bilety teatr Warszawa

Zakopane: Największe atrakcje miasta

Zakopane

Zakopane. Fot: Pixabay.com/ CCO Creative Commons

Zakopane to ośnieżone szczyty, powietrze pachnące igliwiem, dzika przyroda, widoki zapierające dech w piersiach i mnóstwo atrakcji. Nic więc dziwnego, że do zimowej stolicy Polski, co roku przyjeżdżają tysiące turystów, aby spędzić tu niezwykły czas.

Zakopane rozsławił w drugiej połowie XIX wieku lekarz Tytus Chałubiński, który zachwycony właściwościami klimatycznymi zimowej stolicy Polski, wysyłał tu swoich pacjentów. Wkrótce miasto zostało uznane za uzdrowisko. Pod koniec XIX wieku Zakopane zaczęła odwiedzać także elita Polski, postacie kultury i sztuki, politycy. Do miasta przyjeżdżał m.in.: Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa – Tetmajer czy Karol Szymanowski. Część z nich wkrótce się tutaj osiedliła.

Dziś Zakopane to duży ośrodek turystyczny, miejsce, które zachwyca turystów o każdej porze roku. Miłośnicy górskich wędrówek mają co tutaj robić. Nad miastem góruję Giewont o wysokości 1894 m n.p.m. Na jego szczyt prowadzą trzy popularne szlaki turystyczne. Na szczycie Giewontu w 1901 roku postawiono 17 metrowy krzyż. Drugim z najpopularniejszych szczytów jest Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.). Na jego szczycie znajduję się obserwatorium meteorologiczne. Na Kasprowy Wierch można wjechać kolejką linową. Widoki z góry zapierają dech w piersiach. Warto również wejść na szczyt Nosal czy Gubałówkę. Koniecznie trzeba odwiedzić Dolinę Kościeliską, jedną z najpiękniejszych dolin Tatr Zachodnich i zachwycić się pięknem przyrody. Z kolei wędrując Doliną Chochołowską można spotkać pasące się stada owiec, a wiosną podziwiać polany kwitnących krokusów. I nasycić się pięknem tego miejsca.

ZAKOPANE ZACHWYCA SWOJĄ URODĄ

Odwiedzając Zakopane, koniecznie trzeba zobaczyć Morskie Oko, największe jezioro w Tatrach, położone 1395 m n.p.m. Jezioro okala kosodrzewina, a w niej okazałe limby. Nad brzegami tego malowniczego jeziora rośnie wiele rzadkich gatunków roślin. Z północnego brzegu Morskiego Oka można podziwiać wspaniałe widoki. Z Morskim Okiem wiąże się wiele legend. Jedna z nich mówi, że jezioro jest połączone podziemną rzeką z Wisłą. Z kolei inna legenda mówi, że na dnie jeziora została zatopiona kiedyś karczma. Wizyta w Zakopanym to doskonała baza wypadowa w góry. Podczas pieszych wędrówek po Tatrach zachwyca fauna i flora tego miejsca. Na obszarze Tatr żyje ok 120 gatunków ptaków i ssaków m.in.: sowy, gile, głuszec czy pustułki. Żyją tu sarny, jelenie, rysie czy niedźwiedzie.

Zakopane

Fot: Pixabay.com/ CCO Creative Commons

Wiele atrakcji oferuję również samo Zakopane. Sercem miasta są Krupówki – reprezentacyjny deptak Zakopanego przy którym skupia się życie towarzyskie miasta. A wieczorami tętni życiem. Można tutaj zrobić sobie zdjęcie z misiem, przejechać się dorożką, czy zjeść regionalne potrawy w licznych knajpach. Pełno tu sklepów i restauracji. Przy Krupówkach znajduję się Muzeum Tatrzańskie, w którym można podziwiać kolekcję minerałów i skał, ubrania, sprzęty typowe dla Podhala oraz dzieła sztuki. Warto odwiedzić Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, gromadzące pamiątki po kompozytorze i Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Z kolei w willi „Koliba” znajduję się Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Zakopane zachwyca swoją urodą na każdym kroku.

Punktem obowiązkowym pobytu w mieście jest wizyta na pierwszej zakopiańskiej nekropolii czyli Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, założonym w 1851 roku. Spoczywa tu wiele znanych osobistości: Kornel Makuszyński, Władysław Orkan, Tytus Chałubiński czy Kazimierz Przerwa – Tetmajer.

