bilety teatr Warszawa

Parki w Warszawie, które musisz zobaczyć

Parki

Łazienki Królewskie

Parki w Warszawie zachwycają różnorodnością. Wizyta w jednym z nich pozwala odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Specjalnie dla Was wybraliśmy najpiękniejsze stołeczne parki, w których możecie poczytać książkę, zorganizować piknik, spacerować z dziećmi, z psem albo drugą połówką.

PARK UJAZDOWSKI

Park Ujazdowski powstał w latach 1893 – 1896 na dawnych gruntach wsi Ujazdów, według projektu ówczesnego głównego ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora. W 1965 roku park został wpisany do rejestru zabytków. Atrakcjami Parku Ujazdowskiego jest piękny staw, pergola nad stawem, plac zabaw dla dzieci oraz zabytkowa waga, która ma 122 lata. Waga powstała na Wystawę Światową w Paryżu, która odbywała się w 1900 roku. Występują tu unikatowe egzemplarze drzew, takich jak: cypryśnik błotny, orzech czarny, platan. Doskonały na spacer z drugą połówką i z dziećmi.

Park Ujazdowski

PARK SZCZĘŚLIWICKI

Przed wojną na terenach dzisiejszego parku Szczęśliwickiego wydobywano glinę dla cegielni braci Oppenheimów, potem było to miejsce stacjonowania taborów romskich. Po wojnie znajdowało się tu wysypisko śmieci. W latach 60. XX wieku miejsce to poddano rekultywacji. Na kopcu utworzono stok narciarski, a z glinianek zbiorniki rekreacyjno-wędkarskie. Park zachwyca pięknym stawem, zielenią i uroczymi alejkami. Na jego terenie znajdują się odkryte baseny z których latem mogą korzystać mieszkańcy miasta. Miłośnicy sporty mogą korzystać z boiska do piłki plażowej, placu zabaw, siłowni plenerowej oraz linarium. Główną atrakcją parku jest całoroczny stok narciarski. To doskonałe miejsce na długi spacer z psem.

Park Szczęśliwicki

OGRÓD SASKI

Ogród Saski założył w latach 1713 -1733 August II Mocny, jako ogród przylegający do Pałacu Morsztynów. W ogrodzie można podziwiać Wodozbiór z 1854 roku, wzorowany na świątyni Westy w Tivoli oraz staw, którego ozdobą jest stado dzikich kaczek. Sercem Ogrodu Saskiego jest uruchomiona w 1855 roku fontanna według projektu Henryka Marconiego oraz Grób Nieznanego Żołnierza, w którym znajdują się zwłoki bezimiennego obrońcy Lwowa. Na terenie ogrodu znajdują się liczne rzeźby ogrodowe.

Ogród Saski

PARK SKARYSZEWSKI

Położony na warszawskiej Pradze, wpisany do rejestru zabytków, 55 ha Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego zaprojektowany w stylu angielskim, zachwyca sztucznym jeziorem, bogatą szatą roślinną, sztucznym wodospadem. W parku znajduje się kilka pomników i rzeźb. Spacerując po „Skaryszaku” można podziwiać 280 gatunków drzew i krzewów, m.in.: buki, klony złociste, cisy, dzikie jabłonie, miłorząb japoński, magnolie, wiązy, daglezje. Latem można tu zorganizować piknik.

Park Skaryszewski

ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE

Jednym z najpiękniejszych parków w Warszawie są Łazienki Królewskie, które w XVIII wieku stały się własnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W parku można podziwiać kilka wspaniałych budowli, m.in. Pałac na Wodzie, Starą Pomarańczarnię, Teatr Na Wyspie oraz kilkanaście pomników i rzeźb. Latem park zachwyca wspaniałymi klombami z kwiatami i soczystą roślinnością. Spacerując po nim można natknąć się na pawie, które są ozdobą parku oraz na wiewiórki jedzące z rąk turystów orzechy. To doskonały park na spacer z dziećmi oraz na randkę.

Łazienki Królewskie, fot. pixabay.com

POLE MOKOTOWSKIE

W XIX wieku na terenach dzisiejszego parku Pole Mokotowskie znajdował się poligon wojskowy. Następnie znajdowało się tutaj pierwsze w Warszawie lotnisko. Tutaj przyjmował defiladę marszałek Józef Piłsudski i tutaj też żegnano go zanim trumnę z jego ciałem przewieziono na Wawel. 68 ha park położony jest na terenie trzech dzielnic. Park utrzymany jest w stylu parku krajobrazowego z alejkami spacerowymi i fontannami. Na jego terenie znajdują się kultowe obiekty gastronomiczno – rozrywkowe, takie jak pub Lolek, Bolek, Jeff’s oraz klub Park. W parku znajduje się słynny pomnik psa oraz Biblioteka Narodowa. Pole Mokotowskie to doskonale miejsce na jogging, jazdę na rolkach, piknik, spacery z psem czy odpoczynek w cieniu drzew. Na jego terenie często odbywają się zawody sportowe czy imprezy kulturalne.

PARK KĘPA POTOCKA

Park powstał w latach 60. XX. w., na terenach starorzecza Wisły. Głównym elementem kompozycji parku jest zbiornik wodny zakończony niewielkim rozlewiskiem z wyspą topolową. Nazwa parku pochodzi od Kępy Potockiej – wyspy-łachy, która dawniej istniała na Wiśle. Na południowym krańcu parku znajduje się słynny neon „Światłotrysk” Maurycego Gomulickiego. Na terenie parku znajdują się ścieżki rowerowe, boisko, plac zabaw dla dzieci oraz ośrodki gastronomiczne. Ten jeden z największych parków warszawskich to idealne miejsce na weekendowe spacery z dziećmi i poranny jogging.

Park Kępa Potocka

Tekst: Ewa Lorska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.