bilety teatr Warszawa

Co zobaczymy nowego w teatrach w sezonie 2018/19

Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

Z końcem wakacji swoje podwoje po przerwie otwierają teatry i szykują dla spragnionych rozrywki widzów nowe tytuły. Oto co nowego przygotowują teatry w całej Polsce w nowym sezonie.

W warszawskim Teatrze Polonia 6 września premiera sztuki „Mój pierwszy raz” Ken Daverport w reżyserii Krystyny Jandy. Rzecz o inicjacji seksualnej. W spektaklu wystąpi m.in.: Antoni Pawlicki i Agnieszka Krukówna. 8 września w stołecznym Teatrze Syrena premiera musicalu „Rodzina Addamsów” w reżyserii Jacka Mikołajczyka. W rolach głównych zobaczymy Anne Terpiłowską i Przemysława Glapińskiego. W Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy na początku września premiera sztuki Malgorzaty Drab „Dzielni chłopcy”. 8 września w Teatrze Narodowym premiera sztuki „Tchnienie”. W „Tchnieniu”  Macmillana oglądamy parę młodych kochanków, którzy dojrzewając do decyzji o dziecku, mierzą się z pytaniami o swoje istnienie we współczesnym świecie. Spektakl będzie debiutem reżyserskim Grzegorza Małeckiego. 6 października na scenie Teatru Muzycznego Capitol musical „Blaszany bębenek” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

W połowie października w Teatrze Polskim w Warszawie premiera „Żołnierza, królowej Madagaskaru” Tuwima. W roli głównej wystąpi Zbigniew Zamachowski. Miesiąc wcześniej na małej scenie Teatru przy Karasia prapremiera sztuki Macieja Wojtyszki „Deprawator” z Magdaleną Zawadzką i Wojciechem Malajkatem w rolach głównych. W Teatrze Nowym w Słupsku w październiku premiera „Pana Tadeusza” Mickiewicza w reżyserii Dominika Nowaka. Kilka dni później w Operze Narodowej „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego w reżyserii Marka Weiss Grzesińskiego. 25 października w Teatrze Polonia „Krzesła” Ionesco w reżyserii Piotra Cieplaka. W przedstawieniu wystąpi Ewa Szykulska i Leon Charewicz. W listopadzie w Teatrze Narodowym przegląd spektakli  na podstawie polskich autorów w stulecie odzyskania niepodległości. Widzowie będą mieli szansę zobaczyć m.in: sztuki Fredry, Różewicza, Gombrowicza i Mrożka. 29 listopada w Och Teatrze „Osy” na podstawie tekstu Wyrypajewa i w jego reżyserii. W spektaklu wystąpi Magdalena Boczarska, Marcin Dorociński i Dariusz Chojnacki. W listopadzie na scenie warszawskiego Teatru Powszechnego „Bachantki” Eurypidesa w reżyserii Mai Kleczewskiej. W obsadzie spektaklu zobaczymy m.in. Julie Wyszyńską, Karolinę Adamczyk i Mateusza Łasowskiego. Nową premierę przygotowuję również stołeczny Teatr Współczesny. Maciej Englert reżyseruję sztukę „Przed odlotem” Floriana Zallera. W przedstawieniu wystąpi m.in.: Agnieszka Pilaszewska, Krzysztof Kowalewski i Marta Lipińska.

W grudniu w Filharmonii Podlaskiej „Turandot” w inscenizacji Marka Weiss Grzesińskiego, a w Operze Narodowej nowa inscenizacja „Króla Rogera” Szymanowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. W Teatrze Narodowym zobaczymy natomiast arcydzieło Szekspira „Burza” w reżyserii Pawła Miśkiewicza z Jerzym Radziwiłowiczem w roli Prospera. W styczniu w Teatrze Narodowym „Zemsta nietoperza” Straussa. W planach teatru również m.in.: „Jak być kochaną” Kazimierza Brandysa w reżyserii Leny Frankiewicz ( premiera w lutym) i „Hedda Gabler” Ibsena w reżyserii Kuby Kowalskiego z Wiktorią Gorodeckają w roli tytułowej (premiera w kwietniu). W marcu Piotr Ratajczak przygotowuję w Och Teatrze  sceniczną wersję filmowego hitu „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”. Dwa miesiące później na scenie przy Grójeckiej kryminał „8 kobiet” Roberta Thomasa w reżyserii Adama Sajnuka, opowieść wystawiana już w teatrach, ale kojarzona głównie z filmem François Ozona. W Operze Narodowej w pierwszej połowie 2019 roku premiery m.in.: oper „Tosca” Pucciniego i „Billy Budd” Benjamina Brittena, wieczoru baletowego „Fredriana” i „Halki (wileńskiej)” w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.