ZAKOPIAŃSKIE ATRAKCJE

Zakopane to także piękne świątynie. Wspaniałym miejscem jest Kaplica Najświętszego Serca Jezusa, zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, twórcę stylu zakopiańskiego. We wnętrzu drewnianej kaplicy znajduję się wykonany z drewna ołtarz. Kaplicę zdobią witraże projektowane przez Witkiewicza. Najstarszym murowaną świątynią jest Kościół Świętej Rodziny w Zakopanem. W jego wnętrzu znajduję się piękna polichromia przedstawiająca Osiem Błogosławieństw.

Zakopane

Fot: Pixabay.com/ CCO Creative Commons

Miłośnicy kina powinni odwiedzić kino w 7D. Seans trwa 15 minut. Podczas jego oglądania fotele się bujają, można zostać ochlapanym wodą albo poczuć podmuch wiatru. Niezwykłym miejscem jest dom do góry nogami, w którym podłoga jest sufitem, a po suficie się chodzi. Dzieci zachwyci Śnieżny Zamek, pełen tuneli i tronów ze śniegu na których można usiąść.

Z pociechami można wybrać się do parku linowego albo do Aquaparku Zakopane. Obiekt dysponuje licznymi atrakcjami:  jacuzzi, zewnętrznym basenem z wodą termalną, huśtawką wodną i zjeżdżalniami. W strefie saun można skorzystać z sauny parowej, kabiny zimowej czy sauny solankowej. Warto też odwiedzić pobliskie Termy Bania, jeden z  największych aquaparków w Polsce. Gejzery wodne, sztuczne fale, rwące rzeki, zjeżdżalnie to tylko niektóre atrakcje tego obiektu. Przeżyjecie tu wodne szaleństwo. W obiekcie znajdują się m.in. baseny zewnętrzne z wodą termalną, z widokiem na Tatry, tężnia solankowa, wanny termalne z siarkową wodą geotermalną i strefa saun (m.in.: sauny góralska, sauna parowa, grota kamienna solna, bania ruska).

GÓRALSKIE SPECJAŁY

Wizyta w zimowej stolicy Polski to także uczta dla podniebienia. Koniecznie spróbujcie tradycyjnej kuchni góralskiej np. zupy bryndzowej z bryndzy owczej z dodatkiem boczku, czosnku i ziemniaków. Góralskim przysmakiem jest rozgrzewająca zupa kwaśnica. Przygotowuję się ją na bazie kapusty kiszonej z dodatkiem wędzonego żeberka. Warto spróbować ziemniaczane kluseczki hałuski. Innym przysmakiem z pod Tatr jest zupa czosnianka, która gotuje się z ziemniaków, czosnku i mięty. Palce lizać!.

Zakopane

Fot: Pixabay.com/ CCO Creative Commons

Popularną potrawą jest placek po zbójnicki, podawany z gulaszem mięsem. Fani mięsa powinni spróbować golonki po góralsku. Z ryb jada się w Zakopanym pstrąga po góralsku – rybę obtacza się mąką, smaży i podaje z sosem śmietanowym. Z ciast warto spróbować kremarz góralski, babki ziemniaczano drożdżowe czy strudel jabłkowy. Będąc w Zakopanym koniecznie trzeba zjeść oscypki, które podawane są na różne sposoby oraz takie sery, jak: bryndza i bundz. Tradycyjnym napojem góralskim jest żętyca, powstaje on podczas wyrabiania serów z mleka owczego. Lokalnym trunkiem jest litworówka. Z kolei na rozgrzanie proponujemy góralską herbatę z prądem albo grzańca, który w Zakopanym smakuję wyjątkowo.

Zakopane to wyjątkowe miejsce, które zachwyca niezwykłą atmosferą, wspaniałymi atrakcjami i pysznym jedzeniem. Skrzypiący śnieg pod nogami, rześkie powietrze, bujna przyroda, fascynujące zabytki sprawiają, że chce się tu przyjechać. Obserwowanie majestatycznych gór dostarcza niezapomnianych wrażeń. Koniecznie odwiedźcie zimową stolicę Polski.

Maciej Łukomski

Adam Cis

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.