Wiedeń: Barokowa perła nad Dunajem

Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

Wiedeń to jedno z najpiękniejszych miast Europy, ojczyzna Walca, barokowa perła nad Dunajem. Miasto, które pachnie świeżo zmieloną kawą i słodkimi deserami.

Ta tętniąca życiem metropolia jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast Europy. Nic w tym dziwnego, bo stolica Austrii to nie tylko wspaniałe zabytki, pochodzące ze wszystkich epok historycznych, ale także bogata historia miasta i jego niezwykli mieszkańcy. To tutaj pod koniec XVIII wieku tworzyli klasycy wiedeńscy: Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Johan Strauss. To w stolicy Austrii swoje największe dzieła tworzył pisarz Thomas Bernhard i austriacki malarz i grafik Gustav Klimt.

Sercem Wiednia jest Stare Miasto nad którym górują strzeliste wieże kościoła świętego Szczepana, patrona miasta. Jest to jedna z najstarszych świątyń Austrii. Katedra została zbudowana w XIII wieku w stylu późnobarokowym. Wnętrza zachwycają bogatą dekoracją rzeźbiarską i licznymi dziełami sztuki gotyckiej. Ponad dachami katedry wznoszą się cztery wieże: najwyższa z nich ma 136.4 metry. Wieże świątyni odbijają się w szklanym budynku Haas – Haus, który znajduje się zaledwie kilka metrów dalej.

Stare Miasto to sieć wąskich uliczek, licznych zaułków i wielu zabytków. Główną ulicą historycznej części miasta i centrum wiedeńskiego życia towarzyskiego jest Kohlmarkt, ulica między Hofburgiem a Graben, pełna ekskluzywnych butików i sklepów jubilerskich. To przy niej mieści się słynna Café Demel, gdzie kelnerki chodzą w XIX wiecznych uniformach. Lokal został otwarty w 1786 roku. Do dziś to podobno najelegantsza kawiarnia w Wiedniu. W XIX wieku była ulubionym miejscem wiedeńskich elit. Bawili się w niej słynni muzycy i pisarze.

Będąc w stolicy Austrii, koniecznie trzeba odwiedzić kultową Café Sacher, do której przychodził m.in. Zygmunt Freud. Lokal ma dwie sale, zdobione kryształami żyrandole i wielkie lustra. Karta obfituje w wiele gatunków kaw i herbat. Obowiązkowym punktem wizyty w kawiarni jest spróbowanie Tortu Sachera, udekorowanego bitą śmietaną i polanego słodką czekoladą. Tort stworzył w 1832 roku 16 – letni cukiernik Franz Sacher… Do dziś receptura słodkiego przysmaku jest tajemnicą.

Warto zajrzeć do innych słynnych kawiarni miasta: Café Hawełka, Café Central (nazywana także „szkołą gry w szachy”, ponieważ do roku 1938 regularnie spotykali się w niej szachiści), Café Landmann i rozkoszować się pachnącą kawą z pianą, słodkimi deserami i poznać historie miejsc, gdzie bywali znani pisarze, kompozytorzy i ludzie sztuki.

Jedną z największych atrakcji miasta jest Hofburg, dawna siedziba rodu Habsburgów, licząca 700 lat. Pałac Cesarski obecnie jest siedzibą licznych muzeów i Prezydenta Republiki. W Hofburgu odbywają się liczne sympozja i bale. To tutaj mieści się Muzeum Historii Sztuki, w którym znajduje się kolekcja obrazów m.in: Rubensa, Caravaggio i Tiepolo oraz Hiszpańska Szkoła Jazdy, która istnieje od 1572 roku. W czasach imperium habsburskiego była miejscem, gdzie szkoliła się konno rodzina królewska.

Miłośnicy muzyki klasycznej nie będą zawiedzeni. Koniecznie trzeba odwiedzić Dom Mozarta, miejsce, w którym słynny kompozytor mieszkał w czasie swojego pobytu w mieście. Zgromadzono w nim liczne pamiątki, odbywają się tutaj kameralne koncerty. Warto wybrać się na spektakl do Opery Wiedeńskiej, której wnętrza zachwycają bogatymi zdobieniami i przepiękną klatką schodową, ozdobioną figurami dłuta J. Gassera. Symbolem Wiednia jest nie tylko walc i kawiarnie. Jednym z najbardziej znanych miejsc stolicy Austrii jest karuzela „Diabelski Młyn”, która góruje nad miastem.

Obiekt powstał w 1897 roku dla uczczenia 50 urodzin Cesarza Franciszka Józefa II. Karuzela znajduje się na terenie wesołego miasteczka na Praterze. Park oferuje liczne atrakcje m.in. gabinety luster, domy strachów oraz bogate zaplecze gastronomiczne. Na obrzeżach miasta znajduje się Pałac Schönbrunn. To dawna podmiejska rezydencja Habsburgów. Kompleks, wzniesiony w XVIII wieku, na zlecenie cesarza Leopolda I, został wpisany na listę UNESCO. Wnętrza utrzymane w rokokowym stylu, to liczne złote ornamenty, freski, wielkie lustra, kryształowe żyrandole. To tutaj urodził się Franciszek Józef I, a w jego wnętrzach koncertował 6 – letni Mozart. Pałac ma 1441 komnat (!). Jedną z najpiękniejszych jest pokój milionowy ze ścianami wybijanymi drewnem różanym.

Miłośnicy dobrej kuchni nie będą zawiedzeni. Koniecznie trzeba spróbować Tafelspitz – wołowiny z jarzynami w sosie czosnkowo – szpinakowym i Kasekrainer – wędzone kiełbaski z mięsa wieprzowego z dodatkiem żółtego sera oraz musztardą i chrzanem. Przysmakami stolicy Austrii jest również rosół z naleśnikami, Felspitz – porcja wołowiny gotowana z ziemniakami i sosem cebulowym oraz gulasz dorożkarski. Popularna jest także zupa gulaszowa (Gulachsuppe), gęsta od papryki.

Na drugie danie najlepiej wybrać pieczoną wieprzowinę z knedlikami i kiszoną kapustą lub kotlet cielęcy, podawany z cząstkami cytryny i sałatką ziemniaczaną z sosem octowo -musztardowym. Na deser w Wiedniu jada się nie tylko Tort Sachera, ale również Kaiserschmarrn – puszysty omlet posypany cukrem pudrem i polany musem jabłkowym oraz strudel jabłkowy – drożdżowe ciasto przekładane jabłkami i rodzynkami. Do tego oczywiście trzeba zamówić pyszną kawę Melange – rozcieńczoną gorącym mlekiem, w jednej z wiedeńskich kawiarni.

Wiedeń to miasto, które ma swój niepowtarzalny urok. Pachnie świeżo zmieloną kawą i słodkimi deserami. To tutaj można poczuć powiew wielkiego świata i spędzić szalony weekend, podziwiając niesamowite zabytki metropolii nad Dunajem, a wieczorem bawić się z przyjaciółmi w jednym z modnych klubów miasta. Warto wpaść do stolicy Austrii w grudniu, kiedy miasto jest świątecznie udekorowane, a w całym Wiedniu odbywają się świąteczne jarmarki, gdzie można kupić nie tylko ozdoby świąteczne, ale wypić grzane wino, zjeść prażone migdały i posłuchać kolęd.

Zofia Pilawska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.