bilety teatr Warszawa

Gdynia – najmłodsze polskie miasto

Fot. pixabay.com

Gdynia to jedno z najmłodszych miast Polski – prawa miejskie uzyskała w 1926 roku.  Uwodzi przyjezdnych niezwykłą atmosferą, modernistyczną architekturą i pięknymi plażami.

Gdynia to wyjątkowe miejsce. Najmłodsze miasto z trójmiejskiego towarzystwa. Ma wiele wspaniałych zakątków i wyjątkowych miejsc. Gdynia to synonim nowoczesnego stylu, nadmorskiego miasta.

Gdynia położona jest między Kępą Oksywską a Kamienną Górą, nad Zatoką Gdańską. W przeszłości istniała jako wieś rybacka. Na początku XX wieku zaczęło się tutaj rozwijać nadmorskie letnisko. W 1918 roku na mocy Traktatu Wersalskiego, Polska otrzymała 140 kilometrowy dostęp do morza. Szybko pojawił się pomysł, aby zbudować port. O jego lokalizacji zadecydował inż. Tadeusz Wenda. Port powstał  w ciągu trzech lat. Dynamiczny rozwój portu sprawił, że Gdynia, szybko, ze wsi rybackiej stała się miastem zamieszkałym przez 130 tysięcy mieszkańców. Dziś Gdynia to nowoczesne miasto portowe, w którym żyję 250 tys. osób. W 2010 roku Gdynia zwyciężyła w, opracowanym przez tygodnik „Przekrój”, rankingu miast najbardziej przyjaznych mieszkańcom.

fot. pixabay.com

Sercem miasta, towarzyskim salonem Gdyni jest położony nad portem Skwer Kościuszki – jedno z ulubionych miejsc spacerów turystów i mieszkańców miasta. Pachnie tutaj smażoną rybą i świeżo upieczonymi goframi. Największą atrakcją są cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie. Warto zobaczyć: polski niszczyciel z okresu II wojny światowej  -„ORP Błyskawica” oraz najsłynniejszy polski żaglowiec – trzymasztowy „Dar Pomorza”, które można zwiedzać w środku.

Przy Skwerze Kościuszki znajduję się również słynny Hotel Gdynia oraz jedna z największych modernistycznych kamienic, w której przed laty działało kino.

Nad całą okolicą góruje, najwyższy w Trójmieście, budynek mieszkalno – biurowy Sea Towers. Sea Towers to dwa luksusowe wieżowce (29 i 38 pięter) o wspólnej podstawie. Na ostatnim piętrze wyższej z wież znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać Zatokę Gdańską i półwysep Helski. W budynku znajdują się luksusowe apartamenty, z widokiem na morze. Za apartament o powierzchni 100 metrów kw. zapłacimy ok. 2 – 3 miliony. Dwupoziomowy Penthouse z tarasem, i z widokiem na morze, kosztuje ok. 4 milionów. Co ciekawe, Sea Towers, stoi w miejscu, gdzie jeszcze do 1930 r. było morze.

Amatorzy dłuższych spacerów powinni się wybrać na spacer Bulwarem Nadmorskim. Ciągnący się wzdłuż wybrzeża trakt spacerowy mający 1500 metrów długości, gwarantuję niesamowite widoki na Zatokę Gdańską.

Na Molo Południowym w 1938 roku wybudowano Akwarium Gdyńskie, które prezentuje faunę i florę związaną ze środowiskiem wodnym. Część wystawiennicza Akwarium podzielona jest na 7 sal tematycznych. W Akwarium Gdyńskim można zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów z różnych rejonów świata. Znajduje się tu 68 akwariów, wypełnionych 140 tonami wody. Akwarium zamieszkuje ponad 1500 żywych organizmów z około 250 gatunków. Można tu spotkać m.in.: płaszczki, żółwie wodne, rekiny, małże, ryby z ciepłych mórz, węże. Gdyńskie akwarium to jedna z największych atrakcji miasta. Z Mola Południowego, do Helu, Gdańska, Sopotu i Kaliningradu pływają stąd statki białej floty.

