bilety teatr Warszawa

Najciekawsze muzea w Polsce, które warto odwiedzić

Muzeum Neonów

Wizyta w muzeum to zawsze jest niesamowite przeżycie. Przepiękne obrazy, fascynujące swoim pięknem rzeźby, niezwykłe eksponaty. Wybraliśmy specjalnie dla Was 10 najciekawszych muzeów w Polsce, które warto odwiedzić.

MUZEUM DOBRANOCEK

Rzeszowskie muzeum to zbiór 2.5 tysiąca przedmiotów związanych z popularnymi dobranockami dla dzieci. Kolekcja Wojciecha Jama powstała na przestrzeni kilku lat. Na wystawie można zobaczyć m.in. opakowania po gumie Bolek i Lolek, batonikach Maja, mydełko Jacek i Agatka, kukiełkowe lalki, które zagrały w dobranockach czy maszynopisy scenariuszy pierwszej polskiej dobranocki „Jacek i Agatka”.

Fot: Przemysław Woźnica [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

MUZEUM NEONÓW

Muzeum ma swoją siedzibę na terenie warszawskiej Pragi w Soho Factory. Na wystawie można oglądać kolekcje ok. 100 oryginalnych neonów, które reklamowały m.in. kawiarnie „Jaś i Małgosia”, sklep „Sezam”, bary mleczne czy restauracje „Ambasador”. To także możliwość przyjrzenia się neonom z bliska, i docenienia kunsztu twórców tej często zapominanej formy sztuki. W muzeum znajdziemy również publikacje poświęcone historii polskich neonów, które w latach 60 – tych i 70 – tych pełniły integralną część architektury budynków, kiedy to ulice polskich miast tonęły w ich świetle. Neony projektowali wtedy uznani graficy. Kolekcja stale się powiększa o nowe nabytki.

MUZEUM VOLKSWAGENA

W muzeum zgromadzono 40 zabytkowych samochodów. Wielbiciele dawnych pojazdów maja okazję obejrzeć kultowego „ogórka” i garbusa. Muzeum jest własnością rodziny, która od lat 60 – tych kolekcjonuję stare samochody. Pasją do pojazdów żyje dziś już trzecie pokolenie rodziny. Pierwszego garbusa do kolekcji zakupił dziadek. Muzeum znajduję się w Pępowie, w powiecie kartuskim.

MIASTECZKO GALICYJSKIE

Muzeum jest filią sądeckiego parku etnograficznego. Miasteczko Galicyjskie przenosi nas na rynek i uliczki zabudowy XIX – wiecznej Galicji. Na podstawie starych planów odtworzono wiernie rynek małopolskich miasteczek. Ekspozycja nie ogranicza się tylko do zwiedzania makiety starego rynku. Odtworzono również z detalami m.in. dawną aptekę, restauracje czy sklep.

PARK MINIATUR ZABYTKÓW DOLNEGO ŚLĄSKA

Muzeum w Kowarach na Śląsku, to możliwość obejrzenia miniatur słynnych zabytków, odwzorowanych w skali 1:2, takich jak, pałace, kościoły, czy dolnośląskie starówki. Park powstał w 2003 roku, na terenie dawnej fabryki dywanów. Miniatury powstają w pracowni modeli, gdzie pracuje zespół doświadczonych modelarzy. Wszystkie prace wykonywane są ręcznie.

Do produkcji eksponatów używa się materiałów wodoodpornych, takich jak stal, metal, piaskowiec. Modele budowane w parku mają dopracowane najmniejsze detale, takie jak zdobienia fasady, czy gołąb siedzący na dachu. W parku można zobaczyć m.in. świątynie Wang z Karpacza, Pałac Wojanów, Zamek Czocha czy Zamek Książ.

Aw58 [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], from Wikimedia Commons

MUZEUM ŻABY

W muzeum w Żabiej Woli zgromadzono eksponaty związane z wizerunkiem żaby m.in. skarbonki, znaczki pocztowe, kubki, popielniczki, książki o żabach. Kolekcja obejmuje 3 tys. przedmiotów. Na wystawie można też zobaczyć te zielone płazy w formalinie.

MUZEUM TANICH WIN

W Szklarskiej Porębie znajdziemy ekspozycje poświęconą tanim winom. W muzeum otwartym w 2003 roku, można zobaczyć ponad 100 etykiet z nazwami tanich win: „Rozkosz”, „Cycula”, „Mocny Walduś K” oraz puste butelki po tych wyskokowych napojach. Z pewnością niejednemu dorosłemu zakręci się łezka w oku i przypomni sobie czasy młodości, kiedy próbował z kolegami tych „trunków. Część zbiorów jest darem aktora Stefana Friedmanna.

MUZEUM MYDŁA i HISTORII BRUDU

Muzeum mieści się w kilku kamienicach na Starym Mieście w Bydgoszczy. Ekspozycja przedstawia historię higieny od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. W muzeum można zobaczyć średniowieczną łaźnie, kolekcję pralek, maglownic czy przenośnych ubikacji.

MUZEUM GWIZDKÓW

W miejscowości Gwizdały, w tutejszym zespole szkół, mieści się muzeum, w którym zgromadzono kolekcje 5 tysięcy blaszanych gwizdków, gwizdków od czajnika, fletów, piszczałek, gwizdków milicyjnych, sportowych oraz kogucików z gwizdkiem. W muzeum można także zobaczyć gwizdki m.in. z Rosji, Australii, Litwy czy Amazonii. Muzeum powstało w 1999 roku z inicjatywy Witolda Tchórzewskiego, lekarza z Warszawy, który od lat kolekcjonuje gwizdki.

MUZEUM ZABAWEK

Muzeum Zabawek w Kudowie – Zdroju, istnieje od 2002 roku. Zostało założone przez małżeństwo miłośników zabawek. Na powierzchni 400 metrów kwadratowych znajduję się 5 tys. eksponatów m.in.: blaszane zabawki, drewniane klocki, militaria dla chłopców, lalki, szopki bożonarodzeniowe, zabawki PRL – u. W muzeum odbywają się lekcje muzealne poświęcone historii zabawek.

User:Piotrus [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

MUZEUM SIEKIER

W Orzechówce w Górach Świętokrzyskich znajduję się kolekcja ponad 2.5 tysiąca eksponatów: toporów i siekier służących do rąbania, krzesania, łupania oraz ścinania. W zbiorach muzeum są również topory i oszczepy. Właścicielem muzeum jest Adolf Kudliński, który zbiera eksponaty od 25 lat. Najstarsza siekiera w kolekcji pochodzi z osiemnastego wieku.

MUZEUM GUZIKÓW

W Łowiczu w województwie mazowieckim znajdziemy ekspozycję guzików. W kolekcji guziki od marynarek, koszul Kard. Wyszyńskiego, Marka Edelmana czy aktora Borysa Szyca. Muzeum powstało w lipcu 1997 roku.

MUZEUM OGNIA

W Bystrzycy Kłodzkiej znajduje się Muzeum Ognia. Ekspozycja obejmuję przedmioty związane z ogniem: zapalniczki, kuchenki gazowe, krzesiwa i etykiety zapałek.

Ewa Rakoczy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.