bilety teatr Warszawa

Najpiękniejsze zamki Dolnego Śląska

Fot: Pixabay.com/ CCO Creative Commons

Żaden inny region w Polsce nie może się poszczycić takim bogactwem zamków i pałaców. Na Dolnym Śląsku znajduje się ponad 100 tego typu budowli. Co czwarty polski zamek i pałac znajduje się w tym regionie.

ZAMEK KSIĄŻ

Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Zbudowany został w latach 1288 – 1292 przez księcia świdnickiego Bolka I. Na przełomie XIX i XX wieku w zamku gościły takie znane osobistości, jak: Winston Churchill, car Mikołaj I czy Zygmunt Krasiński. Od 1941 roku zamek przeszedł we władanie III Rzeszy i od razu ruszyły tam prace nad przekształceniem go w kwaterę Adolfa Hitlera. W pobliżu jego pokoju powstał szyb z windą, którą można było zjechać do bunkru.

Fot: Pixabay.com/ CCO Creative Commons

Jedna z legend głosi, że w podziemiach kompleksu znajdują się liczne korytarze wydrążone przez Niemców, w których miały znajdować się tajne laboratoria i składy broni. Niestety w latach 60. ubiegłego wieku, podziemne korytarze zostały zasypane. Trasa z przewodnikiem prowadzi przez salony barokowe: Salon Zielony, reprezentacyjną Salę Maksymiliana, Salon Biały, Salon Chiński, Salon Gier oraz Salon Barokowy. Ostatnim punktem zwiedzania z przewodnikiem jest „Skałka Szczęścia”, skąd schodząc do Karczmy Rycerskiej można udać się w sezonie letnim bezpośrednio na tarasy.

Zamek otacza piękny park romantyczny na terenie którego znajduję się m.in. 5 stajni i palmiarnia. W skale pod zamkiem znajduje się sieć korytarzy o łącznej długości ponad 900 metrów i głębokości 55 m.

ZAMEK W BOLKOWIE

Zamek położony jest w Bolkowie na Zamkowym Wzgórzu, którego zbocze urywa się od strony Nysy Szalonej ostrym urwiskiem , a łagodny wschodni stok zajmuje miasto. Budowla zajmuje 7600 m. Zamek wzniesiono z miejscowego kamienia. Obecnie mieści się tu Muzeum Regionalne. Zamek Bolków został założony przez księcia legnickiego Bolesława II Rogatkę zwanego Łysym, później rozbudowany przez jego syna Bolka I Surowego. Popadł w ruinę w XIX w., kiedy stał się własnością państwa pruskiego. Pod koniec stulecia część murów rozebrano.

ZAMEK CZOCHA

To obronny zamek graniczny położony w miejscowości Sucha (Czocha), gmina Leśna nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w polskiej części Łużyc Górnych. Zamek powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko – łużyckim w latach 1241–1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy. W latach 1451−1700 zamek był własnością rodu von Nostitz. Zabudowania zamku zostały wykorzystane przy kręceniu filmów: „Gdzie jest generał?”, „Wiedźmin” oraz serialu „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”. Obecnie na zamku mieści się hotel. W 2012 roku Zamek Czocha został wyróżniony przez miesięcznik National Geographic Traveler jako jeden z „7 cudów Polski”.

Fot: Pixabay.com/ CCO Creative Commons

ZAMEK CHOJNIK

Kamienny zamek wybudował tu w latach 1353-64 książę świdnicko-jaworski Bolko II Mały. Budowla położona jest na szczycie wznoszącej się 627 m n.p.m. góry o tej samej nazwie, której strome zbocza tworzą urwiska opadające w dół pionowymi ścianami, o wysokości do 150 m. Nazwa oznacza zamek położony na górze porośniętej choiną – iglastymi drzewami z rodziny sosnowatych.

Z zamkiem Chojnik związana jest legenda o księżniczce Kunegundzie, córce zamożnego właściciela zamku. O jej rękę starało się wielu zacnych rycerzy przybywających na zamek, jednakże księżniczka postawiła śmiałkom jeden warunek. Zostanie żoną tego, kto w pełnej zbroi objedzie na swoim wierzchowcu wokół murów zamkowych. Wszyscy wiedzieli, że zadanie to było niemalże niewykonalne z powodu stromych zboczy góry, jednak niejeden rycerz próbował swych sił. Wszyscy ginęli spadając w przepaść, a co mądrzejsi rezygnowali zawczasu. Wiele lat upłynęło i wielu młodzieńców straciło życie, aż na zamku pojawił się rycerz, który od razu spodobał się Kunegundzie. Chciała nawet dla niego zrezygnować ze śmiertelnej próby, ale dumny śmiałek siedząc w siodle podjął wyzwanie. Objechał zamek, a jego koń utrzymał się na urwistym szlaku. Księżniczka pospieszyła mu na powitanie. Ten jednak ani drgnął i odrzekł, iż nie chce wiązać się z Kunegundą, gdyż przez jej okrutny pomysł zginęło tylu niewinnych ludzi. Następnie odjechał, a księżniczka, nie mogąc znieść upokorzenia rzuciła się w górską przepaść. Jeden z rycerzy – ofiar okrutnej księżniczki nawiedza ponoć zamek pod postacią ducha pojawiającego się pod postacią jeźdźca na koniu.

Fot: By Zetem – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21614307

ZAMEK KSIĄŻĄT GŁOGOWSKICH

Zamek książąt głogowskich to dawna siedziba władców księstwa głogowskiego a obecnie Muzeum Archeologiczno-Historyczne położone w Głogowie. W połowie XIII wieku książę Konrad I wzniósł w tym miejscu pierwszy zamek – drewnianą budowlę z murowaną wieżą. Na przełomie XV i XVI w. rezydował tutaj królewicz Zygmunt Jagiellończyk. W wiekach XVII i XVIII budowla, po kolejnych przebudowach, nabrał charakteru rezydencji pałacowej. Dwukrotnie w zamku zatrzymywał się Napoleon. Olbrzymie zniszczenia zamek odniósł w czasie II Wojny Światowej. Prace zabezpieczające i remontowe przeprowadzono dopiero w latach 1963-66. Ze względu na ogrom zniszczeń musiano rozebrać do parteru całe skrzydło południowe. Pozostałe skrzydła przykryto dwuspadowymi dachami. Od 1969 roku prowadzono odbudowę zamku, przywracającą mu wygląd z wieku XVIII, za wyjątkiem całkowicie zniszczonego skrzydła południowego. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Archeologiczno -Historyczne. W pobliżu zamku znajduje się amfiteatr zamkowy.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.