bilety teatr Warszawa

Historia kultowych piosenek: „We Are the World” U.S.A for Africa

Fot. pixabay.com

„We Are the World” to charytatywny singiel, który wykonywała grupa 45 amerykańskich artystów. Kto wziął udział w nagraniu piosenki? Jak doszło do powstania utworu? Kto jest autorem singla?

W 1984 roku Bob Geldof z grupy Ultravox założył charytatywną grupę Band Aid, by pomóc mieszkańcom Etiopii w walce z głodem. Bob Geldof razem z trzydziestką popularnych wtedy artystów, nagrali w Wielkiej Brytanii piosenkę „Do They Know It’s Christmas?”.

Pomysł bardzo spodobał się amerykańskiemu piosenkarzowi i aktywiście społecznemu Harry Belafonte, który wpadł na pomysł, aby nagrać piosenkę, w której wzięli by udział największe gwiazdy z amerykańskiej branży muzycznej. Dochód ze sprzedaży singla chciał przekazać na fundację United Support of Artists for Africa (USA dla Afryki), która przekazuje pieniądze na głodujących ludzi w Afryce, szczególnie w Etiopii, gdzie około miliona osób zmarło podczas głodu w kraju w latach 1983–1985.

Harry Belafonte zwrócił się o pomoc do Kena Kragena – menadżera artystów, który poprosił Michaela Jacksona i Lionela Richie o napisanie piosenki. Michael i Lionel do współpracy zaprosili Stevie Wondera i Quincy Jones, który miał wyprodukować piosenkę. Utwór „We Are the World” miał napisać Jackson, Richie i Wonder. Niestety Stevie Wonder nie miał tyle czasu. Ostatecznie piosenkę Jackson i Richie napisali sami. Utwór powstał w domu Michaela Jacksona w Los Angeles. Piosenka została skończona 21 stycznia 1985 roku.

Dzień później muzycy i technicy rozpoczęli pracę nad singlem w studio nagraniowym Kenny Rogersa Lion Share Recording Studio w Kalifornii. Ostatnie nagranie piosenki odbyło się 28 stycznia 1985 roku w A&M Recording Studios w Hollywood, tuż po ceremonii rozdania Amercian Music Awards, w której uczestniczyły największe gwiazdy amerykańskiej branży muzycznej. Po zakończeniu gali artyści przyjeżdżali do studia. W ten sposób udało się zebrać tylu, tak bardzo zajętych artystów, w jednym miejscu i czasie. W nagraniu piosenki wzięli udział m.in.: Tina Turner, Billy Joel, Ray Charles, Bob Dylan, Cyndi Lauper, Michael Jackson, Diana Ross. Żaden z wykonawców nie otrzymał za te piosenkę wynagrodzenia, ani potem tantiem.

W studio nagrań artystów przywitał napis: „Sprawdź swoje ego przy drzwiach”. Nagranie piosenki ukończono o 8 rano. Wtedy w studio nagraniowym pojawiły się przyprowadzone przez Stevie Wondera, dwie kobiety z Etiopii, które w imieniu swojego kraju podziękowały piosenkarzom, doprowadzając wszystkich do łez. 800 000 kopii nagrania pojawiło się w sklepach 7 marca 1985 roku. Wszystkie kopie zostały sprzedane w trzy dni. Wyprodukowano więc kolejne. Singiel stał się ogromnym sukcesem komercyjnym, zdobywając szczyty list przebojów.

Dwóch radiowych Dj – ów radiowych z Gruzji wpadło na pomysł, aby jednocześnie stacje radiowe, na całym świecie, zagrało utwór „We Are the World”. Zadzwonili więc do setek stacji radiowych, prosząc ich o udział w tym pomyśle. W Wielki Piątek, 5 kwietnia 1985 roku, 8000 stacji radiowych na całym świecie, o 15.50 czasu uniwersalnego, jednocześnie zagrało „We Are the World”.

Piosenka do dziś przyniosła 144 mln Dolarów zysku. W czerwcu 1985 roku, do Sudanu i Etiopii wyruszył pierwszy samolot transportowy z pożywieniem, kocami i namiotami. Dochód z tantiem piosenki „We are the World” nadal przeznaczany jest na pomoc dla Afryki.

W 2010 roku nagrano nową wersję piosenki, ze zmienionym tekstem. Tym razem artyści postanowili pomóc poszkodowanym, w wyniku trzęsienia ziemi na Haiti. Nagrania utworu dokonano w tym samym studio, co wcześniejsza wersja. W „We are the World 25 dla Haiti” zaśpiewali m.in.: Celine Dion, Enrique Iglesias, Justin Bieber, Pink, User, oraz Carlos Santana.

Maciej Łukomski

POLECAMY:

Nowy York: Miasto, które nigdy nie zasypia

Tomasz Małek, Mistrz Świata w stylu Flair: Mam wiele marzeń

Bali: synonim idealnych wakacji

Tak mieszkają najbogatsi, czyli najbardziej luksusowe adresy w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.