bilety teatr Warszawa

Historia kultowych piosenek: „Piosenka księżycowa” zespołu Varius Manx

piosenka księżycowa

Fot. pixabay.com

„Piosenka księżycowa” to utwór, który przywołuję młodzieńcze wspomnienia, pierwsze miłosne uniesienia. Jak doszło do powstania jednej z najważniejszych polskich piosenek lat 90.?

Varius Manx został założony w 1989 z inicjatywy członków łódzkiej grupy muzycznej Skewer: Roberta Jansona oraz Michała i Pawła Marciniaków. W marcu 1990 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu zatytułowana „The Beginning”, a trzy lata później druga płyta grupy zatytułowana „The New Shape”. Oba krążki nie odniosły sukcesu komercyjnego.

Na przełomie listopada i grudnia 1993 roku do składu zespołu dołączyła osiemnastoletnia Anita Lipnicka, z którą muzycy nagrali materiał na trzecią płytę studyjną Varius Manx. Singlem zapowiadającym płytę była piosenka „Zanim zrozumiesz”, która szybko stała się numerem jeden na listach przebojów. W kwietniu 1994 roku na rynku ukazała się kaseta „Emu” na której znalazło się dwanaście piosenek, m.in. „Tokyo”, „Zanim zrozumiesz” i „Piosenka księżycowa”.

„Piosenka księżycowa” to trzy minutowy utwór, którego kompozytorem jest Robert Janson. Twórcą tekstu piosenki jest Anita Lipnicka, która napisała ten utwór dla swojego pierwszego chłopaka. „To jest piosenka o ogromnym ładunku emocjonalnym” – mówiła piosenkarka w jednym z wywiadów. W utworze wokalistka wyznaje swoje uczucia swojemu ukochanemu. Jednocześnie piosenkarka jest świadoma, jak wiele krzywd spotkało jej chłopaka z jej strony…

Przesiąknięta silnymi emocjami piosenka, zagrana na fortepianie, z niesamowitym wokalem Anity Lipnickiej, szybko stała się numerem jeden na Liście Przebojów radiowej Trójki. W tamtym okresie „Piosenka księżycowa”, często była grana na dyskotekach jako tzw. „przytulaniec”. Sam autor tego artykułu, przy tym utworze, tańczył z dziewczynami na szkolnych dyskotekach:)

Kaseta „Emu” z przebojowymi singlami, została obsypana muzycznymi nagrodami i sprzedała się w nakładzie 400 tysięcy egzemplarzy!. A Anita Lipnicka stała się jedną z najpopularniejszych wokalistek. Dziś „Emu” jest uważane za jedną z najważniejszych płyt zespołu Varius Manx.

Anita Lipnicka z zespołem nagrała jeszcze jedną płytę, i w momencie największej popularności zespołu, piosenkarka odeszła w 1996 roku z Varius Manx, aby rozpocząć solową karierę. Pytana w jednym z wywiadów, o powody odejścia, wyznała, że chciała robić muzykę bardziej autorską, wyciszoną, a nie pop.

„Piosenka księżycowa” pomimo upływu lat jest jednym z najczęściej granych utworów w polskich stacjach radiowych. W serwisie Youtube teledysk do piosenki w reż. Yacha Paszkiewicza ma 38 milionów wyświetleń.

„Żeby zrozumieć te piosenkę trzeba się zakochać”, „Klasyk”, „Ta piosenka ma w sobie coś cudownego”, „Niezapomniane lata 90.” – piszą w komentarzach internauci o „Piosence księżycowej”.

Dla Anity Lipnickiej „Piosenka księżycowa”, to przede wszystkim kawał osobistej historii. Artystka zdaje sobie sprawę, że ten utwór dla jej pokolenia sporo znaczy. Zwłaszcza dla tych, którzy dorastali z wokalistką i przeżywali wtedy swoje pierwsze miłości, młodzieńcze uniesienia.

Od 9 sierpnia 2019 roku możemy posłuchać nowej wersji tego ponadczasowego utworu. Piosenkę wyprodukował Kuba Karaś z The Dumplings, który do współpracy namówił Anitę Lipnicką. Wokalistka wykonuje piosenkę, w nowej, klubowej wersji, z pogranicza alternatywnego disco. Podoba się Wam nowa wersja hitu, który przywołuje młodzieńcze wspomnienia?

Kuba Wasowski

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.