarella z pomidorami i liśćmi bazylii, polana oliwą z oliwek. Na deser podaję się ciasto czekoladowo – migdałowe torta caprese. Słynnym alkoholem na wyspie jest Limoncello di Capri. Likier wytwarzany jest z najlepszych gatunkowo cytryn.

Capri to wyjątkowa wyspa. Pobyt na niej dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń i pozwoli oderwać się od szarej rzeczywistości. Wspaniałe zachody słońca, soczysta roślinność i mieniące się odcieniami błękitu morze nie pozostawia nikogo obojętnym.

Maciej Łukomski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.