bilety teatr Warszawa

Jak podróżujemy po Polsce? Raport

Fot. pixabay.com

Jak podróżujemy po Polsce? Ile wydajemy na wakacje? Z kim najczęściej je spędzamy? Te i wiele pytań zadał portal Triverna.pl ponad 1300 respondentom z całej Polski. Prezentujemy wyniki badania.

98% Polaków uważa, że warto podróżować po naszym kraju, bo „Polska to piękny kraj”,”mamy wyjątkowe krajobrazy”, „dobrze znać swój kraj”. 2% Polaków woli spędzać urlop zagranicą, bo „w Polsce drogo”, „pogoda jest niepewna”.

Na pytanie o powody wyjazdu, aż 7 na 10 badanych wskazuje chęć zobaczenia nowych miejsc i relaksu. Co ósmy ankietowany wyjeżdża, z powodu obowiązków służbowych. 53 % Polaków podróżuje po Polsce co najwyżej pięć razy w roku.

Nasze wyjazdy nie są długie. 66% Polaków wyjeżdża na weekend. Dla 4 na 10 Polaków podróż po kraju trwa tydzień. Na dwutygodniowe wyjazdy może pozwolić sobie tylko 6% Polaków.

Po Polsce najczęściej podróżujemy samochodem – robi to 61% ankietowanych, 28% badanych jako środek transportu wybiera pociąg. Tylko 5% Polaków po kraju porusza się autokarem.

Ulubioną porą Polaków na podróżowanie jest czerwiec, lipiec i sierpień. Co piąty badany wyjeżdża jesienią. Najrzadziej wyjeżdżamy w styczniu i lutym.

Po Polsce najczęściej podróżujemy z partnerem lub partnerką (37%), rodziną (26%), przyjaciółmi i znajomymi (22%). Na samotną podróż decyduje się tylko co siódmy badany.

Najchętniej wybieranymi kierunkami są: góry (72%), miasto (52%), morze (41%) jezioro (30%), wieś (23%). Wśród ankietowanych największą popularnością wśród miast cieszą się Kraków, Wrocław i Gdańsk. Respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Kraków

Na tygodniową podróż 27% Polaków jest w stanie wydać 1100 zł, 21% respondentów tylko 700 – 900zł. Na weekendowy wypad 38% ankietowanych jest w stanie wydać 300-500 zł.

Podczas wyjazdów 31% Polaków wybiera kwatery prywatne, a 21% ankietowanych wybiera hotele. Co szósty badany szuka noclegu w gospodarstwach agroturystycznych i domkach letniskowych. Przy wyborze noclegu najważniejsze jest dla nas wyposażenie pokoju, dostęp do internetu, parking i wyżywienie.

Na krajowym wyjeździe posiłki najczęściej zamawiamy w restauracjach (57%). 34 % Polaków podczas wyjazdów gotuje samemu.

Ankiety wypełnili również hotelarzy, którzy odpowiadali m.in. na pytania Jak Polacy zachowują się w hotelu?. 59% wypowiedzi hotelarzy to opinie pozytywne. W rozmowach z portalem hotelarze zwracają uwagę, że Polacy aktywnie spędzają czas i są życzliwi.

Niestety nadal wielu Polaków, nie ma kultury osobistej, kradnie i nie przestrzega regulaminów hotelu. „Goście wypijają minibarek i nie płacą za niego. Ciągle się dziwią, że muszą dawać dane karty do preautoryzacji” – opowiada jeden z hotelarzy. Jeden z pracowników 4 gwiazdkowego hotelu, napisał, że „Polacy często kradną ręczniki i inne drobne rzeczy z pokoju”.

Polacy lubią narzekać: na „słabe wi-fi”, „brak rabatów”,”trudny dojazd”, „pogodę”.

Fot. Pixabay.com

Z jakich udogodnień korzystają goście hoteli?

Polacy najczęściej korzystają z hotelowego parkingu, basenu, siłowni i spa. Większość gości podczas pobytu w hotelu je tylko śniadania.

Polacy coraz bardziej doceniają uroki swojego kraju. Z roku na rok na podróże po Polsce wydajemy więcej, a przy wyborze noclegu większe znaczenie niż cena mają dla nas dopasowane do potrzeb warunki.

Badanie zostało przeprowadzone przez portal Triverna.pl metodą wywiadów internetowych. Wzięło w nim udział 1355 respondentów z całej Polski. Średnia wieku uczestników badania wyniosła 33 lata.

Odpowiedzi hotelarzy zostały opracowane na podstawie ankiet oraz rozmów z pracownikami hoteli współpracującymi z portalem Triverna.pl.

Więcej: https://triverna.pl/blog/jak-podrozujemy-po-polsce-raport/

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.