bilety teatr Warszawa

„Aida” wraca na afisz Teatru Muzycznego Roma. Ciekawostki o spektaklu

Musical „Aida”, Fot. Kajus W. Pyrz

Po ponad półrocznej przerwie, 26 września, na afisz Teatru Muzycznego Roma wraca musical „Aida”, skomponowany przez legendę muzyki pop Eltona Johna do słów Tima Rice’a. Specjalnie z tej okazji, przygotowaliśmy garść ciekawostek na temat tego musicalowego hitu.

CZY WIESZ, ŻE…

Premiera „Aidy” na Broadwayu odbyła się 23 marca 2000 roku i przez ponad cztery lata zagrano tam prawie 1852 spektakle tego tytułu.

CZY WIESZ, ŻE…

Musical „Aida” po broadwayowskiej premierze pokazywany był, m.in.: w Japonii, Korei, Kanadzie, Australii, Czechach, na Węgrzech i we Włoszech.

Zobacz: „Aida” w Teatrze Muzycznym Roma. Recenzja spektaklu

Musical „Aida”, Fot. mat. prasowe teatru

CZY WIESZ, ŻE…

Musical „Aida”, był nominowany  do pięciu nagród Tony. Ostatecznie otrzymał 4 nagrody Tony (m.in za najlepszą muzykę oryginalną), a „Time Magazine” zaliczył go do dziesięciu najlepszych produkcji teatralnych roku 2000.

CZY WIESZ, ŻE…

„Aida” w Teatrze Muzycznym Roma jest polską prapremierą tego tytułu. To znaczy, że Teatr Muzyczny Roma jest pierwsza sceną w Polsce, która wystawia ten musical.

CZY WIESZ, ŻE…

Po sukcesie filmu animowanego „Król Lew” z muzyką Eltona Johna i z tekstami piosenek Tima Rice’a, wytwórnia Disneya we współpracy z Eltonem Johnem i Timem Rice, chciała zrealizować kolejny film animowany, którym miała być „Aida”.

CZY WIESZ, ŻE…

Premiera musicalu „Aida” jest dziewiętnastą produkcją musicalową na dużej scenie Teatru Muzycznego Roma, za dyrekcji Wojciecha Kępczyńskiego. To także osiemnasty spektakl, który Wojciech Kępczyński, wyreżyserował w Teatrze Muzycznym Roma za swojej kadencji.

Zobacz: Dyrektor Teatru Muzycznego Roma Wojciech Kępczyński: Teatr to moja pasja

CZY WIESZ, ŻE…

Na przesłuchania do ról, do polskiej wersji musicalu, zgłosiło się ponad pół tysiąca kandydatów. Z tej grupy, wyłoniono czterdziestoosobowy zespół aktorów, wokalistów i tancerzy.

Musical „Aida”, Fot. Kajus W. Pyrz

CZY WIESZ, ŻE…

Musical „Aida” w Teatrze Muzycznym Roma, był najczęściej granym tytułem na warszawskich scenach w sezonie 2019/2020. W ciągu zaledwie pół roku (wrzesień 2019 – marzec 2020),  zagrano blisko 130 razy ten spektakl.

CZY WIESZ, ŻE…

Musical „Aida” jest trzecią produkcją teatralną po „Mamma Mia!” i „Piloci”, w której wykorzystano ekrany ledowe. Teatr Muzyczny Roma dysponuje największymi ekranami LED spośród polskich teatrów.

CZY WIESZ, ŻE…

Zofia Nowakowska (Amneris) i Janek Traczyk (Radames) nie po raz pierwszy zagrali parę. Przez kilka lat, obydwoje grali główne role – Anki i Jana w kultowym musicalu „Metro”.

CZY WIESZ, ŻE…

Dla Jana Bzdawki (Dżoser), „Aida”, to dwunasty tytuł musicalowy Teatru Muzycznego Roma, w którym aktor bierze udział. Jan Bzdawka zagrał w większości spektakli wystawianych na scenie przy ul. Nowogrodzkiej (m.in.: „Crazy For You”, „Miss Sajgon”, „Grease”, „Upiór w Operze”, „Piloci”).

Bilety: http://teatrroma.pl

Maciej Łukomski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.