bilety teatr Warszawa

Premiery teatralne na które czekamy w 2023 roku

fot. pixabay.com

Jakie premiery szykują polskie teatry w 2023 roku?

29 stycznia w Teatrze Polskim w Warszawie premiera „Tanga” Sławomira Mrożka w reżyserii wielokrotnie nagradzanego na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” Wawrzyńca Kostrzewskiego. W spektaklu zobaczymy Halinę Łabonarską, Annę Cieślak i Pawła Krucza.

W Teatrze Miejskim w Gdyni 18 lutego premiera „Czarodziejskiej góry” Tomasza Mana. Głównym bohaterem powieści jest Hans Castorp, student politechniki, który przyjeżdża do luksusowego sanatorium w Szwajcarskich Alpach. Pobyt w sanatorium zmienia jego życie na zawsze. Autorem adaptacji i reżyserem spektaklu jest Jacek Bała.

16 marca w Och – Teatrze premiera farsy „Okno na parlament” Raya Cooneya. Bohaterem sztuki jest  polityk wysokiego szczebla, który ma romans z sekretarką lidera opozycji. Ich schadzkę zakłóca trup w szafie, żona polityka i wścibski kelner… Spektakl reżyseruje Krystyna Janda. W obsadzie, m.in.: Aleksandra Szwed, Sandra Korzeniak, Krzysztof Stelmaszyk i Mirosław Kropielnicki.

Dwa dni później w Teatrze 6. piętro premiera „Edukując Ritę” Willy Russella w reżyserii Eugeniusza Korina. W spektaklu wystąpi Maria Dębska i Mirosław Baka.

W marcu w Teatrze Muzycznym Roma premiera broadwayowskiego musicalu „We will rock you” z piosenkami zespołu Queen. Spektakl przygotowuje Wojciech Kępczyński. W rolach głównych, m.in.: Jan Traczyk, Łukasz Zagrobelny i Maria Tyszkiewicz.

Kilka dni później w Teatrze Wielkim – Operze Narodowym tango – opera „Maria de Buenos Aires” Astora Piazzolli w reżyserii Wojciecha Farugi. „Tytułowa Maria była dla kompozytora alegorią ukochanego miasta. Piękna i przeklęta, urodzona „w dniu, gdy Pan Bóg leżał pijany” dziewczyna wyrywa się z biedy i rodzinnej patologii na upragnioną wolność. Uwiedziona rytmem tanga, zanurza się w trzewia wielkiego miasta, zostaje prostytutką, poznaje co to seks i zbrodnia, w końcu sama zostaje zabita przez zgraję uliczników, gangsterów i burdelowych matron” – czytamy na stronie teatru.

Wiosną w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbędzie się premiera spektaklu na podstawie powieści „Kronika wypadków miłosnych” Tadeusza Konwickiego. Spektakl przygotowuje Jarosław Tumidajski.

Teatr Polonia

Teatr Polonia

3 maja w Teatrze Polonia odbędzie się premiera sztuki Matt Murray „Głowa w piasek” w reżyserii Marii Seweryn. W obsadzie Magdalena Stużyńska, Weronika Książkiewicz i Paulina Holtz.

W maju w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego zaplanowano premierę przedstawienia „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w reżyserii Roberta Talarczyka. Spektakl powstanie w koprodukcji z Teatrem Studio z Warszawy.

W czerwcu w Teatrze Narodowym odbędzie się premiera „Komedianta” legendarnego utworu Thomasa Bernharda w reżyserii Andrzeja Domalika. W roli tytułowej Jerzy Radziwiłowicz.

Od 10 czerwca w Teatrze Studio „Królowa Śniegu” w reż. Natalii Korczakowskiej z Marią Peszek w roli Kaja i Janem Peszkiem w roli Królowej Śniegu. Reżyserka zaproponuje publiczności zabawę narracją kultowej baśni Andersena w poszukiwaniu jej aktualności.

9 września w stołecznym Teatrze Syrena odbędzie się polska premiera musicalu „Six”, warszawską wersję tego wielkiego przeboju West Endu i Broadwayu wyreżyseruje Ewelina Adamska-Porczyk. W obsadzie przedstawienia znaleźli się m.in.: Olga Szomańska, Natalia Kujawa i Marta Budrynowicz. Musical opowiada o sześciu żonach króla Anglii Henryka VIII.

Jesienią w Och – Teatrze premiera „Władcy much” na podstawie powieści angielskiego pisarza, laureata nagrody Nobla, Williama Goldinga, która w alegoryczny sposób mówi o upadku kultury stworzonej przez człowieka.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.