bilety teatr Warszawa

„Purple Rain” Prince’a. Historia kultowych piosenek

gitara

fot. pixabay.com

„Purple Rain” to jeden z największych przebojów amerykańskiego wokalisty, kompozytora i wirtuoza gitary elektrycznej – Prince’a. Muzyk przez kolejne dekady należał do najbardziej nowatorskich i ekscentrycznych postaci na amerykańskiej scenie pop.

Purple Rain to ponad ośmiominutowa pop – rockowa ballada Prince’a i zespołu The Revolution. Singel został wydany 26 września 1984 roku na płycie o tym samym tytule, będącej ścieżką dźwiękową do paradokumentalnego filmu „Purpurowy deszcz”. Był to trzeci singiel z albumu, który sprawił, że Prince dzięki tej piosence stał się wielką gwiazdą, a utwór stał się największym przebojem artysty.

Piosenka zajęła drugie miejsce w amerykańskim zestawieniu Bilboard Hot 100. Według magazynu „Rolling Stone” utwór zajął 143 miejsce w zestawieniu na 500 Największych Hitów Wszech czasów (Rolling Stone’s 500 Greatest Songs of All Time). Album znajdował się przez 24 tygodnie na szczycie listy przebojów Bilboard 200. Prince zdobył również Oscara za „najlepszą oryginalną muzykę do filmu „Purple Rain”.

Sukces utworu polega na umiejętnym połączeniu gitarowej solówki, dźwięków wiolonczeli, rytmu automatu perkusyjnego i wzniosłego śpiewania Prince’a. „Purple Rain” uważany jest za utwór przełomowy, zacierający gatunki muzyczne. To jedna z najważniejszych piosenek muzyki pop lat 80. Zresztą, jak cały album na którym znalazła się piosenka. To legendarna płyta, która wyznaczyła kanony w muzyce pop. Albumy „Purple Rain” Prince’a i „Thriller” Michaela Jacksona uważane są przez wielu krytyków za dwa najlepsze albumy lat 80.

W jednym z wywiadów Prince wyjaśnił znaczenie „Purple Rain” („Purpurowego Deszczu”) w następujący sposób: „Kiedy na niebie jest krew – czerwony i niebieski = fioletowy  … fioletowy deszcz odnosi się do końca świata i bycia z tym, którego kochasz i pozwalając swojej wierze/Bogu prowadzić cię przez fioletowy deszcz”.

Zobacz: Madonna – Królowa muzyki pop. Historia jej drogi na szczyt

Początkowo, utwór miał powstać we współpracy z wokalistką zespołu „Fletwood Mac”, Stevie Nicks. Według jej opowieści, otrzymała od Prince’a  kilkuminutową, instrumentalną wersję piosenki z prośbą o napisanie do niej tekstu. Nicks poczuła jednak, że zadanie ją przerasta.

W jednym z wywiadów powiedziała: „Słuchałam tego i po prostu się przestraszyłam. Oddzwoniłam do niego i powiedziałam: „Nie mogę tego zrobić. Chciałbym. To dla mnie za dużo”. Ostatecznie, tekst napisał Prince.

Na próbie, Prince poprosił swój zespół The Revolution o wypróbowanie piosenki: „Chcę spróbować te piosenkę, zanim wrócimy do domu”. Według członkini Revolution Lisy Coleman, wokalista zmienił brzmienie piosenki po zaśpiewaniu jej przez Wendy Melvoin z The Revolution i zaczął grać nowe akordy na gitarze. „Potem wszyscy zaczęliśmy grać trochę mocniej i traktować to bardziej poważnie” – mówiła Lisa Coleman w jednym z wywiadów.

Zobacz: Historia kultowych piosenek: „Careless Whisper” George’a Michaela

Tytułowy utwór zdobył olbrzymią popularność dzięki scenie w obrazie „Purple Rain”, w której Prince zaśpiewał i zagrał ten utwór osobiście z towarzyszeniem swojego zespołu.

Album „Purple Rain” był szóstą płytą w dorobku muzyka. Prince w ciągu kolejnych trzech dekad, nagrał jeszcze 32 studyjne płyty, które sprzedały się w nakładzie stu milionów egzemplarzy.

Prince pozostawił po sobie olbrzymi dorobek muzyczny. Był autorem m.in. wielkiego przeboju, który zaśpiewała Sinead O’Connor „Nothing compares to U” oraz twórcą muzyki do filmu „Batman” w reżyserii Tima Burtona. W 2011 roku Prince wystąpił w Polsce na Open’er Festival.

21 kwietnia 2016 roku, Prince został znaleziony martwy w swojej posiadłości – studio Paisley Park. Zmarł w wyniku przedawkowania silnego leku przeciwbólowego fentanylu. Miał 57 lat.

Piotr Rataj

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.