bilety teatr Warszawa

Krym – największe atrakcje

Krym, Fot. pixabay.com

Krym to niespotykanej urody zabytki, fascynująca przeszłość, malownicze miejscowości, różnorodność przyrody, i wyjątkowy klimat.

Krym to ponad 500 km plaż, 1000 km linii brzegowej, dwie trzecie półwyspu zajmują stepy. Na południu dominują góry. Tylko na Krymie pałace carów sąsiadują z islamskimi minaretami i skalnymi miastami.

Legenda głosi, że u brzegów tego półwyspu, położonego nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, Homer napisał „Odyseje”. Krym fascynował pisarzy romantycznych. W 1825 roku Adam Mickiewicz odbył podróż na Krym. Po powrocie z półwyspu, napisał „Sonety krymskie” – cykl 18 sonetów stanowiących opis podróży poety.

Krym ma burzliwą historię. W starożytności półwysep należał do greków, a potem do rzymian. W XIII wieku przybyli tutaj Tatarzy, którzy na terenie Krymu utworzyli Chanat krymski. W 1365 roku Sudakiem zawładnęli kupcy genueńscy. Wtedy zaczęły powstawać kilometry murów obronnych twierdzy. 8 kwietnia 1783 roku caryca Katarzyna II przyłączyła Krym do Rosji. Od tego momentu Krym utracił swoją suwerenność…

Zobacz: Lwów – atrakcje niezwykłego miasta

Krym w starożytności nazywany Chersonezem Taurydzkim bądź Taurydą, połączony jest z lądem tylko wąskim Przesmykiem Perekopskim, a na wschodzie oddzielony od lądu Cieśniną Kerczeńską Powierzchnia Krymu wynosi ponad 27 tys. km². Południowa część Krymu to Góry Krymskie i wybrzeże czarnomorskie, z pięknymi plażami, które latem oblegane są przez turystów z całego świata.

KRYM – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE

W południowej części Półwyspu Krymskiego leży, liczące 77 tysięcy mieszkańców, miasto Jałta. w czasach Związku Radzieckiego miasto było popularnym kurortem nadmorskim. Początki miasta sięgają I w. n.e., kiedy to Grecy założyli tu jedną ze swoich kolonii. W Jałcie znajduje się kilka ciekawych atrakcji: Muzeum Czechowa, cerkiew św. Jana Chryzostoma, cerkiew ormiańska, czy Muzeum Historii Literatury. Z Jałty do Symferopolu kursuje najdłuższa linia trolejbusowa na świecie – o długości 86 km.

Na przedmieściach Jałty znajduje się Liwadia. W Pałacu w Liwadii odbyła się słynna konferencja jałtańska na której w 1945 roku ustalono polityczny podział powojennej Europy.

W miejscowości Gaspra, w pobliżu Jałty, znajduje się „Jaskółcze Gniazdo”. To jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Krymu. „Jaskółcze gniazdo” to neogotycki zamek według projektu Leonida Sherwooda, wybudowany w 1911 roku na szczycie wysokiego na 40 metrów klifu Aurora.  Kiedyś w zamku znajdował się dom schadzek. Obecnie znajduje się tutaj popularna włoska restauracja. W 1985 roku zamek pojawił się w filmie Krzysztofa Gradowskiego pod tytułem „Podróże Pana Kleksa”. Na Krymie powstały tez zdjęcia do filmów „Pan Wołodyjowski” i „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”. Z „Jaskółczego Gniazda” rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na morze.

Krym jaskółcze gniazdo

Jaskółcze gniazdo, fot. pixabay.com

Warto wybrać się do Sewastopola – miasta w południowej części Krymu, aby zobaczyć park historyczny Chersonez Taurydzki. Na jego obszarze znajduje się ponad 70 budowli z czasów osadnictwa greckiego na tym terenie.

KRYM – ATRAKCJE BAKCZYSYRAJU

W Górach Krymskich położony jest Bakczysyraj. W przeszłości Bakczysaraj był stolicą Chanatu Krymskiego. Z tego okresu pochodzi jeden z trzech muzułmańskich kompleksów pałacowych w Europie – „Pałac chanów krymskich”, w którym znajduje się najważniejszy na Krymie meczet – Wielki Meczet Chan Dżemi, oraz pałac, cmentarz chanów, harem, ogród perski i kilka innych zabudowań.

Zobacz: Moskwa – największe atrakcje

W połowie drogi między Sewastopolem, a Symferopolem znajduje się wydrążony w skalistym zboczu wąwozu w Górach Krymskim Monaster Zaśnięcia Matki Bożej, który w VIII wieku zaczęli drążyć greccy mnisi chrześcijańscy uciekający z Bizancjum przed prześladowaniami ikonoduli. Obecnie znajduje się tu męski klasztor. Turyści zwiedzając monaster mogą zobaczyć wykutą w skale cerkiew z XIV wieku.

W południowo wschodniej części Krymu nad Morzem Czarnym leży Sudak. Jego najważniejszym zabytkiem jest twierdza genueńska, którą genueńczycy zbudowali na nadmorskich wzniesieniach. Twierdzę budowano 49 lat (1381-1430), i została zbudowana na planie rombu. Wewnątrz murów znajdowała się niewielka osada – z placem, fontanną, katedrą i trzema kościołami. Do dziś zachowały się dwa ciągi murów z 14 basztami, meczet, pomieszczenia podziemne i fundamenty domów. Sudak w okresie letnim to również popularne morskie kąpielisko, które przyciąga turystów malowniczym położeniem i pięknymi plażami.

Sudak

Sudak, fot. pixabay.com

W południowej części Krymu, nad brzegiem Morza Czarnego leży miasto Massandra. Główną atrakcją turystyczną jest tu neobarokowy zespół pałacowo-parkowy. W 1783 roku córka polskiego magnata  Lwa Potockiego, na zakupionym przez siebie terenie zbudowała pałac. W latach 1929-1941 w pałacu mieściło się sanatorium. Po II wojnie światowej w pałacu wakacje spędzali radzieccy dostojnicy komunistyczni. Pałac zachwyca pięknymi wnętrzami. Warto również odwiedzić park, w którym rośnie 250 gatunków egzotycznych drzew i krzewów.

Krym

Krym, fot. pixabay.com

Wizyta na Krymie to niezapomniane przeżycie. Półwysep uwodzi wspaniałymi zabytkami, zachwyca bogatą historią, zaskakuje różnorodnością przyrody, pobudza wyobraźnię. Bajeczne widoki, sprawiają, że chce się tutaj wracać. Dajcie się ponieść magii Krymu.

Ewa Domagała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.