bilety teatr Warszawa

Czeska Praga: Magiczne miasto

Fot: Pixabay. com/ CCO Creative Commons

Czeska Praga to zjawiskowej urody zabytki, malownicza starówka, przepyszne jedzenie, piwo i liczne atrakcje. Nic więc dziwnego, że to położone na siedmiu wzgórzach, nad rzeką Wełtawą, miasto każdego roku odwiedza półtora milionów turystów z całego świata.

W Pradze zakochali się nie tylko turyści, ale także artyści: Mozart, Camus czy Apollinaire, dla których to „miasto o stu wieżach” było inspiracją. To tutaj toczy się akcja książki Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic”. W fabule powieści pojawiają się m.in. Złota Uliczka czy Cmentarz Żydowski. Tu urodziła się także Helena Vondráčková, czeska piosenkarka, pisarze – Jaroslav Hašek, Franz Kafka i Bohumil Hrabal. „Niepokojąco tajemnicza stolica Europy” – tak o Pradze mawiał francuski poeta Andre Breton.

Magię miasta najlepiej poczuć spacerując Mostem Karola. Ten symbol Pragi, łączący łączący Stare Miasto z dzielnicą Mala Strana, zaprojektowany przez Petra Parléřa pełen jest turystów przez całą dobę. Most urzeka swoim pięknem. Budowę mostu rozpoczęto w 1357 r. Jedna z legend głosi, że budowa przeprawy rozpoczęła się 9 lipca, o godzinie 5.31. Liczby te tworzą wraz z rokiem układ liczb nieparzystych: 1-3-5-7-9-7-5-3-1. Inna głosi, że do budowy mostu użyto zaprawy murarskiej wzmacnianej kurzymi jajami. Kiedyś na Moście Karola odbywały się turnieje rycerskie i egzekucje. Dziś most jest wizytówką Pragi.

Fot: Pixabay. com/ CCO Creative Commons

Niezwykłą atmosferę ma Stare Miasto, z ciągiem uliczek o niezwykłej urodzie. Warto odwiedzić domy, które zamiast numerami oznaczone są, jak w średniowiecznej tradycji, godłami: „Pod Czarną Madonną”, „Pod Trzema Strusiami” czy „Pod Trzema Złotymi Lwami”. Najbardziej reprezentacyjnym placem miasta jest Rynek Staromiejski, miejsce historycznych wydarzeń. Po środku placu stoi pomnik Jana Husa i Ratusz Staromiejski z XIV wieku. Na jego wieży znajduje się ruchomy zegar astronomiczny „Orloj” z  1410 roku, popularna atrakcja turystyczna Pragi.

Ducha dawnych czasów, miejscem, które pobudza wyobraźnie jest Złota Uliczka w dzielnicy Hradczany, gdzie znajdują się miniaturowe domy, o fasadach w pastelowych kolorach, które wyglądają jakby w nich mieszkali krasnale. Kiedyś mieszkali tu artyści, znane osobistości Pragi. Mieszkanie wynajmował tu m.in. Franz Kafka. W XVI wieku za czasów Rudolfa II mieszkali tu członkowie straży zamkowej. Warto tutaj przyjść wieczorem, kiedy oświetlona uliczka wymyka się wszystkim stereotypom i można wtedy poczuć magię tego miejsca.

Fot: Pixabay. com/ CCO Creative Commons

Górujący nad Pragą Zamek na Hradczanach, dawna siedziba czeskich królów jest to największy pod względem zajmowanej powierzchni zamek na świecie. Imponujących rozmiarów jest także Katedra św. Wita. Usytuowana na wzgórzu zamkowym jest jednym z najcenniejszych przykładów architektury gotyku i neogotyku. Jej wnętrza zachwycają m.in. wspaniałym witrażem Alfonsa Muchy i wieńcem kaplic.

U stóp praskiego zamku położona jest romantyczna dzielnica Mala Strana, gdzie znajdują się niezwykłej urody kamienice, uliczki i kościoły. Jedną z głównych atrakcji jest Ściana Lennona – graffiti przedstawiające Johna Lennona. W rocznicę jego śmierci zbierają się tutaj fani muzyka, piją wino i grają na gitarze. Warto także zobaczyć ogrody schodzące wprost do rzeki obok mostu Karola.

Niezwykłą atrakcją Pragi jest dzielnica żydowska Josefov. Na terenie Josefov znajduje się m.in. najstarszy w Europie Cmentarz Żydowski, sześć synagog i muzeum żydowskie.

Warto wejść na 327-metrowe wzgórze Petrin. Na wierzchołku szczytu wznosi się 60 metrowa kopia wieży Eiffela zbudowana w 1891 roku. Kiedy pokonamy 299 schodów znajdziemy się na jej platformie widokowej, skąd rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama miasta. Wzgórze Petrin warto odwiedzić wiosną, kiedy kwitną bzy i drzewa owocowe, a prażanie i turyści wylegują się na trawie celebrując chwilę.

Fot: Pixabay. com/ CCO Creative Commons

Czeska Praga to nie tylko wspaniałe zabytki, ale również niezwykłe miejsca. W pobliżu wzgórza Petrin znajduje się największy na świecie stadion piłkarski Strahov. Jego pojemność to 220 000 miejsc. W Pradze znajduje się również najstarsza na świecie karuzela. Znajdziemy ją w dzielnicy Vinohrady. W mieście mieści się również kilka niezwykłych muzeów. Warto zajrzeć do Muzeum Tortur, Muzeum Seksu czy Muzeum Miniatur.

Miłośnicy piwa odwiedzając Pragę poczują się jak w raju. Czesi są największymi smakoszami piwa na świecie, wypijają rocznie 157 litrów piwa. Będąc w Pradze warto spróbować kilka podstawowych gatunków: Budvara, Branika czy Pilsen Urquell.

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest wizyta w piwiarni U Fleků. To najstarszy browar restauracyjny w mieście. Założył go w 1499 roku słodownik Vít Skřemenec. Piwiarnia ma 8 sal i może pomieścić 800 osób. Oprócz piwa można tutaj także nieźle zjeść. W menu m.in.: wędzona karkówka, opiekana w ruszcie kiełbasa, chlebowe pierożki. Warto również odwiedzić kultową Cafe Slavia, którą otwarto w 1884 roku. Od początku istnienia przyciągała znanych pisarzy i polityków.

Odwiedzając stolicę Czech koniecznie trzeba spróbować lokalnych potraw: gulaszu, knedliki, smażonego sera w cieście, karkówki czy placków ziemniaczanych z wieprzowiną. Lokalnym przysmakiem jest zupa piwna w skład której wchodzi piwo, mleko, cynamon. Koniecznie trzeba spróbować polędwicy wołowej w sosie śmietanowym. Z deserów warto skosztować ciasto miodowo orzechowe i strudle z nadzieniem owocowym.

Kto raz tutaj przyjedzie zakochuje się w tym mieście od pierwszego wrażenia. I potem ciągle chce wracać, aby chłonąć atmosferę Pragi, odkrywać ciągle nowe rzeczy.

Adam Guz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.