W dzielnicy Redłowo, na granicy Gdyni i Sopotu, znajduje się słynny Klif Orłowski. To stromy brzeg morski od wschodniej strony Kępy Redłowskiej w Gdyni. Na skutek abrazji ściana urwiska cofa się ok. 1 m rocznie. Klif zbudowany jest głównie z gliny morenowej pochodzenia lodowcowego. Rozciąga się on na długości 650 m. Z jego szczytu rozciąga się niesamowity widok na morze i okolice. Wzdłuż klifu, plażą, ciągnie się popularna wśród turystów trasa spacerowa.

Klif Orłowski to jeden z najbardziej malowniczych zakątków polskiego wybrzeża. Najlepiej widoczny jest z drewnianego mola w Gdyni Orłowo. Molo mierzy obecnie 180 metrów. Kiedyś był to drewniany pomost, który powstał w czasie I wojny światowej. W latach 30. molo miało długość 30 metrów. W 1949 roku sztorm zniszczył molo. Po remoncie oddano do użytku tylko 180 metrów mola.

Panoramę miasta można z kolei podziwiać z punktu widokowego na Kamiennej Górze, skąd roztacza się wspaniały widok na port i Zatokę Gdańską. Kamienna Góra to willowo – parkowa dzielnica Gdyni. Znajduję się tutaj wiele wspaniałych willi, wybudowanych w latach 20. i 30. XX wieku, w stylu neorenesansowym czy neobarokowym. Przykładami takich miejsc są wille: „Henryka” (ul. Sędzickiego 8), willa „Nasz domek” (ul. Sienkiewicza 5)  czy willa „Szumka” (ul. Sienkiewicza 37).

Niezwykłym miejscem w Gdyni jest Gdyńskie Muzeum Motoryzacji, w którym można podziwiać dziesięć  samochodów z okresu międzywojennego i 28 motocykli, z kolekcji pasjonata samochodów Wojciecha Ciążkowskiego. Pan Wojtek od małego interesował się samochodami. Pierwszy motocykl kupił kiedy miał osiem lat. Potem zaczął kolekcjonować samochody. Kilka lat temu wpadł na pomysł, aby otworzyć muzeum, które urządził w starej portowej hali.

W Gdyni znajduje się również jedyne w Polsce Muzeum Emigracji. Udokumentowano w nim historię polskiej emigracji. Muzeum mieści się w budynku Dworca Morskiego, skąd wyruszało na emigrację wielu rodaków.

Gdynia to także bogate życie kulturalne. To tutaj od 1986 roku odbywa się słynny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Podczas imprezy w Teatrze Muzycznym wyświetlane są polskie filmy fabularne, a najlepszym z nich przyznawane są Złote Lwy. W Gdyni odbywa się słynny na cały kraj festiwal Open’er. Co roku, w lipcu na lotnisko w Babich Dolach przyjeżdża tysiące fanów, którzy mają szansę na festiwalowej scenie podziwiać największe gwiazdy muzyki z różnych gatunków.

W mieście odbywają się również m.in. takie festiwale, jak: Gdynia Blues Festival, Ladies’Jazz Festival czy Festiwal Anima Musica.

Z kolei miłośnicy musicali odwiedzają Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej. To drugi po Teatrze Wielkim w Warszawie teatr muzyczny w Polsce pod względem liczby miejsc na widowni. Mieści się w nim ponad 1580 osób. W obecnym repertuarze teatru światowe tytuły musicalowe: „Notre Dame de Paris”, „Gorączka sobotniej nocy” czy „Ghost”, polskie musicale: „Wiedźmin”, „Chłopi”, musicale dla dzieci m.in. „Piotruś Pan”, spektakle komediowe i bajki dla dzieci.

Będąc w mieście koniecznie trzeba odwiedzić  kultową Tawernę Orłowską. Restauracja ma 2 kondygnacje, a jej okna wychodzą na morze. W menu m.in.: sandacz w sosie cebulowo pieprzowym, gulasz z kalmarów, zupa z homara i krewetek, pstrąg z pieca.

Sopockie molo

Spędzając kilka dni w Gdyni, warto także odwiedzić pozostałe miasta Trójmiasta – Gdańsk i Sopot.

W Gdańsku warto odwiedzić m.in. starówkę, Centrum „Solidarności” i Westerplatte. W Sopocie koniecznie trzeba pospacerować po najdłuższym w Polsce molo i odwiedzić słynną Operę Leśną.

Adam Cis

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.