bilety teatr Warszawa

Yaga Kowalik, wydaje nowy singiel

Yaga Kowalik, jedna z najbardziej wyrazistych przedstawicielek piosenki francuskiej w Polsce wydaje nowy singiel. Utwór „J’arrive” będzie mieć swoją premierę 24 listopada.

To cover piosenki autorstwa Jacquesa Brela, którego twórczość wielokrotnie inspirowała rodzimych artystów. „J’arrive” stanowi część większego projektu i promuje koncert „WIELCY… piosenki francuskiej”. Premiera wydarzenia zapowiedziana jest na wiosnę 2023 roku. W programie 16 utworów z repertuaru m.in. Edith Piaf, Juliette Greco, Gilberta Becaud czy Barbary.

Pragnęłam stworzyć swój własny manifest artystyczny, wyrazić sprzeciw wobec rosyjskich działań wojennych. „J’arrive” śpiewałam już wcześniej, na koncercie piosenek Juliette Greco. Wybrałam ten utwór ze względu na jego emocjonalną żarliwość i poruszającą tematykę. Piosenka dotyka problematyki przemijania, symbolicznej niezgody na okrucieństwo, a także potrzeby doświadczenia piękna i miłości. Szczególnie ważna jest dla mnie róża, którą można zobaczyć w teledysku. Kwiat ten, w czarno-białym świecie, jako jedyny zachowuje swój kolor, ma napełniać nadzieją i zwiastować zmiany. Nie jestem w stanie zaakceptować tak okrutnego świata, dlatego spoglądam w przyszłość wypatrując przejawów dobra – mówi o najnowszym singlu Kowalik.

Yaga Kowalik jest obecna na scenie artystycznej od przeszło trzech dekad. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie, a wśród jej osiągnięć wymienić można m.in. nagrody na licznych festiwalach piosenki. W latach 90. przebywała na stypendium muzycznym w Paryżu, gdzie uczyła się w prestiżowym „Conservatoire Mobel” pod okiem Alice Dona. Nagrała tam utwór „Cracovie” (wraz z Norbertem Chiche), który umożliwił jej wzięcie udziału w targach płytowych MIDEM w Cannes oraz występ na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Największa rozpoznawalność artysce przyniósł cykl „Yaga Kowalik w repertuarze…”, w którym wykonuje utwory artystów takich jak Barbara, Piaf, Greco czy Aznavour.

Artystka nie zwalnia tempa i oprócz premiery najnowszego singla „J’arrive” zapowiada również kolejne wydawnictwo płytowe. „Chansons d’amour Piosenki miłości” – jak przyznaje sama artystka – powstawały długo, ale były warte włożonego trudu. Kowalik w repertuarze ikon francuskiej piosenki można zobaczyć już niedługo na koncercie w Otwocku (09 grudnia 2022 roku).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.